Knyszyn turystycznie 2024 – Co warto tutaj zobaczyć ?

fotografia by Henryk Borawski / Wikipedia

Knyszyn to piękne, historyczne miasteczko położone w województwie podlaskim. Prawa miejskie otrzymał już w 1568 roku dzięki działaniom Zygmunta Augusta. To właśnie ta miejscowość była dla króla miejscem odpoczynku i siedzibą sprawowania władzy. W XVI wieku powstał rynek z okazałym ratuszem, cerkiew prawosławna, ulice i łaźnie. Miłośnicy sztuki z pewnością pamiętają słynny obraz Jana Matejki “Śmierć Zygmunta Augusta w Knyszynie” upamiętniający 7 lipca 1572, kiedy to król odszedł w swoim ukochanym mieście.

Zabytki Knyszyna

Najważniejszym zabytkiem miasta jest Kościół św. Jana Apostoła – wspaniała świątynia w stylu gotyckim i renesansowym. Pierwotny budynek został stworzony na przełomie XVI i XVII wieku, jednak wielokrotnie był przebudowywany i remontowany. W środku znajdują się białe, zdobione ambony, zabytkowe organy oraz piękny ołtarz główny. Warto zobaczyć również lamus plebański czyli zabytkowy budynek gospodarczy umiejscowiony przy plebanii. Drewniany dom pochodzi z roku 1818 i został wpisany do rejestru zabytków. W Knyszynie znajdują się również pozostałości po rozległym parku przy dworze królewskim z XVI wieku oraz zabytkowy, osiemnastowieczny cmentarz żydowski.

Puszcza Knyszyńska

W pobliżu miasta rozciąga się duża Puszcza Knyszyńska, która chętnie zwiedzana jest przez turystów. Jej tereny były zasiedlone przez ludzi już 10.000 lat temu, czego pozostałości wciąż są odnajdywane przez archeologów. To jedyny obszar w Europie Środkowej, który przypomina lasy tajgi południowej. Drzewami dominującymi są sosny i świerki, bytuje tu ponad 150 gatunków ptaków i liczne gady. Całą Puszczę Knyszyńską przecinają liczne szlaki piesze i rowerowe, które ciągną się wzdłuż rzek i pięknych, leśnych alei. Szczególnym miejscem na terenie kompleksu jest Leśna Galeria Rzeźby upamiętniająca powstanie styczniowe. Nie brakuje tu również drewnianych krzyży i niewielkich kapliczek, pomników oraz specjalnych stref arboretum. W Puszczy Knyszyńskiej organizowane są spływy kajakowe aż czterema rzekami: Supraślem, Słoją, Sokołdą i Płoską. Spływy wymagają jednak stosunkowo dużych umiejętności, z powodu licznych naturalnych przeszkód oraz gęstej infrastruktury turystycznej w postaci pomostów i kładek.

Miejscowość Knyszyn położona jest przy drodze krajowej nr 65 –  30 km od Białegostoku.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

3.7/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić