Ocean Atlantycki to jeden z największych zbiorników wodnych na świecie – swoim obszarem i pojemnością ustępuje jedynie Pacyfikowi. Jego powierzchnia pokrywa około 20% całej powierzchni kuli ziemskiej. Szacuje się, że znajduje się w nim ponad 310 milionów kilometrów sześciennych wody. Atlantyk rozciąga się między Europą, Afryką i wschodnimi wybrzeżami obu Ameryk, swoim zasięgiem obejmując także wody podbiegunowe. Przedstawiamy 15 ciekawostek o Oceanie Atlantyckim!
1. Ocean Atlantycki powstał po rozpadzie super-kontynentu Pangei. Miało to miejsce około 180 milionów lat temu. Choć ta liczba może wydawać się imponująca, w rzeczywistości Atlantyk jest znacznie młodszy od Oceanu Pacyficznego. Powstał on w okresie Jury czyli w erze, w której na kuli ziemskiej dominowały pradawne gady – dinozaury.
2. Najgłębszym punktem Oceanu Atlantyckiego jest dno Rowu Portorykańskiego, który znajduje się w basenie Morza Karaibskiego. Rów Portorykański ma długość ponad 1550km i średnią szerokość 120km, a najgłębszy punkt – Głębia Milwaukee – znajduje się aż 9219 metrów pod poziomem morza. Niektóre jego części wystają ponad powierzchnię wody tworząc wyspy m.in. Islandię, Bermudy i Azory.
3. Temperatury wód Oceanu Atlantyckiego są bardzo zróżnicowane. W okolicach równika osiągają one temperaturę około 27-28 stopni, zaś przy biegunach spadają one do -1 stopnia.
4. Przekroczenie Oceanu Atlantyckiego jest stosunkowo niebezpieczne z powodu częstych sztormów, które występują w środkowych częściach zbiornika wodnego. Dodatkowo w pobliżu wybrzeży Ameryki Południowej zdarzają się częste huragany, które czynią te wody wyjątkowo niespokojnymi.
5. Na Atlantyku znajduje się jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Ziemi – Trójkąt Bermudzki. Obszar ten rozciąga się pomiędzy Bermudami, Florydą i Puerto Rico. W rejonie tym doszło do dziesiątek zaginięć i katastrof statków i samolotów. Choć łączy się je z prawdopodobnymi erupcjami tutejszych wulkanów i wyrzutami gazów, niektórzy dopatrują się nadprzyrodzonych sił, które miałyby być powodem tak licznych zdarzeń tego typu.
6. Niemal przez sam środek Atlantyku rozciąga się Grzbiet Śródatlantycki, który ciągnie się od wybrzeży Islandii, po Antarktydę. Szacuje się, że jego podstawa zajmuje około 30% całej powierzchni Oceanu Atlantyckiego.
7. Nazwa Oceanu Atlantyckiego pochodzi od imienia greckiego tytana Atlasa, który często przedstawiany był jako mężczyzna podtrzymujący na swych barkach kulę ziemską. Grecy sądzili, że Atlantyk jest gigantyczną rzeką, która opływa dookoła świat, a samym mianem “oceanu” nazywali wszelkie wody znajdujące się na zachód od terenów ich państwa.
8. Ciekawym zjawiskiem, które ma miejsce na niemal całym obszarze Oceanu Atlantyckiego jest ułożenie prądów powierzchniowych. Na półkuli północnej przyjmują zataczają one dwa ogromne kręgi, poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, natomiast na półkuli południowej – w przeciwnym kierunku.
9. W przeciwieństwie do pozostałych oceanów – Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego – roślinność porastająca dno Atlantyku nie jest zbytnio zróżnicowana, a występują tu niemal wyłącznie z zielenic i brunatnic oraz planktonu roślinnego.
10. Połowy ryb z północnych części Oceanu Atlantyckiego stanowią niemal połowę wszystkich światowych połowów. Pochodzi stąd większość wyławianych tuńczyków, makreli, śledzi, dorszy i łososi.
11. Na Oceanie Atlantyckim nie ma zbyt wielu wysp, jednak znajdują się tu jedne z największych na świecie (m.in. Grenlandia, Islandia i Wielka Brytania). Na Atlantyku znajdują się również duńskie Wyspy Owcze, portugalskie Azory, należąca do Kanady Nowa Fundlandia czy Wyspy Zielonego Przylądka. Najwięcej wysp znajduje się na Morzu Karaibskim, które jest wyodrębnioną częścią Atlantyku (tzw. Antyle) i są to m.in. Kuba, Haiti, Portoryko, Jamajka, Martynika czy Barbados.
12. W czasie II wojny światowej na Oceanie Atlantyckim rozegrano tzw. Bitwę o Atlantyk, która ciągnęła się przez cztery lata (1940-1944). Działania te rozgrywały się między marynarkami Niemiec (wspieranych przez Włochy), a Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i innymi państwami alianckimi (m.in. Danią, Francją, Polską, Australią i Kanadą). Wojna toczyła się zarówno na powierzchni wód Atlantyku, jak i pod wodą.
13. Do niedawna Ocean Arktyczny, który okala Biegun Północny, uznawany był za część Atlantyku. Obecnie badacze twierdzą, że jest to oddzielny ocean, który wykształcił się prawdopodobnie nieco później, niż Ocean Atlantycki.
14. Za granicę, która dzieli Ocean Atlantycki od Oceanu Indyjskiego, uznaje się Przylądek Igielny, czyli najbardziej wysunięty na południe punkt w Afryce, który znajduje się w Republice Południowej Afryki.
15. Według niektórych poszukiwaczy przygód mityczna Atlantyda miała leżeć w obrębie Oceanu Atlantyckiego. Śladów zaginionej cywilizacji Atlantydy poszukiwano m.in. w okolicach Wysp Kanaryjskich, Azorów i w pobliżu portugalskiego Madery.