Dlaczego warto odwiedzić Mońki? Zobacz najlepsze atrakcje w 2024

fotografia by Henryk Borawski

Mońki to niewielkie, młode miasto w województwie podlaskim, którego początki sięgają XIX wieku. To właśnie wtedy przy stacji linii kolejowych zaczęła się osadzać ludność z dalszych części regionu, w końcu przekształcając wieś w pełnoprawne miasto. Obecnie to ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i turystyczny. Corocznie odbywa się tu Święto Ziemniaka – duży jarmark, na którym prezentowane są produkty spożywcze ekologiczne, regionalne i kresowe.

Atrakcje i zabytki w Mońkach

Najważniejszym zabytkiem w mieście jest Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza. Duża, barokowa świątynia wybudowana z cegły została zaprojektowana przez Stefana Szyllera – wybitnego architekta, który był autorem m.in. renesansowych zdobień na Moście Poniatowskiego w Warszawie czy budynku warszawskiej Politechniki. W środku kościoła podziwiać można aż pięć ołtarzy, mozaikowy wizerunek Matki Boskiej oraz liczne obrazy przedstawiające świętych. W mieście znajduje się również bardzo duża liczba pomników, które upamiętniają m.in. postać Jana Pawła II czy żołnierzy i cywilów, którzy ponieśli śmierć podczas II wojny światowej. Warto odwiedzić zabytkowy budynek dworca, który otwarty został w 1905 roku. Choć w Mońkach na próżno szukać rynku, główna ulica – Aleja Niepodległości – to gospodarcze i kulturalne centrum miasta, gdzie znajdują się liczne obiekty użyteczności publicznej i piękny skwer z fontanną. W Mońkach funkcjonuje wiele obiektów gastronomicznych, rozrywkowych i handlowych.

Biebrzański Park Narodowy

Mońki to doskonała baza wypadowa do pobliskiego Biebrzańskiego Parku Narodowego. To największy park narodowy w Polsce, który obejmuje dolinę Biebrzy. Znajdują się tu liczne tereny bagienne i torfowe, mokradła oraz rozlewiska rzeczne. Przy odrobinie szczęścia można w tym miejscu podziwiać setki gatunków ptaków (obserwuje się ich tu ponad 270!), bobry oraz największą w kraju populację łosi. Cały obszar parku ma wiele do zaoferowania turystom: znajdują się tu liczne trasy rowerowe i szlaki piesze, a na miłośników aktywnego wypoczynku czeka spływ Biebrzą w otoczeniu pięknej przyrody.

Także okoliczne miejscowości obfitują w atrakcje. Warto wybrać się do Goniądza, by obejrzeć zjawiskowy rynek oraz pobliską Twierdzę Osowiec czyli pozostałość po dziewiętnastowiecznej fortyfikacji. Można również ruszyć przez Knyszyn do Białegostoku do którego jest stąd jedynie 40 km.

3.9/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić