Dolina Bolechowicka 🗺️ Informacje i Ciekawostki

dolina bolechowicka
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78381451

Kraków, ach ten Kraków, pomyśli kto, ile tam wspaniałości do zwiedzania. Właśnie taki tok myślenia ma duża grupa osób. A przecież Kraków to nie tylko miasto z Wawelem, Sukiennicami, Kościołem Mariackim itp. itd. Kraków to także okolica miasta, tam jest dużo miejsc, o których niejeden Krakus nie wie, o przybyszach nie wspominając. Wystarczy udać się 15 kilometrów na północny-zachód od miasta, aby znaleźć się w bardzo ciekawym miejscu, jakim jest Dolina Bolechowicka.

1. Bolechowice to sporej wielkości wieś położona w niedalekiej odległości od Krakowa. Usytuowana jest w tak zwanym Rowie Krzeszowickim stanowiącym naturalną granicę pomiędzy Wyżyną Krakowsko-Częstochowską, a Garbem Tenczyńskiego. Między jedną a drugą krainą znajduje się zapadlisko nazywane Rowem Krzeszowickim. Jest to bardzo ciekawy uskok odsłaniający skałki wapienne pochodzące z różnych okresów geologicznych.

2. Długość całej dolinki to niespełna 1,5 kilometra i jest ona jedną z najkrótszych podkrakowskich dolinek.


Zobacz także: Najlepsze atrakcje w okolicach Krakowa 🗺️


3. W dolince zobaczyć można dwustopniowy wodospad, który jest ewenementem jeśli chodzi o obszar krakowsko-częstochowski. Wodospad tworzą dwie kaskady, po których spływa woda, tworząc bardzo ciekawe i malownicze miejsce. Tuż za nim znajduje się jeszcze jeden mniejszy wodospad jakby zamykający całą dolinkę.

4. Wokół dolinki prowadzi szlak spacerowy, ma on kształt pętli zaczynającej i kończącej się na parkingu znajdującym się w pobliżu kościoła w Bolechowicach. Cała bardzo ciekawa trasa ma 8,5 kilometra długości, co stanowi wspaniałe miejsce na niedzielną poobiednią wyprawę.

5. U wylotu doliny znajdują się ciekawie usytuowane skałki przypominające dwa potężne słupy tworzące bramę. Obie skały mają nadane imiona, jedna z nich to Filar Pokutników znajduje się w prawej części. Drugą skałę nazwano Filar Abazego i usytuowany jest po lewej stronie.

Obie skałki udostępnione są wspinaczom uprawiającym wspinaczkę skalną. Wspinaczka może odbywać się jedynie po wyznaczonej trasie, ponieważ obowiązują przepisy dotyczące ochrony przyrody.

6. Począwszy od 1968 roku Dolina Bolechowicka objęta jest ochroną rezerwatową. Część doliny stanowi rezerwat przyrody Wąwóz Bolechowicki.

7. Prawe zbocze Doliny Bolechowickiej nazywane jest: Mur Pokutników. Jest to odcinek skalny mający 70 metrów długości i znajduje się na terenie otwartym. Nazwa wywodzi się od grupy entuzjastów wspinaczkowych stowarzyszonych w krakowskiej Sekcji Turystycznej AZS Kraków. Grupa ta zainicjowała wspinaczkę na ścianach skalnych doliny w roku 1925.

8. Turnia Łazików to kolejne miejsce przeznaczone do uprawiania sportu, jakim jest wspinaczka skałkowa. Ten dość ekstremalny rodzaj sportu idealnie można uprawiać na terenie Doliny Bolechowickiej.

9. Łącznie zwolennicy wspinaczek skałkowych w Dolinie Bolechowickiej mają w do dyspozycji 108 dróg wspinaczkowych o różnej skali trudności.

10. Ze względu na małą odległość Doliny Bolechowickiej od Krakowa, dotarcie do niej rowerem, może być ciekawą propozycją nie tylko dla mieszkańców Krakowa, ale także dla odwiedzających miasto gości.

4/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić