Polisa narciarska – praktyczny przewodnik

Należysz do osób, które każdej zimy wypatrują pierwszych opadów śniegu, aby wyruszyć na stok? A może dopiero chcesz zacząć przygodę z zimowym szaleństwem, ale masz liczne obawy dotyczące m.in. bezpieczeństwa na nartach. W obu przypadkach poniższy tekst powinien Cię zainteresować. Opiszemy w nim, czym jest polisa narciarska, dlaczego warto ją posiadać, od czego nas chroni, oraz ile kosztuje. Zaczynajmy.

Co warto wiedzieć na temat polisy narciarskiej?

Polisa narciarska to rodzaj ubezpieczenia turystycznego, które obejmuje uprawianie sportów zimowych, takich jak narciarstwo czy snowboard. Polisę narciarską możemy wykupić zarówno na wyjazd w Polsce, jak i za granicą. Zaletą ubezpieczenia narciarskiego jest m.in. to, że jest dostępne w różnych wariantach ochrony, co ułatwia jego dopasowanie do indywidualnych potrzeb i preferencji. Możemy wykupić ubezpieczenie od zdarzeń na stoku, ale również obejmujące sprzęt sportowy np. na wypadek jego kradzieży. Zakup ubezpieczenia narciarskiego zajmuje chwilę. Co ważne, koszt takiego ubezpieczenia jest niewspółmiernie niski wobec pomocy, którą możemy otrzymać w przypadku gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.

Od jakich zdarzeń chroni nas ubezpieczenie narciarskie?

Kupując ubezpieczenie dla miłośników sportów zimowych, warto wiedzieć, w jakich sytuacjach możemy liczyć na pomoc? Polisa narciarska chroni nas przede wszystkim od ponoszenia kosztów leczenia i ratownictwa, które mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza za granicą. Jeśli doznamy urazu na stoku, konieczny może być transport medyczny do najbliższej placówki medycznej, opieka na miejscu, zakup leków, wykonanie zabiegów i operacji. W zakres ubezpieczenia wchodzi również pokrycie kosztów transportu powrotnego do kraju, jeśli nie będziemy w stanie kontynuować podróży z powodu stanu zdrowia.

Co więcej, w zależności od wariantu, ubezpieczenie kosztów leczenia może być poszerzone o ochronę od nieszczęśliwych wypadków (NNW), które wypłaci nam odszkodowanie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu. Polisa narciarska może również obejmować ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które chroni nas przed roszczeniami osób trzecich, jeśli wyrządzimy im szkodę podczas jazdy na nartach lub snowboardzie. Przydatnym dodatkiem może być również ubezpieczenie sprzętu sportowego. Ubezpieczenie bagażu kojarzy się zwykle z walizkami i torbami, które zabieramy na wakacje. W przypadku wyjazdy na narty to one stają się szczególnie ważne.

Optymalna polisa narciarska to taka, która daje maksimum ochrony w rozsądnej cenie, o czym wspomnimy jeszcze później. Planujesz wypad na narty w Polsce? Zajrzyj po więcej tutaj.

Dlaczego polisa narciarska daje lepszą ochronę niż karta EKUZ?

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który uprawnia nas do skorzystania z bezpłatnej lub częściowo płatnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz krajach EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Liechtenstein oraz Islandia). Karta EKUZ ma szereg ograniczeń i nie zapewnia pełnej ochrony podczas zimowego wyjazdu. Nie obejmuje kosztów ratownictwa, transportu do kraju, NNW, OC, czy kradzieży sprzętu narciarskiego. Ponadto, karta EKUZ nie gwarantuje refundacji wszystkich kosztów leczenia, a jej zasięg ograniczony jest do publicznych placówek medycznych. W prywatnych będziemy zobowiązani pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni. W takich sytuacjach docenimy ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia pokrycie kosztów leczenia za nas. Z jakimi urazami na stoku możemy mieć do czynienia, czytaj w tym poradniku.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru polisy narciarskiej?

Wybór odpowiedniej polisy może wydawać się skomplikowany, jednak większość towarzystw ubezpieczeniowych posiada podobne produkty, w których mamy konkretne kryteria, którymi warto się kierować.
Są to odpowiednio:
– zakres ochrony ubezpieczenia, czyli na co tak naprawę możemy liczyć? Wymienione powinny być tu wszystkie usługi i zdarzenia, które są dla nas ważne, np. koszty opieki medycznej, ratownictwa, transportu medycznego, NNW, OC, pokrycie kosztów kradzieży sprzętu sportowego.
– suma ubezpieczenia – ujęta w ogólnych warunkach ubezpieczenia, która określa wystarczające limity kwotowe na poszczególne usługi i zdarzenia, które pokrywają potencjalne koszty i straty, np. koszty leczenia i ratownictwa w wysokości co najmniej 100 000 zł, NNW w wysokości co najmniej 10 000 zł, OC w wysokości co najmniej 100 000 zł itp.
– wyłączenia odpowiedzialności – nazywane również wykluczeniami to zdarzenia lub okoliczności, które ograniczają lub uniemożliwiają skorzystanie z ochrony i pomocy, np. wyłączenia dotyczące stanu zdrowia, uprawiane sporty wysokiego ryzyka, zdarzenia pod wpływem alkoholu (klauzula alkoholowa) itp.
– cena ubezpieczenia – ogromną zaletą jest to, że polisa turystyczna na narty jest dostępna na bardzo krótkie okresy np. 7/10/14 dni. Dlatego jest ona bardzo przystępna cenowo, co powinno stanowić dodatkowy argument za jej zakupem.

Z jakim kosztem należy się liczyć wykupując polisę narciarską?

I tak doszliśmy do punktu ostatniego, który jest jednak bardzo ważny. Ubezpieczenie kojarzy się nam z reguły z czymś drogim. Z pewnością skojarzenia te biorą się z rosnących cen ubezpieczeń samochodów. Na ostateczny koszt polisy narciarskiej składają się wyżej wymienione czynniki. Można jednak przyjąć, że najtańsze ubezpieczenie na narty to wydatek ok. 5-8 zł za dobę. Średni koszt polisy narciarskiej na tygodniowy wyjazd dla jednej osoby w wynosi więc około 50-70 zł, . Oczywiście, są to tylko orientacyjne kwoty, które mogą się zmieniać w zależności od wariantu polisy. Dla rodziny 2+2 będzie to zatem ok. 200-300 zł za tydzień. Nie jest to dużo biorąc pod uwagę koszt wyjazdu i zabezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych wypadków na stoku. W dobie internetu możemy porównać ceny kilku TU, opłacić polisę online i mieć ją zawsze ze sobą w telefonie, tak na wszelki wypadek.

Podsumowanie

Polisa narciarska to produkt, który z całą pewnością warto wykupić przed zimowym wyjazdem na narty. Nigdy nie wiadomo co nas może spotkać, a zwykłe złamanie nogi z dala od domu może przysporzyć nam mnóstwo kłopotów i kosztów. Mamy nadzieję, że powyższy tekst pomógł naszym czytelnikom zrozumieć, czym jest i jak działa polisa narciarska. Wiedzę tą można będzie wykorzystać już podczas najbliższego zimowego sezonu.

Materiał zewnętrzny

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić