Góra Żar 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Góra Żar
Góra Żar / foto – Autorstwa Michał Płachta (micio) – Fotografia własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1166519

Góra Żar jest wznoszącym się na wysokość 761 m n.p.m. szczytem w Beskidzie Małym. Od zachodu stok tej góry opada w stronę Jeziora Międzybrodzkiego. Południowo-wschodni stok schodzi do doliny przez którą płynie potok Isepnica. Północne zbocze skierowane jest w stronę doliny potoku Mała Puszcza.

1. Kolej linowo-terenowa na Górę Żar to niewątpliwa duża atrakcja turystyczna która została wytyczona i oddana do użytku w lutym 2004 roku. W miejscu tym dawniej funkcjonował wyciąg szybowcowy. W związku z modernizacją kolejki na zakopiańską Gubałówkę, wycofane z użycia wagoniki tejże kolejki zostały przekazane i zainstalowanej na zmodernizowanej trasie wcześniejszego wyciągu szybowcowego. Długość trasy wynosi 1334 metry i pokonuje różnicę wysokości wynoszącą 304 metry. Kolejka może w ciągu godziny przewieźć 1200 osób. Tym sposobem na górze może powstać spory tłok.

2. Górska Szkoła Szybowcowa „Żar” jest kontynuatorką tradycji szkolenia szybowcowego zapoczątkowanego w tym miejscu w roku 1936 przez Ligę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Szkoła usytuowana jest u podnóża Góry Żar.

3. Nawiązując do historycznego wykorzystywania Góry Żar jako miejsca szkolenia przyszłych pilotów i entuzjastów lotnictwa można skorzystać tutaj z usług wielu firm organizujących loty motolotniami i paralotniami. Lot z udziałem instruktora może odbyć każda chętna osoba po przejściu krótkiego instruktarzu. Samodzielne loty odbywać mogą jedynie uprawnione osoby.

4. Zarówno na górze jak i u jej podnóża znaleźć można wiele placów zabaw dla dzieci. Oferowane są zabawy na licznych zjeżdżalniach pontonowych, torze saneczkowym i hulajnogowym. Znaleźć można tu zabawy dla dzieci w różnym wieku. Nad wszystkim czuwają organizatorzy i wykwalifikowani pracownicy obsługi.

5. Zbiornik wodny na Górze Żar został zbudowany w roku 1979. Jego długość wynosi 650 metrów, a szerokość 250 metrów. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi 28 metrów.

6. Zbiornik wodny na Górze Żar jest sztucznym zbiornikiem pozbawionym naturalnego dopływu wody. W celu jego wypełnienia wodą wydrążono sztolnie oraz częściowo betonowe dopływy dostarczające wodę z wykorzystaniem sztucznie wytworzonego wysokiego ciśnienia. Całkowite zapełnienie zbiornika wodą zajmuje 5,5 godziny.

7. Woda do zbiornika górnego pompowana jest ze sztucznego zbiornika wody znajdującego się u podnóża Góry Żar. Dolny zbiornik wykorzystywany jest także do odprowadzania wody po wykorzystaniu jej do uruchomienia turbin wytwarzających prąd. Zbiornik dolny nosi nazwę Jezioro Międzybrodzkie.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie śląskim 🗺️


8. Jezioro Międzybrodzkie jest sztucznym zbiornikiem wodnym zbudowanym na rzece Sole w roku 1937. Zbiornik według pierwotnych założeń miał być pierwszym etapem w pracach nad budową elektrowni szczytowo-pompowej. Projekt dokończono w latach 70. XX wieku.

9. Elektrownia Porąbka-Żar jest przykładem elektrowni szczytowo-pompowej. Jest to druga co do wielkości tego typu elektrownia w Polsce. Koncepcja budowy tej elektrowni zrodziła się już przed II wojną. Pomysł zrealizowano dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. Prace budowlane ukończono w roku 1979. Elektrownię uruchomiono 31 grudnia 1979 roku.

10. Zapora Porąbka zbudowana w latach 1928-1937 to sztuczna zapora wodna, mająca na celu spiętrzyć wody rzeki Soły. Wysokość zapory wynosi 37 metrów, a jej długość 260 metrów.

11. Rowerowy downhill na Górze Żar to jedno z ciekawszych miejsc w polskich górach. Dla miłośników górskiego sportu rowerowego wytyczono trasy o różnej skali trudności od łagodnej po bardzo ekstremalną. Każdy może wybrać odpowiednią do posiadanych umiejętności i upodobań.

12. Zimą zwolennicy narciarskiego szaleństwa mają do dyspozycji trasy zjazdowe zlokalizowane na Górze Żar oraz w najbliższej okolicy.

13. Góra Żar nie jest jedynym wartym wędrówki miejscem znajdującym się w tym rejonie. Można na przykład skorzystać z ciekawych tras w ramach Małego Szlaku Beskidzkiego

14. Porąbka. Ciekawa wieś w pobliżu Góry Żar, może być doskonałym miejscem wypadowym na górskie wycieczki. W pobliżu wsi znajdują się ruiny zamku Wołek wybudowanego w XIV wieku

4.1/5 - (33 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić