Mielnik Atrakcje 2024 • Co Warto Zobaczyć

fotografia by Przykuta / Wikipedia

Mielnik to niewielka miejscowość leżąca nad Bugiem na obszarze Wysoczyzny Drohiczyńskiej. Niegdysiejszy gród w średniowieczu stał się miastem z zamkiem królewskim, które chętnie było odwiedzane przez polskich władców. Choć dziś Mielnik jest niedużą wsią, lata świetności pozostawiły w nim wiele pamiątek, które warto zobaczyć.

Atrakcje Mielnik 2022

1. Pozostałości po Zamku Królewskim – obecnie na Górze Zamkowej znajdują się jedynie ruiny zamkowego kościoła oraz nieliczne mury obronne. Średniowieczny zamek został zniszczony podczas najazdu wojsk szwedzkich. Choć nie są znane początki obiektu szacuje się, że pozostałości po kościele liczyć mogą już ponad 600 lat.

2. Kościół Przemienienia Pańskiego – neobarokowa świątynia wybudowana w latach 1912-1920. Stosunkowo młode mury kościoła skrywają jednak wiele zabytkowych przedmiotów, w tym siedemnastowieczny krucyfiks i barokowe monstrancje z XVIII wieku.

3. Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny – świątynia prawosławna w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Jej charakterystyczną cechą jest strzelista dzwonnica z trójkątnymi szczytami. W środku podziwiać można pozostałości po wcześniejszych mielnickich cerkwiach m.in. ikony Apostołów z XVIII wieku i zabytkowe naczynia liturgiczne.

4. Synagoga – prosty, murowany budynek z pierwszej połowy XIX wieku. Obecnie w środku mieści się Galeria Sztuki VAVA, która w ciągu wielu lat działalności prezentowała dzieła wybitnych artystów polskich. W obiekcie organizowane są m.in. spotkania poetyckie, wieczory literackie i imprezy o charakterze artystycznym.

Pozostałe atrakcje miasta

Piękne umiejscowienie Mielnika w dolinie Bugu sprawia, że to miejsce idealne do obcowania z przyrodą. Organizowane są tu spływy kajakowe rzeką o różnym stopniu trudności. W okolicy rozciąga się Nadbużański Park Krajobrazowy, który zachwyca różnorodnością i bogatą florą oraz fauną. Na jego terenie można podziwiać liczne gatunki ptaków oraz wspaniały krajobraz pełen łagodnych wzgórz i rozlewisk rzecznych. Obszar parku poprzecinany jest licznymi szlakami pieszymi oraz rowerowymi, znajdują się tu trzy ścieżki dydaktyczno- edukacyjne oraz aż siedem rezerwatów, z których na szczególne wyróżnienie zasługuje Szwajcaria Podlaska i Stary Las – miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych.

Warto wybrać się na Górę Rowską i podziwiać z niej widoki na okolicę.

Kąpielisko w Mielniku to miejsce spotkań mieszkańców w sezonie letnim i świetne miejsce na odpoczynek.

Przy ulicy Polnej znajduje się wieża widokowa, którą również warto odwiedzić.

Dojazd do Mielnika

Mielnik położony jest na samym południu województwa podlaskiego. Z Białegostoku jest tu aż 110 km. Znacznie bliżej jest Drohiczyn lub Siemiatycze od strony których można dojechać do Mielnika.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić