Czerwony Klasztor – Informacje i Ciekawostki

czerwony klasztor
foto – Pixabay

Czerwony Klasztor na Słowacji to kompleks klasztorny nad Dunajcem znajdujący się w miejscowości Czerwony Klasztor na pograniczu Magury Spiskiej i Pienin. Miejsce to jest częstym celem podróży zarówno wśród Polaków, jak i Słowaków.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Jest to jeden z najsłynniejszych zabytków sakralnych w całych Pieninach. Został ufundowany w 1319 roku przez węgierskiego magnata, a budowa klasztoru było częścią kary, jaką poniósł za popełnienie morderstwa.

2. Pierwotnie nazywano go Klaszorem Lechnickim, a z kolei mieszkańcy okolic nazwali go Czerwonym Klasztorem, ponieważ jego dach pokryty jest czerwoną dachówką, a mury wykonane są z czerwonej cegły.

3. W XVI wieku klasztor był zamieszkiwany przez mnichów z zakonu kartuzów, a w wieku XVIII przez kamedułów. Cały obiekt został uznany za narodowy pomnik kultury dopiero w drugiej połowie XX wieku.

4. Najpopularniejszym mnichem Czerwonego Klasztoru był brat Cyprian z zakonu kamedułów. Żył w XVIII wieku i był aptekarzem, botanikiem, cyrulikiem oraz kucharzem. Stworzył najstarsze zielniki z roślinami tatrzańskimi.

5. Według znanej w tych stronach legendy brat Cyprian miał własnoręcznie skonstruować lotnię i przelecieć na niej ze Szczytu Trzech Koron nad Morskim Okiem, gdzie został zamieniony w kamień, który do dziś nazywa się Mnichem. W związku z tym brata Cypriana nazywa się czasami Latającym Mnichem.

6. Teren Czerwonego Klasztoru stał się scenografią dla polsko-słowackiego filmu pod tytułem “Latający mnich i tajemnica da Vinci”, który opowiadał o życiu brata Cypriana.

7. W dawnych czasach klasztor znajdował się na terenie Węgier, ale cieszył się opieką ze strony władz polskich. Zakonnicy otrzymali pozwolenie na połów na obu brzegach Dunajca, a także młyn na polskiej stronie i dostawę soli z Wieliczki.

8. Warto wspomnieć o tym, że na samym początku konstrukcja klasztoru była wykonana z drewna. Dopiero w późniejszym czasie drewno zastąpiono cegłą.

9. W pierwszej połowie XV wieku Czerwony Klasztor został doszczętnie zniszczony przez husytów oraz rabusiów. Jego losy były bardzo burzliwe dopóki nie sprowadzili się tutaj zakonnicy.

10. W dzisiejszych czasach w Czerwonym Klasztorze znajduje się między innymi dyrekcja słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego.

11. Najbardziej okazałym i najpopularniejszym budynkiem w całym kompleksie jest gotycki kościół św. Antoniego, który został wybudowany pod koniec XIV wieku.

12. Ze względu na atrakcyjne okolice oraz sam Czerwony Klasztor obszar ten przecinają liczne szlaki turystyczne, dzięki którym można nie tylko podziwiać bogactwo przyrody w Pieninach, ale również zwiedzić tutejsze atrakcje. Należy do nich między innymi czerwony szlak prowadzący do Czerwonego Klasztoru z Wielkiego Lipnika i przez przełęcz pod Tokarnią. Drugim znanym szlakiem jest szlak żółty z Drogi Pienińskiej do Szczawnicy.

 

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić