W jakich krajach europejskich kierowcy są zobowiązani do zakupu winiet?

Podróże autem po krajach europejskich z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, wyprawa za granicę własnym autem jest niezwykle komfortowa. Aby z podróży wrócić bez nadbagażu w postaci mandatu, należy zapoznać się z przepisami panującymi w danym kraju. W wielu z nich obowiązuje zakup winiet, stanowiących dowód wniesienia opłaty za wjazd na autostradę bądź drogę szybkiego ruchu. Sprawdź, w jakich krajach europejskich nie można zapomnieć o jej kupnie!

W jakich krajach kierowcy muszą kupić winietę?

Wybierając się w podróż po krajach europejskich, warto zorientować się, w których z nich należy wykupić winietę. Wjeżdżając na autostradę bądź drogę szybkiego ruchu, bez zakupu winiety, kierowcy muszą liczyć się z tym, że zostaną ukarani mandatem. Czy warto ryzykować? Zdecydowanie nie, tym bardziej że winietę można kupić online – https://electronic-vignettes.com/.

W tych krajach europejskich obowiązuje zakup winiety:

To, na jakich odcinkach autostrad i dróg szybkiego ruchu obowiązują winiety, kierowcy są informowani za pomocą znaków drogowych. Znaki postawione są tuż przed wjazdem na płatny odcinek drogi, a także w pobliżu punktów sprzedaży winiet. Informację pozyskać możemy także ze stron internetowych oraz aplikacji mobilnych. Wiedzę możemy zaczerpnąć także z informacji turystycznych czy z punktów obsługi klienta na granicy. Kwoty mandatów za brak winiety są znacznie wyższe niż sam jej zakup.

Oto przykładowe kary za brak winiety, obowiązujące w 2023 roku:

  • Austria – ok. 300 euro,

  • Bułgaria – ok. 150-750 euro,

  • Słowenia – ok. 300-800 euro,

  • Słowacja – ok. 300-800 euro.

W przypadku powtarzającego się naruszenia kierowcy muszą liczyć się z poważniejszymi konsekwencjami, takimi jak zatrzymanie pojazdu bądź sprawa w sądzie.

Gdzie kupić winietę?

Winiety kupić można w wielu miejscach, zarówno stacjonarnie, jak i online. Dostępne są w różnych sklepach, punktach usługowych oraz na stacjach benzynowych. Winietę kupić możemy również za pomocą internetu. To bardzo wygodna opcja, z której skorzystać można nawet w trakcie jazdy (pod warunkiem, że o zakup winiety poprosimy pasażera!). Co ważne, warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju, ponieważ np. w Słowenii, winietę należy nie tylko kupić, lecz również zarejestrować w systemie elektronicznym.

Dlaczego kierowcy muszą kupować winiety?

Dzięki temu, że kierowcy są zobowiązani do zakupu winiet, możliwe jest utrzymanie i rozwój infrastruktury drogowej w danym kraju. To doskonałe źródło dochodów dla państwa, które w późniejszym czasie zebrane pieniądze przeznacza na utrzymanie dróg, ich modernizację, rozbudowę i konserwację. Dzięki zakupowi winiet można również kontrolować natężenie ruchu na płatnych odcinkach.

Wybierając się w podróż po krajach europejskich, warto sprawdzić, w których z nich nie wolno zapomnieć o kupnie winiety. Podróże po Europie, zarówno samochodem, jak i kamperem, z roku na rok stają się coraz bardziej popularnie. Niestety, wielu kierowców z podróży przywozi ze sobą pamiątkę w postaci mandatu. Nie warto jednak ryzykować i przed podróżą odpowiednio się przygotować.

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić