Żyrafy to ssaki lądowe o najdłuższej szyi pośród zwierząt. Od lat rozbudzają wyobraźnię miłośników zwierząt na całym świecie i budzą sympatię, dzięki niezwykłej urodzie i wielkim oczom zakończonym wachlarzem ciemnych rzęs. Na wolności występują wyłącznie na kontynencie afrykańskim i jeszcze w średniowieczu były bardzo słabo znane poza jego obszarem. Oto kilka ciekawostek na temat żyraf.
1. Choć trudno dostrzec szereg różnic między poszczególnymi osobnikami, wyróżnia się aż dziewięć podgatunków żyraf. Wszystkie zamieszkują rozmaite obszary Afryki.
2. Żyrafy kojarzą się przede wszystkim z sawanną i obszarami trawiastymi, gdzie głównie występują. W Afryce można je podziwiać na wolności od Czadu na samej północy aż do Republiki Południowej Afryki.
3. Żyrafy należą do najwyższych zwierząt na świecie. Ich wysokość to od ponad czterech metrów do niemal sześciu. Rekord został pobity przez samca, który miał aż 588 centymetrów wysokości. Samice zawsze są nieco mniejsze, a długość szyi przeciętnej żyrafy to aż dwa metry.
4. Cechą charakterystyczną żyraf, uwiecznianą na wielu komicznych zdjęciach, jest wyjątkowo długi język osiągający nawet do 45 centymetrów długości. Dzięki niemu zwierzęta mogą z powodzeniem wybierać najbardziej smakowite kąski na wysokich drzewach.
5. Waga większości samców żyraf przekracza jedną tonę, podczas gdy samice zazwyczaj ważą nieco ponad osiemset kilogramów. Kolana dorosłych osobników znajdują się na wysokości jednego metra nad ziemią.
6. Całe ciało żyraf pokryte jest krótką sierścią o charakterystycznym umaszczeniu, które jest w każdym wypadku absolutnie unikatowe. Oznacza to, że na świecie nie ma dwóch żyraf o identycznych wzorach.
7. Żyrafy są zwierzętami roślinożernymi. Najchętniej odżywiają się liśćmi akacji, które są bogate w zdrowe białko i wapń niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju. Dorosła żyrafa zjada ponad trzydzieści kilogramów liści każdego dnia.
8. Łatwo poznać żyrafę, która odczuwa stres lub niepokój. Wówczas żuje ona korę gałązek.
9. Samce żyraf toczą między sobą walki o miejsce w hierarchii. Na szczęście nie są one zbyt brutalne i polegają na uderzaniu się długimi szyjami. Samiec, który pokona innych, ma znacznie większe szanse na zwrócenie na siebie uwagi samicy, a tym samym na rychłą reprodukcję.
10. Żyrafy praktykują poligamię i nie nawiązują zbyt bliskich relacji między sobą. Samiec łączy się z płodnymi samicami, ciąża trwa około 460 dni, a młode żyrafy przez kilka tygodni po narodzinach przebywają w pobliżu matki.
11. Młode żyrafy bardzo szybko się usamodzielniają. Potrafią biegać już kilka godzin po narodzinach, jednak jeszcze przez jakiś czas są zależne od matki i potrzebują jej bliskości. Samiec w ogóle nie bierze udziału w wychowaniu młodych.
12. Ze względu na wzrost i bardzo silne kopnięcia, dorosłe żyrafy bardzo rzadko bywają ofiarami drapieżnych kotów. Ich największym wrogiem są lwy, jednak rzadko się zdarza, aby były przez nie atakowane. Z kolei młode żyrafy muszą uważać na inne dzikie koty, takie jak lamparty.
13. Żyrafy śpią tylko około czterech godzin na dobę. Dorosłe osobniki zazwyczaj wysypiają się na stojąco, a młodsze układają się na ziemi. Ze względu na długość szyi nie są jednak w stanie położyć głowy na podłożu, dlatego zwijają się w pętelkę i układają głowę na swoich zadkach.
14. Przez całe lata uważano, że żyrafy ze względu na swoją specyficzną budowę nie są w stanie pływać. Dodatkowo obserwowano, że żyrafy unikają wody jak ognia i nikt nigdy nie widział tego zwierzęcia podczas pływania. Jednak badania i symulacje z pełnym zachowaniem praw fizyki dowiodły, że żyrafy, gdyby chciały, mogłyby całkiem nieźle radzić sobie w zbiornikach wodnych.
15. Uwielbiana przez żyrafy akacja posiada naturalną barierę ochronną w postaci ogromnych ilości mrówek. Dzięki temu większość zwierząt roślinożernych po prostu ich nie rusza. Żyrafa jest jedynym zwierzęciem, które jest w stanie zrzucić mrówki za pomocą swojego długiego języka, a potem delektować się smakiem smacznych liści.
16. W tkankach akacji znajduje się psychoaktywna substancja, dlatego jedno z plemion w Sudanie wytwarzało z wątroby i szpiku kostnego żyraf napój wywołujący halucynacje. Osoby, które go spożywały miały wizje, w których ukazywały się żyrafy. Wierzono, że są to duchy zwierząt.
17. Żyrafy są jedynymi kręgowcami, które w ogóle nie ziewają. Dzieje się tak ponieważ samo ziewanie ma na celu dotlenienie, które pobudzi mózg i ciało. W przypadku żyraf głowa znajduje się za daleko od płuc i serca, a mechanizm ten nie miałby większego sensu.
18. Określenie żyrafa pojawiło się w kontekście tych zwierząt dopiero w XVII wieku. Wcześniej, ze względu na budowę i umaszczenie, nazywano je wielbłądopardami. Było to połączenie wielbłąda i leoparda.
19. Żyrafa musi szeroko rozstawić wszystkie nogi, aby napić się wody ze zbiornika na poziomie ziemi. Dzieje się tak, ponieważ jej szyja jest dłuższa od nóg i stojąc prosto nie dałaby rady sięgnąć do wodopoju.
20. O ile sen zajmuje żyrafom średnio cztery godzina na dobę, całą resztę czasu, czyli dwadzieścia godzin, zwierzęta te poświęcają na jedzenie.