Gorce – 15 Ciekawostek o paśmie górskim

gorce
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2064513

Gorce to pasmo górskie znajdujące się w Beskidach Zachodnich. Graniczą z Beskidem Wyspowym, Kotliną Rabczańską, Beskidem Orawsko-Podhalańskim, Kotliną Nowotarską i Pieninami oraz Beskidem Sądeckim. Ich nazwa najprawdopodobniej nawiązuje do czasownika “gorzeć”, czyli palić się, a to w związku z uzyskiwaniem polan śródleśnych metodą żarową. Co warto wiedzieć o Gorcach i jakie atrakcje czekają na turystów w okolicy? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Gorce to pasmo górskie, gdzie każdy znajdzie szlak odpowiedni dla siebie. Przebiegają tędy liczne trasy o różnym stopniu trudności, a więc miłośnicy pieszych wędrówek w pięknych okolicznościach przyrody powinni być zachwyceni.

2. Najwyższym szczytem w paśmie jest Turbacz wznoszący się na 1310 metrów nad poziomem morza. Do wyższych szczytów należą również mająca 1288 metrów Jaworzyna Kamienicka, niższa o sześć metrów Kiczora czy Kudłoń, Czoło Turbacza i Mostownica, które mają ponad 1250 metrów wysokości.

3. W Gorcach znajduje się aż jedenaście ważnych dolin, z czego pięć podchodzi pod najwyższy szczyt. Dolina Kamienicy ma aż 33 metry długości, a z kolei Dolina Ochotnicy ma największy obszar liczący 109 metrów kwadratowych. Spacer po dolinach i wąwozach pozwala podziwiać piękne strumienie i wodospady, formacje skalne i liczne jaskinie.

4. Tęczowa Jama to jaskinia w Gorcach, mająca ponad trzydzieści metrów długości i dwa otwory wejściowe. Znajduje się w niej Sala Kręgu oraz obszerny korytarz. Według ekspertów jaskinia była znana od bardzo dawna, ale po raz pierwszy gruntownie zbadano ją dopiero w 2004 roku.

5. Jaskinia Goszczyńskiego w Gorcach znajduje się na zachodnim zboczu południowego ramienia Kiczory. Ma długość około dwudziestu metrów i została po raz pierwszy opisana w 1970 roku. Wizyta w jaskini daje również możliwość odwiedzenia licznych jaskiń, które znajdują się w tym miejscu, a wśród nich Jaskini Łopuszańskiej, Jaskini Kiczorskiej, Przepastnej Jamy czy Szczeliny za Płytą.

6. Pucołowski Stawek to niewielkie jezioro znajdujące się na polanie Srokówki w Gorcach. Jest to jedno z najwyżej położonych jezior beskidzkich, która zasilają wyłącznie wody topniejących śniegów i opady. Znad jeziorka rozpościera się przepiękna panorama obejmująca Jezioro Czorsztyńskie, łańcuch Tatr i Kotlinę Nototarską. Według legendy nad jeziorem od lat pojawiają się topielice, która wabią ludzi, a historia ta nadaje mu nieco mrocznego i enigmatycznego klimatu.

7. Miłośnicy przyrody doceniają bogactwo roślin z Gorcach. Na ich terenie stwierdzono występowanie ponad ośmiuset gatunków, z których część jest bardzo rzadka w Karpatach. Należą do nich na przykład dzwonek piłkowany, kukułka bzowa, marzanka pagórkowa czy zarzyczka górska.

8. Gorce są terenem, w którym najliczniej w Polsce występuje salamandra plamista. Dlatego też znalazła się ona w logotypie Gorczańskiego Parku Narodowego. Można tutaj również spotkać jelenie, sarny, borsuki, gronostaje, rysie i wydry. Pasmo jest również domem dla ponad stu gatunków ptaków, takich jak orlik krzykliwy, puchacz czy dzięcioł trójpalczasty.

9. Na terenie Gorców znajduje się aż czternaście szlaków turystyki pieszej, dziewięć szlaków spacerowych o łącznej długości prawie czterdziestu kilometrów oraz siedem długich szlaków turystyki konnej. Jest to również raj dla wielbicieli jazdy na rowerze, na których czeka tutaj aż siedem ścieżek rowerowych, a podczas wycieczek możliwe jest podziwianie imponujących widoków. Z kolei wycieczki rodzinne bardzo często korzystają ze ścieżek dydaktycznych, na których dzieci i dorośli mogą sporo dowiedzieć się o gorczańskiej faunie i florze.

10. Gorczański Park Narodowy został utworzony w 1981 roku i obejmuje środkowe pasmo Gorców, w którym znajdują się najcenniejsze okazy fauny i flory. Należą do niego między innymi masywy Turbacza i Gorca, a pomysł na powstanie wyodrębnionego obszaru chronionego zrodził się jeszcze przed drugą wojną światową.

11. Na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego znajdują się wszystkie najwyższe szczyty Gorców razem z jaskiniami. Cechą typową dla parku jest duża ilość malowniczych polan, a także wyjątkowo bogata fauna i flora. Żyje tutaj prawie dwieście gatunków kręgowców, z czego dwadzieścia znajduje się w rejestrze Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

12. Bulandowa Kapliczka jest najstarszym zabytkiem sakralnym na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Została wybudowana na początku XX wieku, a jej stworzenie ufundował Tomasz Chlipała, czyli legendarny baca z tych okolic. Wiodą do niej szlaki żółte i zielone, a miejsce to często wspominane jest w lokalnych legendach, dlatego niezmiennie od lat przyciąga turystów.

13. Rezerwat Przyrody Modrzewie został utworzony w 1959 roku w związku z ochroną modrzewia polskiego. Obejmuje teren o wielkości ponad dziesięciu hektarów i znajduje się tutaj niemal dwieście gatunków roślin naczyniowych, a przede wszystkim stary drzewostan modrzewiowy mający unikatowy charakter.

14. Park Dworski hrabiów wodzickich w Porębie Wielkiej to nie tylko kolejne miejsce w tych okolicach, gdzie można zachwycać się wspaniałą roślinnością i malowniczym zagospodarowaniem terenu. Znajdują się tutaj również obiekty architektoniczne, takie jak oficyna dworska, drewniana wozownia, wiaty edukacyjne oraz kamienna kapliczka. Miejsce to doskonale nadaje się na wycieczki rodzinne.

15. Gajówka Mikołaja w Łopusznej to placówka edukacyjna, która pozwala poznać historię i przyrodę regionu podczas pieszych wycieczek w terenie. Znajdują się tutaj liczne trasy dydaktyczne, takie jak “Partyzancką ścieżką na Turbacz” czy “Z Łopusznej na Jankówki”.

4.8/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić