Atrakcje Katowice 2024 🗺️ Co warto zwiedzić ?

atrakcje katowice
foto – Pixabay

Powiadają, że „cudze chwalicie, swojego nie znacie”. I coś w tym przysłowiu jest. Ze względu na nieciekawą sytuację ekonomiczną, dlaczego w tym roku nie postawić na urlop w naszym pięknym kraju? W Polsce nie brakuje bardzo ciekawych miejsc, które zadziwiają zarówno swoją historią, jak i kreatywnością.

Dla przykładu, takim miejscem są Katowice. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Katowice zmieniły się niesamowicie na plus. Dużo obiektów zostało odnowionych, a centrum tego miasta zupełnie odmienione. Teraz jest bardzo przyjemnie przejść się od ścisłego centrum, do samego Spodka, a nawet dalej. Centrum miasta zostało wzbogacone o fontanny, podświetlane nocą światłami, nie brakuje tutaj nietuzinkowych ławek do wypoczynku, jeśli zmęczymy się spacerem. Sam dworzec kolejowy jest nowoczesny, świetnie wyposażony w tablice informacyjne. Ci, którzy nie byli w Katowicach nigdy lub pojawili się ponad 10 lat temu, mogą przeżyć prawdziwe zdumienie wynikające z faktu, jak bardzo Katowice zdążyły się przeobrazić.

Restrukturyzacji uległa także ulica Mariacka, która jest dzisiaj głównym punktem spotkań towarzyskich w zasadzie każdego dnia – spotkać możemy się tutaj z wielkim wyborem rodzajów kuchni, jest tu wiele pubów oraz klubów muzycznych, o różnorodnej muzyce. Jednak, bogate życie towarzyskie to tylko jeden z aspektów, który na nas czeka, jeśli postanowimy zwiedzić to miasto.

Katowice, o ile już wcześniej nie było, tak teraz stało się w bardzo widoczny sposób stolicą Górnego Śląska. Jest to główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto aglomeracji śląskiej. Rozwija się w błyskawicznym tempie, ponieważ oprócz przemysłu, prężnie rozwija się tu także rynek usługowy.

Początków Katowic należy upatrywać w XVI wieku, natomiast jako miasta – od 1865 roku. Podobnie jak Sosnowiec, miasto to składa się w rzeczy samej z odrębnych osad oraz wsi, które zostały założone w bezpośredniej odległości od siebie. Obecnie miasto Katowice zamieszkuje prawie 300 tysięcy ludzi, a liczba ta stale się zwiększa. Z Warszawy do Katowic dojedziemy w ciągu około dwóch godzin, miasto posiada również swoje własnej lotnisko i świetnie opracowaną infrastrukturę transportową.

Miasto geograficznie znajduje się w dwóch regionach – część jest położona na Wyżynie Katowickiej, a część na Pagórach Jaworznickich. Od północy graniczy z Chorzowem, Siemianowicami Śląskimi oraz Czeladzią, od wschodu z Sosnowcem i Mysłowicami, od południa z Lędzinami i Tychami, a od zachodu – z Mikołowem i Rudą Śląską. Jak widać, Katowice znajdują się w centrum aglomeracji śląskiej.

Co wart zobaczyć w Katowicach ?

1. Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie jest jednym z najstarszych muzeów w Katowicach, powstałe w 1929 roku. W muzeum tym mamy niebywałą okazję do podziwiania wyjątkowego malarstwa polskiego autorstwa Chełmońskiego, Grottgera, Makowskiego, Malczewskiego, Mehoffera, Wyspiańskiego, a także Matejki. Muzeum zwiedzać mogą swobodnie także osoby z różnymi niepełnosprawnościami, ponieważ dzięki aktualnym narzędziom możliwym stało się zaprojektowanie odpowiednich ścieżek edukacyjnych także i dla nich. Aktualnie, Muzeum Śląskie prowadzi szereg badań archeologicznych, historycznych, etnograficznych oraz z plastyki nieprofesjonalnej oraz dokumentacji regionu.

2. Dolina Trzech Stawów

Ten naprawdę malowniczy zakątek jest rozległy, a stawów w zasadzie, jeśli dobrze policzymy, jest więcej, niż trzy! Latem odbywają się tutaj imprezy – między jednym stawem a drugim, skorzystać możemy ze ścieżek rowerowych oraz rozległych terenów do biegania, są tutaj także boiska do siatkówki, a także plaża. Na terenie rozległego zielonego kompleksu natkniemy się na kilka pubów i restauracji z bardzo dobrą muzyką i urozmaiconą kuchnią.


→ Zgłodniałeś zwiedzając Katowice ? Zobacz najlepsze restauracje w Katowicach


3. Park Śląski

To nie jest zwyczajny park – tylko drugi pod względem wielkości największy w całej Europie. Na jego terenie znajduje się Śląskie Wesołe Miasteczko, Planetarium, ZOO, Stadion Śląski i Park Etnograficzny. Na jego kompleksowe zwiedzanie należy zarezerwować sobie cały dzień, ponieważ dwie czy trzy godziny nie pozwolą nam zauważyć wszystkich szczegółów. Na terenie parku jest prężnie działająca infrastruktura gastronomiczna.

4. Muzeum Historii Katowic

Każde miasto posiada swoją historię, ale ile z nich posiada tak bogatą, jak Katowice? W tym muzeum możemy liczyć na zapoznanie się ze stałymi, jak i okresowymi ekspozycjami. Podziwiać możemy tutaj zarówno kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza, jak i zbiór porcelany śląskiej pochodzącej z okresu międzywojennego. W skład ekspozycji stałych wchodzą te, które prezentują głównie dawne życie ludzi zamieszkujących te tereny. Możemy „zajrzeć” do domostwa mieszczanina z początku XX wieku, oraz przyjrzeć się przedmiotom, z których korzystał w codziennym życiu.

5. Nikiszowiec

To stara dzielnica robotnicza, która doskonale zachowała swój klimat. Budynki z czernawo-brązowej cegły sprawiają interesujące, ale i nieco przytłaczające wrażenie. Dzielnica wciąż jest zamieszkana, a na miejscu wydaje się, jakby czas się zatrzymał.

6. Legendarny Spodek

Hala Widowiskowo-Sportowa „Spodek” to symbol Katowic oraz miejsce organizacji wielu ważnych wydarzeń kulturalnych. Budowla, która swoim kształtem przypomina UFO, powstała w latach 1964–1971.

Może się ona pochwalić znacznymi rozmiarami, dzięki czemu w organizowanych tu wydarzeniach może uczestniczyć nawet 11500 osób. Są to m.in. wydarzenia sportowe (mecze siatkówki i piłki ręcznej) oraz imprezy muzyczne. Grały tu takie sławy, jak Metallica, Deep Purle i Depeche Mode.

Spodek jest też znany z wydarzeń cyklicznych, wśród których znajdują się m.in. Odjazdy, Mayday, Metalmania i Rawa Blues Festiwal.

7. Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

Jest to jedno z prywatnych muzeów, a siedziba znajduje się niedaleko dworca PKP w Katowicach. W muzeum można podziwiać eksponaty z aż trzech epok czasowych – lat 60 – 70 ubiegłego wieku, lat 80 i lat 90. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, w którym możemy zobaczyć prawdziwą ewolucję urządzeń, z których korzystamy obecnie.

8. Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko

To polski odpowiednik Disneylandu i najstarszy lunapark w Polsce. W parku największą atrakcją są postacie z bogatego świata legend, baśni i podań. Kto wie, może podczas jego zwiedzania natkniesz się tutaj na Skarbnika z kopalni, albo śląską Meduzę?

9. Harcerskie Muzeum Etnograficzne

To muzeum założone i prowadzone przez harcerzy. Eksponaty do muzeum zdobywane są przez harcerzy podczas obozów i biwaków, zazwyczaj stanowią one przedmioty użytkowe. Celem muzeum jest postawienie na wychowanie patriotyczne, estetyczne, intelektualne, społeczne oraz obywatelskie.

10. Park Kościuszki i Katowicki Park Leśny

Czy w Katowicach można odpocząć wśród pięknej zieleni? Tak. Kto szuka takich atrakcji, ten doceni Park Kościuszki (o powierzchni 72 ha). Jego historia sięga lat 80. XIX wieku, choć dopiero w okresie międzywojennym doceniono znaczenie zieleni miejskiej i powiększono teren parku.

Na jego terenie czeka kilka atrakcji, w  tym drewniany kościółek przeniesiony tu z Syryni oraz wieża spadochronowa, będąca główną bohaterką legendy o harcerzach bohatersko broniących Katowic w pierwszych dniach września 1939 roku.

W pobliżu parku rozciąga się z kolei Katowicki Park Leśny, rozciągający się między centrum Katowic, lotniskiem Muchowiec i osiedlem Giszowiec.

11. Bajka Pana Kleksa

Bajka Pana Kleksa to idealne miejsce dla całych rodzin. Zachwyci zarówno najmłodszych, którzy być może jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z dziełem Brzechwy, jak i tych, którzy dorastali wraz Akademią Pana Kleksa i z sentymentem wrócą do lat własnego dzieciństwa.

Bajka Pana Kleksa to fantastyczne połączenie zabawy i nauki, ale przede wszystkim miejsce, w którym można spędzić niezapomniany dzień z całą rodziną co czyni je jedną z największych atrakcji dla dzieci w Katowicach.

12. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności mieści się na terenie Kopalni Wujek, a jego głównym celem jest przypominanie o tragicznych wydarzeniach z grudnia 1981 roku. ŚCWiS prowadzi szereg działań edukacyjnych (w tym lekcje muzealne i warsztaty), organizuje też historyczne gry terenowe oraz Bieg Dziewięciu Górników.

Od 2021 roku można tu również zwiedzać wystawę na temat pacyfikacji kopalni i jej ofiar. Do ważniejszych elementów wystawy zalicza się czołg T-55 oraz rampa, z której ZOMO strzelało do górników.

13. Fabryka Porcelany Katowice

Na długiej liście zabytków techniki, które warto zwiedzić w Katowicach, znajduje się Fabryka Porcelany. Jej historia sięga 1920 roku, a produkowana tu porcelana bogucicka znana jest w wielu zakątkach świata. Od 2012 roku miejsce to znane jest jako Park Przemysłowo-Technologiczny Porcelana Śląska Park. Wciąż powstają tu porcelanowe dzieła sztuki, jednak dla turystów przygotowano specjalną trasę zwiedzania oraz wystawę „Technologia Produkcji Porcelany”. Można tu również brać udział w ciekawych warsztatach oraz spacerować wśród zabytkowych budynków z przełomu XIX i XX wieku.

14. Punkt widokowy na Centrum Konferencyjnym

To idealne miejsce, aby rzucić okiem na przepiękną okolicę. Umieszczony jest nieopodal słynnego Spodka, który sam w sobie jest centrum kultury i rzeczą, jaką warto umieścić na swojej liście. Widoki z punktu po prostu zapierają dech w piersiach.

15. Galeria Sztuki Współczesnej BWA

Galeria prezentuje dzieła powiązane głównie ze sztuką współczesną. Generalnie, swoją działalność prowadzi od roku 1949. W galerii swoje dzieła wystawiali między innymi takie osoby jak: Jerzy Nowosielski, Piotr Potworowski, Heinz Mack, Maria Jarema, Kishin Shinoyama. Galeria wspiera nie tylko współczesnych polskich artystów, lecz także pochodząch z innych krajów.

16. Art Nova 2

Galeria ta zajmuje się prezentacją prac powiązanych z lokalnymi artystami z terenów Katowic oraz Górnego Śląska. Prace najczęściej dotyczą dziedzin malarstwa oraz grafiki.

17. Galeria Szyb Wilson

Jest interesująca nie tylko pod względem prezentowanych w niej prac, ale także ze względu na otoczenie. Funkcjonuje od 2001 roku i założona została w odnowionym i zrekonstruowanym budynku cechowni i łaźni szybów Wilson, które z kolei są reliktem z pierwszej połowy XIX wieku. Jest to największa polska prywatna galeria sztuki o ogromnej powierzchni, na której wystawiane są prace. Ponadto, oprócz ekspozycji sztuki, galeria jest też centrum i miejscem spotkań koncertowych, spektaklów teatralnych, warsztatów artystycznych i konferencji.

18. Katowice kulturalnie

W Katowicach odbywa się wiele festiwali oraz wydarzeń kulturalnych, które często mają miejsce w Spodku, ale także w tutejszych kinach należących do Instytucji Filmowej Silesia – Film. Dzięki tej ostatniej możliwe jest uczestniczenie na żywo w festiwalach artystycznych powiązanych z reżyserią filmową, kinem studyjnym, operami i nie tylko. Prężnie działa też Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Z miasta tego wywodzą się także jedne z najbardziej znanych i kultowych grup polskiego hip-hopu – Paktofonika i Kaliber 44. Z pewnością są jeszcze osoby, które kojarzą niegdyś słynną  i świetnie zapowiadającą się postać Magika, z którym wiąże się ogromna tragedia.

19. Aquadrom Ruda Śląska

Aquadrom w Rudzie Śląskiej jest popularnym parkiem wodnym, przyciągającym nowoczesnymi saunami, basenem sportowym oraz strefą nastawioną na rekreację i dobrą zabawę. Można tu skorzystać z basenów zewnętrznych i wewnętrznych, można brać udział w lekcjach pływania, zajęciach sportowych oraz ciekawych imprezach dla dużych i małych. Czekają tu również takie atrakcje, nazwane na cześć poszczególnych dzielnic Rudy (np. Zjazd na Nowy Bytom, zjeżdżalnia Wirek, rwąca rzeka Chebzie Pętla oraz basen La Godula).

20. Kopalnia Guido w Zabrzu

Wprawdzie Kopalnia Guido ta nie znajduje się w samych Katowicach, ale 20 minut z centrum Katowic (w Zabrzu), jednak jest to rewelacyjne miejsce, które w 2007 roku zostało otworzone do zwiedzania dla turystów. W rzeczy samej z przewodnikiem w postaci górnika z prawdziwego zdarzenia w kopalni tej zjedziemy kilkaset metrów pod ziemię i będziemy mogli dowiedzieć się więcej o pracy na kopalni – z pierwszej ręki oraz dzięki wystawom multimedialnym. Dowiemy się, jak aktualnie wygląda taka praca, ale także, jak wyglądała ona w XIX i XX wieku.

4.2/5 - (42 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić