Kiermusy – Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024

foto by Krzysztof Kundzicz / Wikipedia

Od pewnego czasu Podlasie staje się coraz bardziej atrakcyjnym terenem turystycznych wypraw. Nie jest to przypadkowa sytuacji. Podlasie uznawane jest za jeden z najmniej zanieczyszczonych rejonów Polski. Co prawda nie jest jeszcze tak popularne jak Mazury, ale coraz bardziej depcze mazurskiej krainie po przysłowiowych piętach. Malownicze miasteczka przyciągają coraz bardziej rozwijaną bazą turystyczną. Dobrym przykładem na przyciąganie turystów są Kiermusy.
Niewielka kolonia pomiędzy Tykocinem, a wsią Nieciece. Miejsce to jest bardzo dobrym przykładem jak należy wykorzystywać atuty, które daje przyroda. Rzeka Narew oraz pobliskie lasy są największym sprzymierzeńcem atrakcyjności Kiermus.

Kiermusy nie mają bogatej przeszłości historycznej. Wzmianki pisane o istnieniu na tych terenach osady ludzkiej pochodzą z XVI wieku. Głównie jest to zasługą istniejących tu młynów. O młynarskiej tradycji świadczyć może fakt, że nawę osada wzięła od nazwiska młynarza Marysa Kiermusa. W 1573 roku Kiermus był właścicielem młynów wodnych zbudowanych na brzegach Narwi płynącej przez tą ziemię.

Kiermusy od dawna stanowiły wypoczynkowe zaplecze położonego nieopodal Tykocina. Poczynając od końca XX wieku miejsce to zaczęło się coraz bardziej rozwijać turystycznie. W chwili obecnej jest to prawdziwy historyczno-wypoczynkowy kompleks.

Dworskie „czworaki”

Jedną z atrakcji Kiermus jest kompleks 5 drewnianych domostw przypisanych do konkretnej starej profesji każdego z zajmujących go mieszkańców. Jest chata: garncarza, bartnika, kowala, rybaka, tkacza. Jako że domki stanowią część bazy noclegowej można je podziwiać jedynie od zewnątrz.

Na przeciwko chat postawiono „Dworek nad Łąkami. Jest to główne centrum bazy noclegowej. W jego bezpośrednim otoczeniu usytuowana jest „Karczma Rzym”. Karczma spełnia funkcje restauracyjną i można zjeść tam większość potraw będących charakterystycznymi dla tego regionu. Wszystkie obiekty posiadają bogate wzornictwo ludowej sztuki Podlasia.

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum nosi imię Jerzego Hoffmana, polskiego reżysera, twórcy filmowej wersji Trylogii Sienkiewicza. Większość eksponatów stanowią rekwizyty wykorzystywane podczas realizacji kolejnych ekranizacji dzieł Sienkiewicza.
Oprócz tego w Muzeum znajdują również eksponaty związane z wojskami polskimi oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego. W muzeum w przeciwieństwie do innych tego typu obiektów, większość eksponatów można dotykać i sprawdzać np. ich ciężar. Zwiedzanie może być bardzo ciekawą lekcją historii.

Ostoja Żubra.

W 2008 prywatna osoba stworzyła miejsce będące hodowlą żubrów. Teren przeznaczony na Ostoje zajmuje 7 hektarów. Stado z roku na rok się powiększa. W miarę powiększania się stada, część osobników wypuszczana jest na wolność, a niektóre wyhodowane tutaj trafiają nawet za granicę.

Miejsce to słynie również z tego, że w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na terenie Czarciej Polany wchodzącej w skład całego kompleksu, odbywają się Jarmarki Staroci. Od maja do grudnia w każdą trzecią niedzielę miesiąca miejsce staroci zajmuje zdrowa żywność oferowana w ramach Jarmarku Zdrowej Żywności.

W czasie sprzyjających warunków pogodowych osoby odwiedzające Kiermusy mogą skorzystać z wyjątkowej atrakcji jaką są wyprawy łodziami po wodach malowniczej rzeki Narwi.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.8/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić