Dolina Małej Łąki – Informacje Praktyczne i Ciekawostki

dolina małej łąki
foto – Autorstwa Opioła jerzy – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=927703

Dolina Małej Łąki znajduje się w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną Kościeliską i Doliną Bystrej. Nie jest jeszcze tak popularna jak przykładowo Dolina Kościeliska czy Dolina Pięciu Stawów. Jednak jest jedną z piękniejszych tatrzańskich dolin, dzięki czemu coraz częściej jest wybierana przez turystów.

1. Informacje ogólne

Dolina Małej Łąki jest najmniejszą walną doliną w Tatrach Polskich. Ma powierzchnię około 5,7 km2 oraz liczy około 5 km długości. Dolina jest w całości wyrzeźbiona w skałach osadowych. Jest ona doskonałym przykładem doliny polodowcowej. W północnej (dolnej) części posiada profil V-kształtny, a w górnej i środkowej U-kształtny. Od wschodu ograniczona jest grzbietem Kopy Kondrackiej i Giewontu, a od zachodu grzbietami Wielkiej Turni, Hrubego Rygla, Małączniaka i Skoruśniaka.

2. Dolina Małej Łąki dawniej

W dawnych czasach Dolina Małej Łąki wchodziła w skład Hali Mała Łąka i była terenem pasterskim. Po zaprzestaniu wypasu dolina zaczęła powoli zarastać lasem i kosodrzewiną.

3. Dojazd

Do Doliny Małej Łąki dojedziemy samochodem z centrum Zakopanego w około 8 minut. Możemy skorzystać również z komunikacji publicznej. Busy w jej kierunku odjeżdżają z placu przed dworcem kolejowym, częstotliwość ich odjazdu jest duża.

4. Parking

W okolicach Doliny Małej Łąki znajduje się kilka parkingów. Najbliższy, oficjalny parking kosztuje 25 zł za dzień, Natomiast około 200 metrów dalej możemy znaleźć parking w niższych cenach.

5. Szlak do Doliny Małej Łąki

Szlak do Doliny Małej Łąki nie jest wymagający, posiada tylko 227 metrów przewyższenia. Trasa w obie strony zajmuje około 2 godziny. Szlak rozpoczyna się przy kasach TPN’u. Po uiszczeniu opłaty można zacząć wędrówkę. Ścieżka jest w większości szutrowo-kamienista.

6. Wielka Polana Małołącka

Wielka Polana Maląłącka stanowi główną część Doliny Małej Łąki. Jej ogrom robi ogromne wrażenie na turystach. W latach 50. XX jej powierzchnia wynosiła około 28 hektarów. Z czasem powierzchnia polany uległa zmniejszeniu. Na Wielkiej Polanie Małołąckiej znajduje się kilka ławek i stolików. Odpocząć można również na łonie natury o delektować się widokami na Giewont, Siodłową Turnię oraz fragment Czerwonych Wierchów.

7. Przysłop Miętusi

Wędrując trasą w stronę Doliny Małej Łąki, możemy trochę nadłożyć drogi i dotrzeć do Przysłopu Miętusiego, który stanowi przełęcz między Doliną Kościeliską, a Doliną Małej Łąki. Przysłop Miętusi słynie z fantastycznych widoków na Giewont, Czerwone Wierchy oraz Wielką i Zagonną Turnię.

8. Jaskinie

W podziemiach Doliny Małej Łąki mieszczą się Jaskinia Wielka Śnieżna oraz Śnieżna Studnia. Są to najgłębsze jaskinie w Polsce. Jaskinia Śnieżna ma głębokość 824 m i ponad 23 km długości. Jaskinia ta posiada pięć wejść, cały czas są prowadzone w niej prace badawcze. W dzisiejszych czasach jaskinia jest pełna wody, która tworzy wiele wodospadów i jeziorek.

9. Roślinność

Dolinę Małej Łąki w częściach porastają lasy dolnoreglowe, świerki i kosodrzewina. Inną część stanowią łąki. W dolinie możemy zobaczyć wiele ciekawych i rzadkich roślin, np. starzec pomarańczowy, ostrołódka polna czy sosna drzewokosa.

10. Co dalej?

Będąc już na Dolinie Małej Łąki warto pokusić się o wyjście na Przysłop Miętusi, z którego możemy zejść do równie pięknej Doliny Kościeliskiej. Na skraju Polany Małołąckiej znajduje się skrzyżowanie kilku szlaków, możemy powędrować między innymi na Czerwone Wierchy oraz Przełęcz w Grzybowcu.

11. Wycieczka z dziećmi

Z racji tego, że ścieżka do Doliny Małej Łąki jest szeroka, a cała trasa łatwa na wycieczkę można zabrać nawet małe dzieci. Warto jednak wiedzieć, że wyjazd z wózkiem nie należy do najłatwiejszych. Dlatego zamiast wózka zdecydowanie lepiej jest wybrać nosidło lub chustę.

12. Dolina Malej Łąki zimą – trasa skitourowa

W sezonie zimowym, atrakcją jest trasa skitourowa z Doliny Małej Łąki do Doliny Strążyskiej. Wymaga ona sprawnego poruszania się na nartach. Jeśli posiadamy taką umiejętność, to warto odwiedzić Dolinę Małej Łąki w zimie.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić