Suwalski Park Krajobrazowy 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Suwalski Park Krajobrazowy jest położony na Pojezierzu Wschodniosuwalskim i znajduje się w województwie podlaskim. To najstarszy park tego typu w Polsce, a jego historia sięga 1976 roku. Powstał z inicjatywy władz lokalnych, którym zależało przede wszystkim na ochronie bardzo cennego krajobrazu polodowcowego, unikatowych form geologicznych oraz przyrody. Park od lat zachwyca turystów przybywających w ten region Polski, by wypocząć w otoczeniu wspaniałych pomników przyrody.

Jakie miejsca warto zobaczyć na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i co warto wiedzieć o tym miejscu? Poniżej znajdują się wybrane informacje na jego temat.

1. Jedną z największych atrakcji znajdujących się w obrębie Suwalskiego Parku Krajobrazowego jest jezioro Hańcza. To najgłębszy zbiornik wodny w Polsce, a głębokość w niektórych jego częściach przekracza sto metrów. Jezioro odznacza się bardzo czystą wodą i piaszczysto-żwirowym dnem. Od wschodu jest otoczone borem świerkowym, a linia brzegowa jest niezwykle urozmaicona. W niektórych częściach znajdują się malownicze zatoki. To idealne miejsce na letni wypoczynek i możliwość przebywania blisko natury.

2. W pierwszej połowie lat siedemdziesiątych jezioro Hańcza zostało wpisane na listę Projektu Aqua UNESCO. W dużej mierze zawdzięcza taki stan rzeczy swojej głębokości. Niemniej, znajduje się na liście UNESCO również ze względu na imponujące pionowe ściany znajdujące się pod powierzchnią wody, które powstały z osadów polodowcowych.

3. Jezioro Hańcza to idealne miejsce dla miłośników wodnych sportów. Możliwości jest wiele, choć największym zainteresowaniem cieszą się rejsy kajakowe oraz nurkowanie, z którego Hańcza wprost słynie. Jest idealnym miejscem dla miłośników tej aktywności fizycznej ze względu na swoją głębokość, pozwalającą eksplorować piękne podwodne zakamarki Hańczy. Zadbano również o to, aby zaawansowana infrastruktura zapewniała swobodny dostęp do potrzebnego sprzętu.

4. Przez jezioro przepływa rzeka Czarna Hańcza, która liczy sobie niespełna dwa tysiące kilometrów. To najdłuższa rzeka Suwalszczyzny, ale również droga turystyczna, na którą warto się skusić, będąc w tym regionie. Istnieje kilka szlaków kajakowych, choć do najbardziej popularnych należy Mała i Duża Pętla. Trasa Małej Pętli rozpoczyna się w Augustowie, a dotarcie do końcowej przystani zajmuje około sześciu dni. Duża Pętla również zaczyna się w Augustowie, ale przebiega przez rzeką Rospudę, co sprawia, że trasa wydłuża się do 9 dni. Jest to również trasa o trudniejszym poziomie.

5. Ciekawostką jest, że trasa kajakowa Czarną Hańczą od lat kojarzy się z papieżem Janem Pawłem II, który w latach swojej młodości brał udział w spływach na tej właśnie rzece. W augustowskiej Studzienicznej do dnia dzisiejszego stoi pomnik upamiętniający papieską pielgrzymkę z lat dziewięćdziesiątych.

6. W obrębie Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajduje się również Głazowisko Łopuchowskie. Ten rezerwat przyrody prosperuje od drugiej połowy lat osiemdziesiątych, a charakterystycznym elementem jego krajobrazu są porozrzucane gdzieniegdzie sporej wielkości głazy narzutowe.

7. Wieś Smolniki znajduje się w samym sercu Suwalskiego Parku Krajobrazowego. To malownicza wieś letniskowa, w której znajdziemy kilka godnych polecenia punktów gastronomicznych. Jednym z nich jest Gospoda Jaćwing, w którym podaje się doskonałej jakości dania kuchni polskiej.

8. Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajdują się aż cztery rezerwaty przyrody – Rutka, Jezioro Hańcza wraz z przylegającymi do niego terenami, Głazowisko Łupochowskie oraz Głazowisko Bachanowo. Warto również wspomnieć o pomnikach przyrody w postaci kilkunastu pojedynczych drzew, grup drzew i głazów narzutowych.

9. Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego można podziwiać wspaniałe okazy flory oraz wiele rzadkich gatunków ptaków. Mieszkańcami parku są również nietoperze, gronostaje, jenoty, bobry i wydry.

10. W pobliskiej wsi Hańcza znajduje się najsłynniejsze świadectwo XIX-wiecznej architektury ludowej tego regionu. Mowa o popularnej Chacie Klejmonta. Budynek powstał w 1880 roku i jest najstarszym budynkiem w okolicy.

11. W Smolnikach powstawały ujęcia do ekranizacji “Pana Tadeusza”. Nic w tym jednak dziwnego. Niektóre partie wsi sprawiają, jakby czas zatrzymał się tutaj dawno temu.

12. W pobliskim Udziejku znajduje się Park Linowy Twierdza Jaćwingów. To atrakcja, którą powinni wziąć pod uwagę rodzice podróżujący z dziećmi. Na terenie parku znajduje się kilka zróżnicowanych pod względem trudności tras.

13. Osoby pragnące delektować się wspaniałymi krajobrazami mogą również skorzystać z jednej z pobliskich wypożyczalni rowerów. Green Bikes Servis to firma, która nie tylko wypożycza, ale również organizuje świetne wycieczki na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

14. Na terenie SPK znajduje się dziesięć pieszych szlaków o łącznej długości przekraczającej 75 kilometrów. Najkrótszy ma niespełna 1,5 km, najdłuższy nieco ponad 20 km.

15. W pobliskim Jeleniewie znajduje się drewniany kościół pochodzący z XIX wieku. To kościół o charakterze zabytkowym, we wnętrzu którego można podziwiać wspaniałe rokokowe wyposażenie.

 

4/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić