8 Ciekawostek o Dolinie Strążyska

dolina strążyska
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7002633

Dolina Strążyska znajduje się w Tatrach Zachodnich po stronie polskiej, a dokładnie pomiędzy Doliną ku Dziurze i Doliną za Bramką. Jej nazwa nawiązuje do słowa “strąga”, które w gwarze podhalańskiej oznacza typ zagrody używanej do dojenia owiec. Ze względu na wyjątkowo atrakcyjne położenie dolinę tę co roku przemierzają ogromne ilości turystów. Co warto o niej wiedzieć i jakie atrakcje znajdują się w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Dolina znajduje się na wysokości dziewięciuset metrów pomiędzy masywem Giewontu, Grzybowcem, Łysankami, Juhaską Kopą, Suchym Wierchem, Sarnią Skałą i grzbietem Grześkówki. Posiada również boczne odgałęzienia.

2. Cała dolina ma długość około trzech kilometrów oraz powierzchnią wynoszącą cztery kilometry kwadratowe. Znajdują się tutaj liczne skaliste turnie, spośród których najbardziej charakterystyczne i popularne są Kominy Strążyskie, Kapelusze, Kiernia, Skała Jelinka czy Czarna Turnia.

3. Giewont to masyw górski uważany za najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich, który znajduje się w całości po stronie polskiej. Szczyt ten ma w Polsce znaczenie niemal symboliczne i jest doskonale widoczny z Zakopanego oraz wielu innych miejscowości. Jeszcze w XVI wieku znajdowała się tutaj kopalnia miedzi, a dziś góra ta przyciąga przede wszystkim taterników i zwolenników aktywnego wypoczynku w prawdziwie alpejskim klimacie.

4. Zarys Giewontu z pewnej perspektywy przypomina kształtem śpiącego rycerza i stąd też wzięła się legenda o tym, że śpiący tutaj rycerze obudzą się, kiedy Polska znajdzie się w wielkim zagrożeniu. W masywie znajduje się sporo jaskiń, do których należą między innymi Jaskinia Juhaska, Studnia w Giewoncie czy Jaskinia Śpiących Rycerzy Wyżnia.

5. Tatrzański Park Narodowy jest jednym z dwudziestu trzech narodowych parków w Polsce. Został utworzony w latach pięćdziesiątych XX wieku, choć pomysł ten powstał dużo wcześniej. Wskutek szybkiego rozwoju przemysłu w XIX wieku oraz coraz większego zainteresowania Tatrami tutejsza przyroda ulegała tak szybkiemu zniszczeniu, że konieczna była ochrona tatrzańskiej fauny i flory.

6. Ze względu na swoje położenie Tatry cechują się klimatem alpejskim, a więc typowym dla gór wysokich. W związku z tym można tutaj spotkać gatunki roślin, które nie występują nigdzie indziej w Polsce, a także zwierzęta, takie jak kozica tatrzańska, ryś, niedźwiedź brunatny czy orzeł przedni. Z pewnością jest to ta część Polski, która wprawia w zachwyt obfitą przyrodą.

7. Hala Strążyska to dawna hala pasterska znajdująca się w Tatrach Zachodnich. To wyjątkowo malowniczo położona polana, przez którą przebiegają liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Należy do nich zaliczyć między innymi czerwony szlak prowadzący do Zakopanego, żółty szlak prowadzący do wodospadu Siklawica oraz czarny szlak prowadzący do Doliny Małej Łąki przez przełęcz w Grzybowcu.

8. Siklawica to wodospad znajdujący się w Tatrach Zachodnich na obszarze Małej Dolinki. Opada z dwóch pionowych ścian i ma dwadzieścia trzy metry wysokości. Wodospad ten stanowi ważną atrakcję w Tatrach już od XIX wieku, kiedy polski geolog i geograf, Ludwik Zejszner, opisywał go jako warty zobaczenia.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić