Atrakcje Goniądz – Ciekawe Miejsca 2024

fotografia by Marek i Ewa Wojciechowscy / Wikiepdia

Goniądz to niewielka miejscowość położona nad Biebrzą, tuż na skraju Kotliny Biebrzańskiej. Jego początki sięgają XIV wieku, kiedy to ziemie te były sporem między Polską i Litwą. Goniądz prawa miejskie zyskał w 1547 roku i szybko stał się ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym. Dziś to miasto utrzymuje się głównie z rolnictwa, jednak coraz częściej przyciąga turystów zwiedzających Podlasie.

Zabytki i atrakcje miasta

Najważniejszym zabytkiem leżącym w gminie Goniądz są pozostałości po Twierdzy Osowiec, która rozsławiła się podczas I wojny światowej, kiedy to przez ponad pół roku broniła się przed oblężeniem wojsk niemieckich. Została wybudowana na rozkaz cara Aleksandra II, dla którego miejsce to miało być pierwszą obroną przed możliwym najazdem Prus. Do dnia dzisiejszego zachowały się dwa fronty, z czego w jednym został wytoczony szlak turystyczny umożliwiający zwiedzanie przez turystów.
W Goniądzu odwiedzić można również piękny, biały Kościół św. Agnieszki, w której wnętrzu znajdują się wspaniałe naścienne polichromie stworzone przez plastyków poznańskich oraz zdobione prezbiterium. W okolicy mieści się zabytkowy, zdewastowany przez hitlerowców cmentarz żydowski, który zajmuje powierzchnię około 1,6 hektara.

Biebrzański Park Narodowy

Ponad połowa gminy Goniądz mieści się w granicach Biebrzańskiego Parku Narodowego. To jeden z najpiękniejszych naturalnych obszarów w całym kraju, gdzie podziwiać można rzeczne rozlewiska, bagna i tereny leśne. Na jego terenie znajdują się lęgowiska 271 gatunków ptaków, a powszechnie występują tu rybitwy, bażanty, sowy błotne i orliki. Park zamieszkuje największa populacja łosi w całym kraju (około 400 osobników). Przez tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego przechodzą liczne szlaki piesze oraz część Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Popularną rozrywką jest spływ Biebrzą, jednak jej różne odcinki mogą wymagać nieco większych umiejętności i doświadczenia. Wart odwiedzenia jest Rezerwat Czerwone Bagno, wyjątkowo dziki, bagienny i słabo zaludniony obszar, który ma ochraniać lęgowiska najrzadszych ptaków. Przemierzyć go jednak można jednym z kilku szlaków, przy okazji słuchając odgłosów przyrody i podziwiając wspaniałe, naturalne krajobrazy.

Dojazd do Goniądza

Miasto położone jest niedaleko drogi krajowej nr 65 między Białymstokiem a Grajewem. Można tutaj również dojechać od strony drogi krajowej nr 8 ( zjechać w miejscowości Suchowola).

3.7/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić