Karta kredytowa ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jest to rodzaj pożyczki działający w odnawialnych cyklach bez ubiegania się za każdym razem o nową umowę w banku. Instrument pozwala korzystać z nie swoich pieniędzy wręcz za darmo, ale bywa, że powoduje ogromne problemy finansowe. Jak temu zapobiec? Oto najważniejsze informacje o działaniu kart kredytowych!
Gdzie szukać najlepszej karty kredytowej?
Karta kredytowa to narzędzie finansowe, które należy dostosować do potrzeb i możliwości właściciela. Z tego powodu wybór nie powinien być pochopny, a jak najbardziej przemyślany. Najlepszym sposobem jest porównanie ze sobą dostępnych na rynku ofert.
Niestety, to czasochłonna i wymagająca dużo uwagi metoda. Cały proces da się jednak przyspieszyć, korzystając z odpowiednich rankingów, które są bezpłatnie dostępne w internecie. Jednym z nich może być ten uwzględniający karty kredytowe.
Wśród różnych produktów bankowych karta kredytowa to dobry wybór – ranking Bankier SMART pozwala wybrać najlepszą opcję dla danego konsumenta i znacznie ułatwia cały proces. Narzędzie zbudowane jest w taki sposób, aby szybko dało się porównywać między sobą oferty dostępne na rynku.
Dane propozycje bankowe są zbierane od tej najkorzystniejszej. W trakcie układania listy pod uwagę bierze się kilka czynników, na podstawie których oferty zajmują konkretne pozycje. Wśród nich wyróżnia się m.in.:
- koszt utrzymania karty;
- wysokość RRSO;
- otrzymywany bonus.
Wszystkie informacje zostały umieszczone na specjalnie przygotowanych kafelkach. Dzięki temu użytkownicy portalu mogą w łatwy sposób zobaczyć różnice między poszczególnymi opcjami. Poza tym dostępne są także dodatkowe informacje jak:
- nazwa oferty kredytowej;
- logo banku.
Ponadto budowa kafelka pozwala na łatwe sprawdzenie szczegółowych informacji na temat oferty takich jak długość okresu bezodsetkowego. Wystarczy kliknąć ikonkę „i” w kółku lub wybrać przycisk „Dalej” znajdujący się po prawej stronie. Konsument zostaje wtedy przeniesiony na stronę internetową propozycji przygotowanej przez bank z możliwością rozpoczęcia procesu uzyskania karty kredytowej.
Karta kredytowa – kto może na niej skorzystać?
Dlaczego warto mieć kartę kredytową? To tego rodzaju narzędzie finansowe, które może przydać się w wielu sytuacjach. Niektórzy traktują je jak zapasowy portfel, by pokryć np. niespodziewane wydatki.
Karta kredytowa ma też zastosowanie w podróży – wiele hoteli i punktów usługowych za granicą oczekuje kaucji zwrotnych. Aby ją uregulować, można pozostawić gotówkę lub pozwolić na blokadę środków na koncie. Warto jednak zauważyć, że placówki rzadko przyjmują karty debetowe z obawy o ich wiarygodność lub niewystarczającą ilość środków.
W takim wypadku karta kredytowa jest bardziej wiarygodna, a ponadto wygodna. Blokowane są pieniądze, które zazwyczaj mają formę nadwyżki w budżecie lub bywają przeznaczone na sytuacje awaryjne. Co więcej, po powrocie automatycznie zostaną one zwrócone, dzięki czemu cały zaciągnięty na kaucję kredyt zostanie samoistnie zwrócony. W pewien sposób będzie to nieodczuwalny dla budżetu wakacyjnego koszt, co pozwoli cieszyć się wyjazdem jeszcze bardziej.
Jak korzystać z karty kredytowej?
Karta kredytowa to jedno z narzędzi bankowych, które może być przydatne z wielu względów. Niektórzy nazywają je odnawialnym kredytem, co jest bardzo trafnym opisem.
W funkcjonowaniu karty kredytowej da się wyróżnić dwa etapy. Wraz z rozpoczęciem miesiąca rozpoczyna się okres rozliczeniowy, w którym konsument ma otwarty rachunek i może korzystać z dostępnych środków. Na koniec miesiąca pojawia się zestawienie transakcji, które wskazuje, ile pieniędzy wydano. Następnie właściciel karty ma 26 dni na spłatę zadłużenia. Następnie od kolejnego miesiąca cały proces rusza od nowa.
W ten sposób z pieniędzy na karcie kredytowej można korzystać niemal bezpłatnie – warunkiem jest uregulowanie płatności za transakcje do końca rozliczenia. W ten sposób konsument ma zazwyczaj 50-60 dni okresu bezodsetkowego (czas zależy od umowy bankowej).
Co się stanie, jeśli klient nie ureguluje długu w tym terminie? Jest on wciąż zobowiązany do tego, aby zwrócić pożyczone pieniądze, jednak poza tym musi dodatkowo zapłacić naliczane odsetki. Zazwyczaj są one bardzo wysokie, a nieumiejętne korzystanie z narzędzia może sprawić, że jej właściciel szybko popadnie w długi.
Jak zapobiec takiej sytuacji? Jednym z najważniejszych czynników jest dobranie odpowiedniej wysokości kredytu. Oznacza to, że nie powinien on znacząco przekraczać dotychczasowych możliwości finansowych konsumenta. Zbyt duża kwota świadczenia może bardzo szybko zadziałać na niekorzyść właściciela.
Rodzaje kart kredytowych
Rodzaj karty kredytowej ze względu na sam jej wygląd może świadczyć o jej posiadaczu. Niektóre barwy są zarezerwowane tylko dla klientów mających znaczące dochody oraz wiążą się z dodatkowymi udogodnieniami.
Podstawowa karta kredytowa może mieć kolor niebieski, zielony, czerwony lub fioletowy. Pomaga ona budować historię kredytową w BIK, a przy tym da się skorzystać z odnawialnego kredytu, jednak nie ma to związku z dodatkowymi przywilejami.
Z kolei czarna lub złota karta kredytowa jest przewidziana dla najbogatszych klientów banku. Pozwala ona na korzystanie z dodatkowych usług jak np. bezpłatny pakiet ubezpieczeniowy.
Ponadto istnieje także partnerska karta kredytowa, która daje szansę np. na uzyskanie zwrotów pod warunkiem spełnienia pewnych warunków.