Kazimierz to dzielnica Krakowa, której nazwa nawiązuje do króla Kazimierza III Wielkiego. Już w średniowieczu żyło w tym miejscu bardzo wielu Żydów, których kultura miała kluczowe znaczenie dla jego rozwoju i wyglądu. Dziś, mimo doświadczenia drugiej wojny światowej, dzielnica ta nadal przyciąga wielu miłośników kultury żydowskiej i nie tylko.
Co warto wiedzieć o Kazimierzu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.
1. Na krakowskim Kazimierzu do dziś znajduje się sporo zabytków z różnych epok. Ze względu na historię dzielnicy za najważniejsze uznaje się dziś synagogi, które przetrwały pożogę drugiej wojny światowej. Jest ich tutaj aż siedem. Najstarsza powstała w XV, a najmłodsza w XIX wieku.
2. Za zabytki krakowskiego Kazimierza uznaje się również kościoły oraz Plac Wolnica wraz z ratuszem, Mykwę Wielką oraz fragmenty murów obronnych. Warto dodać, że dzielnica ta wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
→ Chętny na zwiedzanie ? Zobacz więcej atrakcji w Krakowie
3. Przez wiele lat dzielnica Kazimierz była pomijana na turystycznej mapie Krakowa. Jednak od kilka lat dzielnica ta przeżywa renesans. Wiele kamienic odnowiono, odbywa się tutaj Festiwal Kultury Żydowskiej.
4. Za najpiękniejszą część Kazimierza uznaje się Ulicę Szeroką. Przy Synagodze Starej do dziś można tutaj zobaczyć mury dawnej osady żydowskiej. Warto podkreślić, że jest to jedna z najstarszych zachowanych synagog w całej Europie. Obecnie na jej terenie znajduje się Muzeum Historii Miasta Krakowa, w którym można poznać zobaczyć wystawę „Dzieje i Kultura Żydów Krakowskich”.
5. Okrąglak to okrągły budynek znajdujący się na Placu Nowym. Został wybudowany w 1900 roku i składa się z części wewnętrznej oraz zewnętrznych straganów. Działa tutaj kilka punktów gastronomicznych, w których można kupić zapiekanki znane w całym kraju. Wiele osób przybywa tutaj specjalnie po to, żeby ich skosztować.
⇒ Jeśli zgłodniejesz zwiedzając okolicę zobacz najlepsze restauracje na Kazimierzu 🍽️
6. Plac Wolnica to miejsce, w którym w okresie letnim i wiosennym odbywają się liczne eventy kulturalne. Jeśli ktoś zwiedza Kraków w sezonie, warto zajrzeć tutaj, bo z pewnością będzie to okazja do doświadczenia czegoś nowego. Na placu znajduje się również słynna Fontanna Trzech Grajków.
7. W dawnym ratuszu na Kazimierzu znajduje się obecnie Muzeum Etnograficzne, które przyciąga miłośników historii i folkloru. To miejsce, w którym można poznać eklektyczną kulturę mieszkańców Krakowa i zrozumieć procesy, jakie ukształtowały jedno z najpiękniejszych polskich miast.
8. Na terenie dawnej zajezdni tramwajowej, przy ulicy św. Wawrzyńca, znajduje się obecnie jedno z najciekawszych muzeów w całym Krakowie. Muzeum Inżynierii Miejskiej tworzą ekspozycje poświęcone transportowi, a na miejscu można zobaczyć zabytkowe samochody oraz tramwaje. Miejsce to świetnie nadaje się na wycieczkę rodzinną, ponieważ wiele eksponatów budzi żywe zainteresowanie najmłodszych turystów.
9. Klasztor na Skałce to miejsce, w którym znajduje się słynna bazylika świętego Michała Archanioła, a także Panteon Narodowy. W krypcie tej pochowano wielu zasłużonych Polaków, a wśród nich między innymi polskiego noblistę Czesława Miłosza, kronikarza Jana Długosza, poetę Adama Asnyka oraz Stanisława Wyspiańskiego.
10. Kazimierz to barwna dzielnica, którą warto pokonać pieszo, aby zobaczyć atrakcyjne murale, których z roku na rok jest tutaj coraz więcej. „Krakowskie murale historyczne” znajdują się przy ulicy Józefa 17 i nawiązują do historii Kazimierza. Przedstawiają między innymi króla Kazimierza Wielkiego czy Helenę Rubinstein, czyli twórczynię znanych na całym świecie kosmetyków, która stąd pochodziła.
11. Singer to klimatyczna kawiarnia, w której elementem wystroju są zabytkowe maszyny do szycia Singera. To idealne miejsce na popołudniową kawę, zwłaszcza jeśli ktoś docenia estetyczne i nawiązujące do historii miejsca.
12. Hamsa to restauracja, którą uznaje się za jedną z najlepszych na Kazimierzu. Serwuje się tutaj kuchnię bliskowschodnią, dlatego też w karcie dań nie brakuje takich potraw, jak falafele, różne wersje hummusu, labneh czy tosty z żydowskiej chałki. Można tutaj przyjść zarówno na śniadanie, jak i na obiad czy kolację, a bogactwo smaków przyciąga mnóstwo turystów.
13. Wielbiciele śródziemnomorskich smaków również znajdą coś dla siebie na Kazimierzu. Restauracja Nolio jest uznawana za jedną z najlepszych pizzerii w całym Krakowie. Pizza na tradycyjnym cienkim cieście stanowi tutaj bazę dla produktów sprowadzanych ze słonecznej Italii, a całości dopełnia klimatyczne wnętrze lokalu.
14. Kultowym miejscem na mapie Kazimierza jest klub Alchemia istniejący w tym miejscu od 1999 roku. Klimatyczne wnętrze sprawia, że często trudno jest tutaj znaleźć wolne miejsce.
Ciekawostką jest stara szafa, przez którą można przejść do kolejnej sali niczym w słynnych „Opowieściach z Narnii”.
15. Kazimierz to miejsce, które można nazwać rajem dla moli książkowych. Znajdują się tutaj wyjątkowe księgarnie opatrzone napisami po polsku i w języku hebrajskim, które wyglądają jak przeniesione z innej epoki. W księgarniach na Kazimierzu często można znaleźć wyjątkowo rzadkie wydawnictwa, a także kupić unikatowe pamiątki z wycieczki.
16. Steven Spielberg kręcił ujęcia na Kazimierzu do swojego popularnego filmu „Lista Schindlera„.