Góra Żar 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Góra Żar
Góra Żar / foto – Autorstwa Michał Płachta (micio) – Fotografia własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1166519

Góra Żar jest wznoszącym się na wysokość 761 m n.p.m. szczytem w Beskidzie Małym. Od zachodu stok tej góry opada w stronę Jeziora Międzybrodzkiego. Południowo-wschodni stok schodzi do doliny przez którą płynie potok Isepnica. Północne zbocze skierowane jest w stronę doliny potoku Mała Puszcza.

1. Kolej linowo-terenowa na Górę Żar to niewątpliwa duża atrakcja turystyczna która została wytyczona i oddana do użytku w lutym 2004 roku. W miejscu tym dawniej funkcjonował wyciąg szybowcowy. W związku z modernizacją kolejki na zakopiańską Gubałówkę, wycofane z użycia wagoniki tejże kolejki zostały przekazane i zainstalowanej na zmodernizowanej trasie wcześniejszego wyciągu szybowcowego. Długość trasy wynosi 1334 metry i pokonuje różnicę wysokości wynoszącą 304 metry. Kolejka może w ciągu godziny przewieźć 1200 osób. Tym sposobem na górze może powstać spory tłok.

2. Górska Szkoła Szybowcowa „Żar” jest kontynuatorką tradycji szkolenia szybowcowego zapoczątkowanego w tym miejscu w roku 1936 przez Ligę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Szkoła usytuowana jest u podnóża Góry Żar.

3. Nawiązując do historycznego wykorzystywania Góry Żar jako miejsca szkolenia przyszłych pilotów i entuzjastów lotnictwa można skorzystać tutaj z usług wielu firm organizujących loty motolotniami i paralotniami. Lot z udziałem instruktora może odbyć każda chętna osoba po przejściu krótkiego instruktarzu. Samodzielne loty odbywać mogą jedynie uprawnione osoby.

4. Zarówno na górze jak i u jej podnóża znaleźć można wiele placów zabaw dla dzieci. Oferowane są zabawy na licznych zjeżdżalniach pontonowych, torze saneczkowym i hulajnogowym. Znaleźć można tu zabawy dla dzieci w różnym wieku. Nad wszystkim czuwają organizatorzy i wykwalifikowani pracownicy obsługi.

5. Zbiornik wodny na Górze Żar został zbudowany w roku 1979. Jego długość wynosi 650 metrów, a szerokość 250 metrów. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi 28 metrów.

6. Zbiornik wodny na Górze Żar jest sztucznym zbiornikiem pozbawionym naturalnego dopływu wody. W celu jego wypełnienia wodą wydrążono sztolnie oraz częściowo betonowe dopływy dostarczające wodę z wykorzystaniem sztucznie wytworzonego wysokiego ciśnienia. Całkowite zapełnienie zbiornika wodą zajmuje 5,5 godziny.

7. Woda do zbiornika górnego pompowana jest ze sztucznego zbiornika wody znajdującego się u podnóża Góry Żar. Dolny zbiornik wykorzystywany jest także do odprowadzania wody po wykorzystaniu jej do uruchomienia turbin wytwarzających prąd. Zbiornik dolny nosi nazwę Jezioro Międzybrodzkie.

8. Jezioro Międzybrodzkie jest sztucznym zbiornikiem wodnym zbudowanym na rzece Sole w roku 1937. Zbiornik według pierwotnych założeń miał być pierwszym etapem w pracach nad budową elektrowni szczytowo-pompowej. Projekt dokończono w latach 70. XX wieku.

9. Elektrownia Porąbka-Żar jest przykładem elektrowni szczytowo-pompowej. Jest to druga co do wielkości tego typu elektrownia w Polsce. Koncepcja budowy tej elektrowni zrodziła się już przed II wojną. Pomysł zrealizowano dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. Prace budowlane ukończono w roku 1979. Elektrownię uruchomiono 31 grudnia 1979 roku.

10. Zapora Porąbka zbudowana w latach 1928-1937 to sztuczna zapora wodna, mająca na celu spiętrzyć wody rzeki Soły. Wysokość zapory wynosi 37 metrów, a jej długość 260 metrów.

11. Rowerowy downhill na Górze Żar to jedno z ciekawszych miejsc w polskich górach. Dla miłośników górskiego sportu rowerowego wytyczono trasy o różnej skali trudności od łagodnej po bardzo ekstremalną. Każdy może wybrać odpowiednią do posiadanych umiejętności i upodobań.

12. Zimą zwolennicy narciarskiego szaleństwa mają do dyspozycji trasy zjazdowe zlokalizowane na Górze Żar oraz w najbliższej okolicy.

13. Góra Żar nie jest jedynym wartym wędrówki miejscem znajdującym się w tym rejonie. Można na przykład skorzystać z ciekawych tras w ramach Małego Szlaku Beskidzkiego

14. Porąbka. Ciekawa wieś w pobliżu Góry Żar, może być doskonałym miejscem wypadowym na górskie wycieczki. W pobliżu wsi znajdują się ruiny zamku Wołek wybudowanego w XIV wieku

4.3/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić