Atrakcje Korycin 2024 – Co Warto Zobaczyć

fotografia by Krzysztof Kundzicz / Wikipedia

Korycin to niewielka osada w województwie podlaskim, która szczególnie znana jest z sera. Nie całkowicie zwykłego sera, a sera korycińskiego – produktu wytwarzanego z niepasteryzowanego mleka krowiego, który jest wpisany na listę produktów regionalnych. Choć miejscowość jest wyjątkowo mała i zamieszkiwana jedynie przez nieco ponad 500 mieszkańców, przyciąga turystów, którzy poszukują idealnego smaku, a przy okazji poznają okoliczne zabytki.

Ser koryciński

Oczywiście, to właśnie ser koryciński jest tym, co przyciąga turystów. Do dziś część ludności wytwarza go w warunkach domowych, i choć kupić go można w wielu miejscowościach podlaskich, to właśnie ten domowy, sprzedawany przez mieszkańców wyrób jest najbliższy ideałowi. Według legend i podań okoliczna ludność zdobyła recepturę od Szwajcarów, którzy w XVII wieku brali udział w walkach ze Szwedami na obszarze Podlasia. Jego smak to przede wszystkim przyprawy, czosnek oraz dobrej jakości mleko i podpuszczka mleczarska – z 25 litrów świeżego mleka krowiego powstaje okrągły, lekko spłaszczony ser o wadze zaledwie 3 kilogramów. Niegdyś, zamiast podpuszczki, stosowano starte żołądki cielęce. Poszukując oryginalnego sera korycińskiego warto kierować się oficjalną listą producentów, do której należy zaledwie 30 przedsiębiorców.

Zabytki i atrakcje Korycina

Początki miejscowości sięgają XVII wieku, a sam układ urbanistyczny pozostał niezmieniony od tego czasu. W miejscowości warto odwiedzić Kościół Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego – świątynię, która została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku w stylu neogotyckim. W okolicy znajduje się również zabytkowy cmentarz żydowski oraz rozległe grodzisko słowiańskie, które zamieszkiwane było w X i XI wieku.

Latem większość mieszkańców okolicznych wiosek i miasteczek spędza czas nad Zalewem w Korycinie. Zbiornik został zagospodarowany i przystosowany do uprawiania sportów wodnych. Znajdują się tu strzeżone kąpieliska oraz rozległa plaża z boiskami do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej. Znaleźć tu można specjalnie wydzielone strefy dla najmłodszych, plac zabaw, zjeżdżalnię oraz liczne ławki i miejsca piknikowe, które latem przyciągają całe rodziny. A dodatkowo, to właśnie tu latem wystawiają się producenci oryginalnych serów korycińskich, co gwarantuje nam idealny smak i ser wytworzony z tradycyjnego przepisu regionalnego.

Korycin położony jest przy drodze krajowej nr 8 między Augustowem a Białymstokiem nieopodal miejscowości Suchowola.

3.9/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić