Zakopane – atrakcje turystyczne i zwiedzanie jesienią

Zakopane to zimowa stolica Polski. Kojarzy się głównie z zimowymi atrakcjami i wyciągami narciarskimi w Tatrach. Tymczasem warto się tu wybrać także jesienią.

Wiele atrakcji wciąż jest dostępnych dla turystów, a jednocześnie przyjezdnych jest zdecydowanie mniej niż latem. Jakie miejsca warto odwiedzić, spędzając jesienny urlop w Tatrach?

Tatry jesienią – dlaczego warto pojechać?

Przyjazd do Zakopanego wczesną jesienią to dobry pomysł z kilku powodów. Po pierwsze, zimą i latem Zakopane i okolice okupuje tysiące turystów.

W okresie wakacyjnym przyjeżdża mnóstwo rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Z kolei zimą, napływa wielu turystów z Polski i zagranicy pragnących poszaleć na stoku.

Jesień to czas, gdy w polskich Tatrach i Zakopanem robi się spokojniej. Mija sezon letni, a sezon zimowy jeszcze nie nadszedł. To najlepszy moment na zaplanowanie pobytu w Zakopanem i spokojne zwiedzenie najlepszych atrakcji w niższych cenach.

Wczesna jesień jest też łaskawa, jeśli chodzi o pogodę. Wciąż można liczyć na ciepłe, słoneczne dni sprzyjające zwiedzaniu lub spacerowaniu po najpiękniejszych szlakach turystycznych.

Wypoczynek jesienią w górach to niepowtarzalna okazja na podziwianie – szczególnie malowniczych – widoków na terenie Podhala.

Kolorowe korony drzew prezentują się wspaniale wśród górskich szlaków i promieni słonecznych. Możesz rozkoszować się ciszą i spokojem, których darmo tu szukać w sezonie letnim i zimowym.

Tatry jesienią, fot. Pixabay.com

Co warto zobaczyć, przyjeżdżając do Zakopanego?

W Zakopanem jest bardzo wiele ciekawych miejsc i atrakcji, które warto odwiedzić. Nie sposób jednak zwiedzić ich wszystkich w trakcie jednego pobytu.

Poniżej przedstawiamy, jakie atrakcje w Zakopanem są warte uwagi oraz gdzie wybrać się, gdy planujecie urlop z dziećmi.

Giewont

To masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m n.p.m. Jest popularnym kierunkiem górskich wypraw, ze względu na dużą ilość szlaków o różnej trudności.

Giewont można zdobyć z Doliny Strążyskiej, z Doliny Małej Łąki, kolejką linową z Kasprowego Wierchu i z Kuźnic przez Halę Kondratową.

To doskonałe szlaki dla zapalonych spacerowiczów, którzy nie boją się górskich stromości. Można tu wybrać się także z dziećmi w wieku 10-12 lat, które już wcześniej spacerowały po górach i mają dobrą kondycję fizyczną.

Morskie Oko

To największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku, u stóp Mięguszowieckich Szczytów na wysokości 1395 m n.p.m. W sezonie letnim trasa na Morskie Oko jest oblegana, dlatego lepiej wybrać się tu poza sezonem, by móc swobodnie spacerować i podziwiać widoki.

Trasa nie jest trudna, dlatego z powodzeniem mogą się na nią wybrać także mniej doświadczeni piechurzy. A warto, gdyż widok zapiera dech w piersiach, zwłaszcza przy bezchmurnej pogodzie.

Wodospad Siklawica

Położony w Tatrach Zachodnich, w górnej części Doliny Strążyskiej. Wodospad opada z dwóch ścian, pochylonych niemalże pionowo. Składa się z dwóch części, gdzie każda ma 12 metrów długości. Całość wygląda naprawdę imponująco.

Dolina Strążyska, w której znajduje się ten wyjątkowy wodospad, to idealna tatrzańska dolina na spacer z dziećmi.

Dolina Kościeliska

Tej atrakcji chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To najpopularniejsza dolina w Tatrach, leżąca na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ma 9 kilometrów długości i około 27 kilometrów w obwodzie. Prowadzi przez nią wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, odpowiednich dla dzieci i dorosłych.

Atrakcje Zakopanego – co warto zobaczyć z dzieckiem?

Oprócz typowo górskich atrakcji, w Zakopanem i okolicach nie brakuje też miejsc rozrywki z atrakcjami dla dzieci. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich.

Myszogród Zakopane (Mysi Park)

W samym centrum Zakopanego, na Krupówkach, znajduje się mysi park rozrywki dla całych rodzin. Prowadzi do niego niepozorne wejście w jednej z kamienic na Krupówkach, które kryją wyjątkowy, miniaturowy świat 1000 myszek!

Spotkacie tu pochodzące z różnych hodowli myszy białe, brązowe, długowłose, a nawet egipskie i pigmejskie, w najbardziej niecodziennych “aranżacjach wnętrz”. To wspaniała przygoda dla całej rodziny!

Dolina Strążyska – najłatwiejsza trasa w Tatrach

Dolina Strążyska to jedna z dolin, znajdująca się najbliżej Zakopanego. Można do niej dojść ulicą Strążyską w Zakopanem, znajdującą się 30 minut od centrum. Sama dolina jest łatwa i prosta do pokonania, choć trasa jest dość kamienista.

Znaczna część trasy prowadzi przez lasy, co daje okazję do podziwiania wspaniałych, malowniczych krajobrazów. Doliną można dojść do Polany Strążyskiej, na której odpoczniecie, podziwiając widok na Giewont.

Wystawa Figur Woskowych w Zakopanem na Krupówkach

Inną atrakcją na Krupówkach w Zakopanem jest Wystawa Figur Woskowych. Znajduje się tam jakieś 60 eksponatów w skali 1:1, przedstawiających celebrytów, piosenkarzy, piłkarzy, malarzy i bajkowe postacie.

To prawdziwa frajda dla najmłodszych i okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć do rodzinnego albumu. Dzieci mające mniej niż 110 centymetrów wzrostu, wchodzą bezpłatnie.

Gubałówka

Gubałówka to bardzo popularne wśród turystów zakopiańskie wzniesienie. Można dostać się na nie na kilka sposobów: wejść pieszo, wjechać kolejką, wjechać wyciągiem krzesełkowym lub samochodem.

Z Gubałówki można podziwiać wspaniałą panoramę Tatr i Zakopanego z tarasu widokowego. Są tu także restauracje i budki z góralskimi pamiątkami. Można więc usiąść, odpocząć przy herbacie czy posiłku i kupić pamiątki.

Co robić w Zakopanem, gdy pada deszcz?

Wybierając się w góry w okresie jesiennym, musicie liczyć się z tym, że możecie trafić na deszczowe dni. Nie oznacza to jednak, że spędzicie je w pokoju, nudząc się.

Istnieje wiele atrakcji turystycznych w Zakopanem, do których zwiedzania nie jest wam potrzebna słoneczna pogoda. Oto niektóre z nich:

  • Willa Koliba – pierwszy dom w stylu zakopiańskim, szczególny zabytek Muzeum Tatrzańskiego;
  • Centrum Edukacji Przyrodniczej – z kinem 4D, największą w Polsce makietą Tatr oraz wieloma innymi atrakcjami;
  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego;
  • Dom Do Góry Nogami w Zakopanem;
  • Papugarnia Egzotyczne Zakopane – fantastyczna atrakcja dla najmłodszych;
  • Aquapark Podwodny Świat Zakopane – wiele rozrywek wodnych dla całych rodzin.

Gdzie szukać noclegu w Tatrach?

Organizując wycieczkę do Zakopanego lub okolic, warto zaplanować wcześniej, gdzie zarezerwujecie nocleg.

Chociaż w miesiącach jesiennych zdecydowanie łatwiej znaleźć wolne pokoje czy apartamenty, wcześniejsza rezerwacja pozwoli na wybranie najlepszej lokalizacji i udogodnień, na których szczególnie wam zależy.

Dobrym pomysłem jest poszukanie noclegu przez Internet. Wyszukiwarki noclegowe takie jak booking.com posiadają zestawienie pokoi, apartamentów i domków dostępnych w Zakopanem, Kościelisku i okolicy.

Wygodne filtry w wyszukiwarce pozwalają zawęzić poszukiwania, biorąc pod uwagę termin wyjazdu, lokalizację, ilość gości, rodzaj wyposażenia, dostępu do bezpłatnego parkingu, widoku na Tatry, placu zabaw czy jeszcze innych wymagań. Dzięki temu nocleg na pewno spełni wasze oczekiwania, a cały pobyt będzie udany.

4.8/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić