Biebrzański Park Narodowy 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Biebrzański Park Narodowy powstał w 1993 roku, a jego najcenniejszym skarbem są bagna. Park ten obejmuje swym zasięgiem niemal całą dolinę Biebrzy – nieujarzmionej rzeki, której rozlewiska wzbudzają zachwyt nie tylko wśród przyrodników. Co warto zobaczyć na terenie parku?

1. Biebrzański Park Narodowy w liczbach

Biebrzański PN jest największym parkiem narodowym w Polsce i zajmuje powierzchnię 592,23 km². W jego granicach znajduje się odcinek Biebrzy o długości 155 km oraz tereny bagienne, które mogą pochwalić się bogatą szatą roślinną.  Dumą parku jest największy w Polsce kompleks bagien, który przyciąga blisko 300 gatunków ptaków.

2. Rzeka Biebrza

Biebrza jest jednym z najważniejszych dopływów Narwi, a jej długość wynosi ok. 165 km (przy czym 155 km znajduje się w granicach parku). Biebrza ma swe źródła w rejonie kolonii Talki (rejon Sokółki), natomiast z Narwią łączy się w Wierciszewie koło Wizny.

3. Spływy Biebrzą

Ze względu na charakter parku, jednym z lepszych sposobów poznawania jego piękna są spływy Biebrzą (zaliczane do najlepszych w Polsce). Park jest dostępny dla kajakarzy, można go też poznawać podczas zorganizowanych spływów tratwami. Najbogatszą ofertą takich spływów przyciągają Sztabin i Wroceń.

4. Goniądz

Położenie w centralnej części parku sprawia, że Goniądz jest jednym z najlepszych ośrodków turystycznych nad Biebrzą. Czeka tu sporo prywatnych kwater, w których można wynająć pokoje, oraz atrakcji w postaci wież widokowych i punktów obserwacyjnych. Sam Goniądz może się pochwalić ciekawym rynkiem i małomiasteczkową zabudową.

5. Twierdza Osowiec

Osowiec-Twierdza to osada znana jako siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz miejsce, z którego można wybrać się na kilka ciekawych ścieżek spacerowych. Czeka tu również Twierdza Osowiec – potężna fortyfikacja z XIX wieku, będąca pamiątką z czasów carskich. Choć większość obiektów wchodzących w skład twierdzy znajduje się pod opieką wojska, turyści mogą zwiedzać Muzeum Twierdzy Osowiec. Mieści się ono na terenie Fortu I (Centralnego), po którym goście mogą się poruszać tylko w towarzystwie przewodnika.

6. Carska Droga

Carska Droga, zwana „Łosiostradą” to szosa o długości 33 km, która łączy Strękową Górę z Osowcem-Twierdzą. Biegnie ona przez tereny parku i jest jednym z tych miejsc, w których często można spotkać się z łosiem. Przy szosie zaczyna się kilka ścieżek przyrodniczych, m.in. „Grobla Honczarowska”, „Długa Luka” i „ścieżka „Wokół Fortu IV Twierdzy Osowiec”.

7. Długa Luka

Długa Luka to jedna z ważniejszych atrakcji przy Carskiej Drodze. Na turystów czeka tu kładka o długości 400 metrów, którą można pospacerować między bagnami i nacieszyć się widokiem na Bagno Ławki. Często pojawiają się tu łosie, kładka przyciąga też wielu ornitologów i miłośników pięknych widoków.

8. Czewone Bagno

Rezerwat Czerwone Bagno to najcenniejszy skrawek Biebrzańskiego PN, który już w okresie międzywojennym został objęty ochroną. Dziś w jego rejonie prowadzi kilka szlaków, które zaczynają się przy Leśniczówce Grzędy. Na wygodnych czeka ścieżka edukacyjna z kładką, pozostałe trasy wymagają odpowiedniego przygotowania (a przede wszystkim kaloszy).

9. Kładka Szuszalewo-Jałowo-Nowy Lipsk

Przeprawa promowa i spacer po kładce to jedna z ważniejszych atrakcji, z jakimi można spotkać się na ścieżce dydaktycznej Szuszalewo – Nowy Lipsk, pozwalającej poznawać piękno Górnego Basenu Biebrzy. Długość trasy wynosi 6 km, przy czym turyści mogą odpoczywać w kilku czatowniach, zbudowanych z myślą o obserwatorach ptaków.

10. Sztabin

Sztabin to nadbiebrzańska wieś, na terenie której czeka kilka gospodarstw agroturystycznych. Z tej miejscowości można urządzać spływy kajakowe, można też odkrywać piękno pobliskich rezerwatów przyrody (np. rezerwatu Kuriańskie Bagno).

11. Śluza Dębowo

Śluza we wsi Dębowo powstała w latach 20. XIX wieku i jest jednym z ciekawszych obiektów wchodzących w skład Kanału Augustowskiego – drogi wodnej, która miała połączyć Biebrzę z Niemnem.

12. Łoś

Najsłynniejszym mieszkańcem Biebrzańskiego Parku Narodowego jest łoś – sympatyczny ssak z rodziny jeleniowatych, znany z charakterystycznej sylwetki, dość niezgrabnych kroków i tendencji do prowadzenia długich obserwacji (stąd też często zwierzęta te nazywa się „gapiszonami”).

13. Batalion

Symbolem Biebrzańskiego PN są bataliony – ptaki, które nad Biebrzą pojawiają się dość licznie. Ten niewielki ptak, którego tokowiska są niezwykle widowiskowe. W ich trakcie bataliony stroszą swoje pióra i zachowują się tak, jak szermierze podczas walki. A ponieważ są to bardzo towarzyskie ptaki, podglądanie ich stad każdemu może dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

14. Oberża nad Biebrzą

Kto chce zjeść smaczny obiad w Goniądzu, ten może zajrzeć do Oberży nad Biebrzą. Restauracja ta zachwyca klimatycznym wnętrzem oraz menu, w którym obok pizzy i tradycyjnych polskich dań można znaleźć regionalne przysmaki.

15. Bartlowizna

Bartlowizna w Goniądzu to spory obiekt noclegowy oraz restauracja Dwór Bartla, w której można spróbować lokalnych specjałów i cieszyć się pięknymi widokami na biebrzańskie rozlewiska. W menu czeka m.in. zupa rybna oraz żurek, pielmieni  z okrasą lub w rosole oraz podlaskie kartacze. Na miłośników słodkości czeka z kolei sękacz – jeden z najpopularniejszych przysmaków na Podlasiu.

3/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić