Rzeka Biebrza 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Biebrzański Park Narodowy
Rozlewiska Biebrzy w okolicach Brzostowa / foto – Autorstwa Adikpl – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3674180

Nieujarzmiona Biebrza wciąga pięknymi widokami, przyrodniczymi skarbami i miejscowościami, w których czas się zatrzymał. Ptasi raj zachwyca, a chętnych na spędzenie wakacji wśród biebrzańskich bagien przybywa z każdym rokiem. Co warto wiedzieć o tej rzece?

1. Biebrza w liczbach

Biebrza liczy sobie 165 km, przy czym aż 155 km znajduje się w granicach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Może się ona pochwalić dużą zlewnią oraz sporą ilością dopływów (jest ich około 40).

2. Tam, gdzie zaczyna się Biebrza

Biebrza ma swe źródła w rejonie Nowego Dworu (powiat sokólski) – wsi, która istniała już w XV wieku. Przez pewien czas Nowy Dwór był własnością królowej Bony, dzięki której otrzymał prawa miejskie. Utracił je w latach 30. XX wieku, choć do dziś w zabudowie miejscowości można ujrzeć sporo pamiątek z czasów świetności.

3. Tam, gdzie Biebrza wpada do Narwi

Biebrza jest prawym dopływem Narwi, z którą łączy się w rejonie Wizny. Kto chce zobaczyć miejsce,  w którym Biebrza kończy swój bieg, ten musi odwiedzić Wierciszewo. Osada ta może się pochwalić historią sięgającą XV wieku oraz bardzo korzystną lokalizacją. Można się z niej wybrać do Narwiańskiego Parku Narodowego lub nad Biebrzę, dzięki czemu w tutejszych kwaterach prywatnych coraz chętniej zatrzymują się turyści.

4. Pływajęce krowy

Pływające krowy z Brzostowa to jedno z najciekawszych zjawisk nad Biebrzą. Ponieważ obory i pastwiska oddzielone są rzeką, krowy przed dostaniem się na łąkę muszą przez Biebrzę przepłynąć. Nagrodą za ten wysiłek jest duże, zielone pastwisko, po którym mogą swobodnie się poruszać.

5. Biebrzańskie sianokosy

Jedną z ważniejszych imprez nad Biebrzą są Mistrzostwa Świata w Koszeniu Łąk Bagiennych dla Przyrody „Biebrzańskie Sianokosy”, organizowane w pierwszych dniach września. Celem tej imprezy jest promowanie tradycyjnego rolnictwa, połączone z wykaszaniem biebrzańskich łąk (co ma pozytywny wpływ na tutejsze bagna).

6. Bracia Kłosowscy

Dolinę Biebrzy rozsławili bracia Kłosowscy, zajmujący się m.in. fotografią przyrodniczą. Grzegorz i Tomasz wydali do tej pory kilka ciekawych książek poświęconych nieujarzmionej rzece i zwierzętom mieszkającym w jej dolinie. Do najciekawszych zaliczają się „Bracia mniejsi i więksi. Opowieści o mieszkańcach z krainy Biebrzy” oraz „Biebrza. Opowieści o rzece, mokradłach, olsach i grądzikach, leśnych duktach i wspaniałej Carskiej Drodze, a także o życiu zwierząt i biebrzniętych ludzi na bagnie, które wciąga tak, że już nie pójdziesz dalej”.

7. Biebrzańska Wiedźma

Jedną z ciekawszych osób żyjących nad Biebrzą jest Agnieszka Zach, znana jako Biebrzańska Wiedźma. Ta oryginalna artystka i zielarka zamieszkała nad rzeką, którą pokochała całym sercem. A ponieważ jest też przewodniczką turystyczną, chętnie odprowadza turystów po tych zakątkach, do których przypadkowym turystom trudno jest dotrzeć.

8. Biebrznięci

Podczas wędrówek po Podlasiu można spotkać się z „biebrzniętymi” – ludźmi, których biebrzańskie bagna wciągnęły na dobre. Są wśród nich osoby, który rzuciły wygodne życie w mieście i osiadły na podlaskiej wsi, są tacy, którzy mieszkają w innych regionach Polski, lecz nad Biebrzę wracają przy każdej okazji.

9. Strękowa Góra

Strękowa Góra koło Wizny to świetny punkt widokowy na rozlewiska Narwi i Biebrzy, a jednocześnie miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników historii. Miejsce to znane jest jako Polskie Termopile, a o tragicznych wydarzeniach z września 1939 roku przypominają m.in. ruiny schronu oraz symboliczna mogiła kapitana Raginisa na Wzgórzu 126.

10. Dolistowo Stare

Dolistowo Stare to jedna z ciekawszych wsi nad Biebrzą, która sławę zawdzięcza pięknej okolicy, coraz lepiej rozwiniętej agroturystyce oraz imponującej uprawy lilii (jednej z największych w Europie), którą w latach 70. XX wieku założył miejscowy lekarz.

11. Goniądz

Goniądz to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych nad Biebrzą, który świetnie sprawdza się jako punkt wypadowy na teren Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nie brak tu prywatnych kwater, wypożyczalni kajaków oraz lokali gastronomicznych (m.in. Oberża nad Biebrzą), w których można spróbować podlaskich specjałów, nie brak też ciekawych szlaków zaczynających się w pobliżu oraz punktów widokowych, z których można podziwiać biebrzańskie rozlewiska.

12. Połączenie z Niemnem

Dzięki budowie Kanału Augustowskiego, rzeki Biebrza i Niemen zostały ze sobą połączone drogą wodną. Zbudowany z XIX wieku kanał to jedno z najważniejszych osiągnięć w dziejach techniki oraz atrakcja kusząca turystów licznymi śluzami.

13. Biebrzański Park Narodowy

Prawie cała dolina Biebrzy znajduje się w granicach największego w Polsce parku narodowego. Biebrzański Park Narodowy powstał w 1993 roku, kiedy to doceniono bagna i postanowiono zapewnić im maksymalną ochronę. W parku czeka na turystów kilka ciekawych ścieżek pieszych i wodnych, kuszą też czatownie i punkty widokowe. Siedziba parku mieści się w Osowcu-Twierdzy, miejscowości znanej m.in. z carskiej twierdzy (której część jest udostępniana turystom).

14. U Dany

W miejscowości Ruś, w pobliżu ujścia Biebrzy do Narwi, czeka bar „U Dany”. W tym miejscu można odpocząć przy domowym posiłku, wynająć pokój lub skorzystać z bogatej oferty spływów kajakowych.


⇒ Spływy kajakowe Biebrzą należą do najwspanialszych spływów w Polsce


15. Rock na Bagnie

W Goniądzu, nad samą Biebrzą, od 2009 roku organizowana jest impreza o wielkim znaczeniu dla każdego miłośnika rocka. Festiwal „Rock na Bagnie” to wyjątkowa atmosfera, moc dobrej muzyki rockowej oraz okazja do nacieszenia się pięknymi widokami.

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić