13 Ciekawostek o Morzu Karaibskim

morze karaibskie
foto – Pixabay

Morze Karaibskie – przybrzeżne morze, które położone jest na Oceanie Atlantyckim. Zajmuje powierzchnię ok. 2,8 mln km2 i jest 4. największym morzem na świecie.

1. Znajduje się na północ od Ameryki Południowej oraz na wschód od Ameryki Centralnej. Od północy i wschodu ogranicza je łuk wyspowy Wielkich i Małych Antyli. Morze Karaibskie rozciąga się między 9 a 22 st. szerokości geograficznej północnej i między 89 a 60 st. długości geograficznej zachodniej.

2. Wśród krajów położonych nad Morzem Karaibskim znajduje się Panama, Kostaryka, Nikaragua, Honduras, Gwatemala, Belize, Meksyk, Kuba, Jamajka, Haiti, Dominikana, Portoryko, Saint Kitts i Nevis, Antigua i Barbuda, Gwadelupa, Dominika, Saint Lucia, Barbados, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada, Trynidad i Tobago, Wenezuela, Kolumbia.
Znajdują się tu również terytoria zależne Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Holandii oraz departament zamorski Francji, Martynika.

3. Średnia głębokość wynosi 2429 m, a maksymalna, głębia Bartlett w Rowie Kajmańskim, 7680 m.Temperatura wód powierzchniowych wynosi 28-29 st. C w lecie i 25-26 st. C w zimie. Zasolenie kształtuje się na poziomie 35,5-36 ‰.

4. Morze ma połączenie z Zatoką Meksykańską przez Cieśninę Jukatańską, z otwartymi wodami Oceanu Atlantyckiego przez cieśniny położone między wyspami Antyli oraz z Oceanem Spokojnym przez Kanał Panamski.

5. Kanał Panamski powstawał w latach 1904-1914, a jego oficjalne otwarcie miało miejsce w 1920 r. Przebiega przez tzw. Przesmyk Panamski, pas lądu łączący Amerykę Północną i Południową, będący również najwęższą częścią kontynentu. Kanał ma długość 81,6 km. Łączy Ocean Atlantycki przez Morze Karaibskie z Oceanem Spokojnym. Jego powstanie istotnie skróciło trasę podróżujących w tych rejonach statków.

6. Na Morzu Karaibskim położonych jest ponad 7000 wysp i raf koralowych. Rozmieszczone są wzdłuż tzw. łuku wyspowego, który rozciąga się na długości ponad 3000 km. Skupione są w archipelagach Wielkich Antyli i Małych Antyli, które dodatkowo dzielą się na Wyspy Nawietrzne i Wyspy Zawietrzne. Wśród największych wysp znajdują się Kuba, Jamajka, Pinos, Margarita, Gonâve, Cozumel, Curaçao.

7. Wśród dużych zatok wchodzących w skład Morza Karaibskiego znajdują się zatoka Honduraska, Moskitów, Darién, Wenezuelska z jeziorem Maracaibo, Batabanó, Guacanayabo, Gonâve. Głównymi rzekami uchodzącymi do tego akwenu są Magdalena i Atrato.

8. Morze Karaibskie wraz z leżącymi na nim wyspami nazywany jest po prostu Karaibami. W epoce wielkich odkryć geograficznych, na przełomie XV i XVI w., Karaiby i sąsiednie tereny były nazywane Indiami Zachodnimi, co wynikało z błędnego przekonania, że Kolumb podczas swoich wypraw dotarł do Indii.

9. Rdzennymi mieszkańcami wysp Bahama i Antyli byli Tainowie. Indianie ci przybyli na wyspy ok. 300 r. p.n.e. Z czasem z terenów tych wyparli ich częściowo ich wrogowie, Karibowie.

10. Przez morze przepływa ciepły Prąd Karaibski. Ze względu na położenie w regionie tropikalnym, rejon Morza Karaibskiego jest często nawiedzany przez huragany. Cyklony tropikalne rozwijają się tu latem i wczesną jesienią.

11. U wybrzeży Belize znajduje się koralowa rafa barierowa, uznawana za drugą najdłuższą rafę koralową na świecie i najdłuższą na półkuli zachodniej. W 1996 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wraz z rafami koralowymi u wybrzeży Hondurasu i Meksyku wchodzi w skład Wielkiej Mezoamerykańskiej Rafy Koralowej. Ciągi raf znajdują się również u wybrzeży Kuby.

12. Ciekawostką Morza Karaibskiego jest Great Blue Hole, wielka rozpadlina rafy koralowej. Znajduje się pośrodku atolu Lighthouse Reef, ok. 80 km od Belize City, w pobliżu wyspy Half Moon Caye. Ma postać wielkiej, ciemnogranatowej plamy, która widoczna jest z kosmosu. Tak naprawdę jest to podwodna studnia o głębokości 124 m i szerokości 300 m.

13. Na wyspach Morza Karaibskiego była kręcona część scen do słynnej serii amerykańskich filmów przygodowych „Piraci z Karaibów”. Zdjęcia były realizowane m. in. na Dominikanie, na wyspie Bequia, w Saint Vincent i Grenadynach, na Dominice, w Portoryko.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić