30 Zaskakujących Ciekawostek o Słowacji 🇸🇰

słowacja
foto – Pixabay

Słowacja to niewielkie państwo w Europie Środkowej, które graniczy z Polską, Czechami, Węgrami, Ukrainą i Austrią. Turystów przyciągają tu przede wszystkim piękne, słowackie Tatry, które słyną ze wspaniałych widoków, malowniczych tras pieszych i idealnych warunków do uprawiania sportów zimowych. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania Słowacja. Przedstawiamy 30 ciekawostek o tym wyjątkowym kraju!

1. Stolicą, a także największym miastem na Słowacji, jest Bratysława. To jedyna stolica na całym świecie, która umiejscowiona jest na styku trzech krajów: Słowacji, Austrii i Węgier. W Bratysławie warto zobaczyć słynny, średniowieczny Zamek Bratysławski, liczne gotyckie i barokowe kościoły, a także zabytkowy rynek, który otaczają malownicze kamieniczki.

2. Specyficzne położenie Słowacji sprawia, że w kraju tym mieszają się różne kultury: bałkańska z bałtycką i wschodnia z zachodnią.

3. Już w epoce żelaza tereny Słowacji zamieszkiwane były przez Celtów, którzy na terenie dzisiejszego państwa tworzyli nowoczesne – jak na tamte czasy – i liczne osady.

4. Najwyższym punktem na Słowacji jest Gerlach – szczyt znajdujący się w Tatrach. To także najwyższa, tatrzańska góra, która mierzy aż 2655m n.p.m.! Wejście na samą górę jest wymagające i trudne, przeznaczone raczej dla doświadczonych wspinaczy.

5. Choć Gerlach to najwyższy szczyt Tatr, po słowackiej stronie znajduje się więcej gór wartych zdobycia. Szczególnie popularna jest Łomnica, druga tatrzańska góra pod względem wysokości, która mierzy 2633m n.p.m. Na Łomnicę kursuje czteroosobowa kolejka, a na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama Tatr.

6. Słowację zamieszkuje około 5,5 miliona osób. Poza Słowakami, którzy stanowią ponad 80% ludności, kraj ten zamieszkują także Węgrzy, Ukraińcy i Romowie.

7. Ze Słowacji pochodzą doskonałej jakości wina. Winorośl uprawia się przede wszystkim w południowej części kraju na granicy z Czechami i Węgrami. Niektóre tereny Słowacji wchodzą w region tokajski, który obejmuje również uprawy węgierskie. To właśnie stąd pochodzi tokaj czyli deserowe, białe wino o lekkim, owocowym aromacie.

8. Wina to nie jedyny słowacki trunek. Powszechnie pije się tu piwa – w każdej karczmie dostaniemy słowackiego Złotego Bażanta czyli najpopularniejsze piwo słowackie. Popularne są również tutejsze trunki wysokoprocentowe, takie jak śliwowica (mocna wódka śliwkowa), gruszkowa hruskovica i ziołowe likiery.

9. Kuchnia słowacka jest dosyć ciężka i tłusta, przypominająca nieco kuchnię czeską i śląską. Popularne są tu haluszki czyli ziemniaczane kluski, podawane z dodatkiem bryndzy, skwarków i cebuli lub gęstych sosów. Wśród słowackich mięs króluje wieprzowina i wołowina, które zwykle są duszone lub pieczone. Dodatkowo na Słowacji znajdziemy mnóstwo ciast, deserów i słodkości, a do najpopularniejszych należy trdelnik – walcowate ciasto pachnące cynamonem i orzechami.

10. Słowacja jest krajem górzystym. Ponad 60% terenu kraju zajmują pasma górskie.

11. W słowackich Karpatach zwiedzić można ogromny zespół zabytkowych drewnianych kościołów. W jego skład wchodzi aż 61 świątyń, z których najstarsze pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. Na szczególną uwagę zasługują cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja w Ruskiej Bystrej, kościół rzymskokatolicki z Twardoszyna i piękny kościół św. Franciszka z Asyżu znajdujący się w Hervatrovie.

12. Na obszarze Słowacji znajduje się 9 parków narodowych, które swoim zasięgiem obejmują 6% całego terenu państwa. Większość z nich ochrania obszary górskie m.in. Tatry, Pieniny i Połoniny.

13. Największą rzeką przepływającą przez Słowację jest Dunaj. W Bratysławie można podziwiać piękną promenadę przy Dunaju, a także skorzystać z ofert krótkich rejsów wycieczkowych. Na wielu statkach odbywają się również koncerty, kolacje pod gołym niebem z muzyką na żywo oraz lekcje edukacyjne dla najmłodszych.

14. Największe i najgłębsze jezioro na terenie Słowacji to Wielki Hińczowy Staw, który znajduje się w Tatrach. Umiejscowiony jest w polodowcowym kotle na wysokości 1945m n.p.m. i słynie z wyjątkowo przejrzystej wody, którą można podziwiać po długim, górskim trekkingu.

15. Słowacja może poszczycić się jednym z najdłuższych w Europie systemów tras turystycznych, które są oznaczone i przystosowane do ruchu pieszego. Łącznie w kraju znajduje się około 13 tysięcy kilometrów pieszych szlaków.

16. Podczas podróżowania po Słowacji warto zwiedzić Słowacki Raj znajdujący się u podnóża Tatr. Na terenie parku narodowego podziwiać można malownicze strumienie, skalne ściany i liczne wodospady, a przez najpiękniejsze części obszarów chronionych prowadzą wytyczone szlaki z mostkami, kładkami i drabinkami.

17. Na terenie Słowacji znajduje się ogromna liczba zamków – jest ich tu ponad 200! Do najbardziej znanych należą zamek w Cervenym Kamenu, który słynie z ogromnego kompleksu podziemnych pomieszczeń oraz średniowieczny zamek w Trenczynie, który góruje nad okolicznymi miasteczkami i polami.

18. W słowackiej miejscowości Herlany znajduje się jeden z niewielu gejzerów zlokalizowanych w kontynentalnej Europie. Gejzer ten jest wyjątkowy ze względu na temperaturę wody, która wynosi zaledwie 20 stopni. Do wybuchów wodnych dochodzi co około 30 godzin, a każda erupcja trwa pół godziny i pozwala na podziwianie dwudziestometrowego gejzera.

19. Jednym z najpopularniejszych słowackich – a w zasadzie czechosłowackich – napojów jest kofola. Kofola przypomina w smaku nieco popularną colę, jednak dodatkowo zawiera ziołowe i korzenne ekstrakty, czemu zawdzięcza swój specyficzny aromat.

20. W Bratysławie znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników – Cumil. Ciekawostką jest to, że rzeźba sama w sobie nie przedstawia żadnej wartości historycznej lub symbolicznej – sam autor twierdzi, że to po prostu sposób na “ożywienie” bratysławskiego Starego Miasta, a za jego powstaniem nie kryje się żadna historia.

21. Walutą, obowiązującą na Słowacji, jest Euro, które w 2009 roku zastąpiło koronę słowacką.

22. Ceny na Słowacji są zbliżone do cen polskich. Podobnie zapłacimy za artykuły higieniczne, kosmetyki i jedzenie. Bratysława pod względem cen jest jedną z najtańszych stolic w środkowej Europie – ceny w średniej klasy restauracjach i karczmach mogą być niższe niż ceny w Warszawie. W Bratysławie musimy liczyć się ze stosunkowo drogim noclegiem, jednak z powodu doskonałej komunikacji miejskiej możemy wybrać zakwaterowanie w bardziej oddalonych, tańszych dzielnicach słowackiej stolicy.

23. Słowacja, tak jak i Polska, jest członkiem Grupy Wyszehradzkiej. Jest to międzynarodowa wspólnota polityczno-gospodarcza, która założona została w 1991 roku przez premierów trzech państw: Polski, Czechosłowacji i Węgier.

24. Głównym ośrodkiem sportowym na Słowacji jest Tatralandia, która znajduje się niedaleko granicy z Polską. W kompleksie umieszczone są baseny, termy, sauny oraz zjeżdżalnie i atrakcje dla najmłodszych. Dużą gratką dla najmłodszych jest Westerncity, w którym odbywają się pokazy kowbojskie. Dodatkowo na terenie Tatralandii znajdują się obiekty gastronomiczne, a także miejsca noclegowe dla gości. W okolicy można odbywać piesze i rowerowe wycieczki, górskie trekkingi, a zimą także uprawiać sporty, takie jak narciarstwo czy snowboarding.

25. Na Słowacji nie będą się nudzić także miłośnicy podziemnych widoków. W państwie znajduje się kilka tysięcy jaskiń, a niektóre z nich uznawane są za najpiękniejsze w całej Europie.

26. Podczas podróży po Słowacji warto odwiedzić miejscowość Cicmany, która jest zarówno rozpoznawalnym kurortem narciarskim, jak i wartościowym skansenem. Większość budynków liczy około 150 lat, a w wielu z nich znajdują się wartościowe zbiory etnograficzne.

27. Słowackimi korzeniami szczyci się wiele światowych gwiazd. Ze Słowacji pochodzili krewni m.in. Angeliny Jolie, Audrey Hepburn czy Andy’ego Warhola.

28. Na Słowacji znajduje się ogromna sieć źródeł termalnych i podziemnych zbiorników wodnych. Dzięki nim słowackie zasoby słodkiej wody są jednymi z największych w Europie.

29. W słowackich Koszycach co roku organizowany jest słynny maraton, który jest jednym z najstarszych wydarzeń dla biegaczy na świecie. Za starszy uchodzi jedynie Maraton Bostoński – prestiżowy bieg w USA, który organizowany jest w kwietniu.

30. Zwiedzając Bratysławę z łatwością możemy dostać się do innej, wyjątkowo pięknej europejskiej stolicy – Wiednia. Te dwa miasta dzieli zaledwie 60 kilometrów!

4.2/5 - (29 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić