Atrakcje Sromowce Niżne 2022

sromowce niżne
Widok z Trzech Koron / foto – Autorstwa Hubert Waguła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7919924

Sromowce Niżne – wieś w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn, która położona jest w Pieninach. Przepływa przez nią Dunajec. Zamieszkuje ją ponad 1000 mieszkańców.

Co warto zobaczyć w miejscowości Sromowce Niżne ?

1. Kościół pw. św. Katarzyny

Drewniana świątynia, która powstała w XVI w. W kolejnych wiekach była przebudowywana i rozbudowywana. Od 1988 r. obiekt został wyłączony z kultu ze względu na wybudowanie nowej świątyni, a ostatnie nabożeństwo zostało odprawione w 1986 r. Świątynia znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. Obecnie mieści się w niej Galeria Sztuki Pienińskiej. Wstęp jest darmowy.

2. Pawilon edukacyjny Pienińskiego Parku Narodowego

Pełni również rolę punktu informacji turystycznej. Na jego terenie zobaczyć można wystawę „Ekosystemy naskalne Pienin”, makietę Pienin, ogródek roślin pienińskich oraz wystawę etnograficzną prezentującą zbiory p. Stefanii Baszakowej. Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny. Pawilony znajdują się również w Sromowcach Wyżnych-Kątach, Szczawnicy i Czorsztynie.

3. Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem stanowi jedną z największych pienińskich atrakcji. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Przystanie flisackie znajdują się w Sromowcach Niżnych i w Sromowcach Wyżnych-Kątach. Istnieją dwie przystanie docelowe, Szczawnica i Krościenko. Długość trasy ze Sromowców Wyżnych-Kątów do Szczawnicy wynosi ok. 18 km, a czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min. Długość trasy ze Sromowców Wyżnych-Kątów do Krościenka wynosi ok. 23 km, a czas spływu ok. 2 godz. 45 min.

4. Trzy Korony

Trzy Korony – Najwyższy szczyt Pienin Środkowych, który wznosi się nad doliną Dunajca. Partię szczytową tworzy pięć wapiennych turni, z których najwyższa, zwana Okrąglicą, wznosi się na wysokość 982 m n.p.m. Znajduje się na niej platforma widokowa. Ze Sromowców Niżnych na Trzy Korony prowadzi żółty szlak turystyczny, z którego należy skręcić na niebieski szlak na Przełęczy Szopka. Z żółtego szlaku można również skręcić na zielony szlak, odgałęziający się niedaleko za schroniskiem PTTK „Trzy Korony”, a następnie ruszyć niebieskim szlakiem z Polany Kosarzyska.

5. Wąwóz Szopczański

Znajduje się między zachodnimi stokami Trzech Koron oraz wschodnimi stokami Podskalniej Góry. Jego dnem płynie Szopczański Potok. Wąwóz Szopczański wymieniany jest jako jedna z najładniejszych pienińskich dolin. Zaczyna się w niewielkiej odległości od schroniska PTTK „Trzy Korony” a kończy u źródła Szopczańskiego Potoku. W jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc przybiera formę kanionu ze ścianami wznoszącymi się na wysokość 20-40 m. Do wąwozu ze Sromowców Niżnych prowadzi żółty szlak turystyczny.

6. Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor – miejscowość na Słowacji, która połączona jest ze Sromowcami Niżnymi przerzuconą nad Dunajcem kładką. Została ona otwarta w 2006 r. i dostępna jest dla pieszych i rowerzystów. Co do miejscowości słynie ona przede wszystkim z dawnego klasztoru kartuzów i kamedułów, zwanego Czerwonym Klasztorem. Na jego terenie znajduje się obecnie muzeum, a jedną z głównych atrakcji jest gotycki kościół pw. św. Antoniego z XIV w. Bilet normalny kosztuje 3 euro.

7. Ścieżka dydaktyczna „Przełom Dunajca”

Ścieżka dydaktyczna „Przełom Dunajca” na Słowacji – prowadzi do niej czerwony szlak turystyczny z Czerwonego Klasztoru. Ma długość 7,5 km i 11 przystanków. Czas przejścia wynosi ok. 2,5 godz. Na tablicach informacyjnych zamieszczone są teksty również w jeżyku polskim. Główną atrakcję trasy stanowi, jak nazwa wskazuje, malowniczy przełom Dunajca Trasę można pokonać pieszo bądź rowerem. Wyprawę można kontynuować po przejściu kładki w Czerwonym Klasztorze również ścieżką pieszo-rowerową po polskiej stronie.

8. Zamek Pieniński

Ruiny zamku, które położone są pod szczytem Zamkowej Góry (799 m n.p.m.). Obiekt powstał pod koniec XIII w., prawdopodobnie z inicjatywy księżnej Kingi, jako budowla służąca schronieniu podczas najazdu. Księżna miała schronić się na nim wraz z klaryskami ze Starego Sącza podczas najazdu Mongołów w 1287 r. Przy zamku znajduje się grota św. Kingi, która została wykuta w 1892 r., w 600-setną rocznicę śmierci wówczas błogosławionej Kingi. Wewnątrz znajduje się figura przedstawiająca świętą.

9. Sokolica

Sokolica – szczyt w Pieninach Środkowych, tzw. Pieninkach, który wznosi się na wysokość 747 m n.p.m. Rośnie na nim słynna sosna karłowata, z której po uszkodzeniach pozostał pień i dolna gałąź. Ze szczytu roztacza się panorama przełomu Dunajca, a w oddali można dostrzec Tatry. Ze Sromowców Niżnych na Sokolicę można dojść żółtym szlakiem turystycznym do Bajków Groń, a następnie tzw. Sokolą Percią oznakowaną niebieskim kolorem.

10. ABlandia

Park rozrywki ABlandia w Krościenku nad Dunajcem – usytuowany jest na terenie, na którym w 1902 r. powstał park dla przybywających turystów. Znajduje się tu park linowy z 5 trasami o różnym stopniu trudności, strefa juniora i Ninja Park. 18-metrowa Wieża Mocy umożliwia wykonywanie skoków, wspinaczkę, a także zjazd nad parkiem na trasie o długości ponad 120 m. Można również spróbować swoich sił w „Kręgielni Retro”, gdzie gra odbywa się według zasad obowiązujących na przełomie XIX i XX w. Mieści się ona w budynku kręgielni wybudowanej na pocz. XX w.

11. Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie – ruiny zamku znajdują się na skale, ok. 50 m nad taflą Zalewu Czorsztyńskiego. Obiekt powstał prawdopodobnie w XIV w., a w kolejnych wiekach był rozbudowywany. Obecnie do zwiedzania udostępnione są ruiny zamku średniego i górnego, renesansowa baszta Baranowskiego i Zieleniec. Wewnątrz znajdują się ekspozycje dotyczące historii zamku i starostwa czorsztyńskiego oraz ekspozycja prezentująca reprodukcje kart pocztowych ze zbioru Pienińskiego Parku Narodowego. Bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 4 zł.

12. Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy – powstał ok. 1330 r. z inicjatywy Kokosza Berzewiczy’ego w celu obrony północnej granicy Węgier. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Dziś mieści się w nim m. in. muzeum. We wnętrzach zamkowych znajdują się pomieszczenia nawiązujące swoją funkcją i urządzeniem do historycznego układu. W spichlerzu prezentowana jest sztuka ludowa Spiszu oraz rekonstrukcja izby spiskiej. Wozownia mieści 16 zabytkowych pojazdów konnych. Bilet normalny na zamek i do wozowni kosztuje 23 zł, a ulgowy 17 zł. Koszt wstępu do spichlerza wynosi 6 zł.

13. Muzeum Pienińskie

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szlachtowej – mieści się w budynku dawnej strażnicy granicznej i prezentuje historię i etnografię regionu pienińskiego. Pozwala również poznać specyfikę kulturową i ludność zamieszkującą tu przez wieki. Obiekt podlega pod Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Bilet normalny kosztuje 12 zł, natomiast ulgowy 8 zł. Dniem wolnym od opłat jest piątek.

Sromowce Niżne – krótko historycznie

Sromowce Niżne są jedną z najstarszych podhalańskich wsi. Według legendy mieli ją założyć jeńcy tatarscy. Ze wzmianką o Sromowcach Niżnych można się spotkać już w 1350 r. Wieś należała do starostwa czorsztyńskiego, a następnie weszła w skład czorsztyńskich dóbr rodu Drohojowskich. Od lat 30. XIX w. rozwinęła się turystyka w tym regionie za sprawą spływów przez Przełom Pieniński i trasy Czerwony Klasztor – Trzy Korony.

W latach 1907-1914 w Sromowcach Niżnych działało Schronisko Oddziału Pienińskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Wincentego Pola. W 1930 r. zostało założone Schronisko Śląskie, przemianowane później na Schronisko Trzy Korony. Od 1934 r. w Sromowcach Niżnych funkcjonuje Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić