Pławniowice Turystycznie – 15 pomysłów na Pławnowice

pławniowice
foto – Pixabay

Pławniowice to niewielka wieś, która położona jest w województwie śląskim w pobliżu dużego miasta Gliwice. Miejscowość słynie przede wszystkim z pięknego, dziewiętnastowiecznego pałacu, a także z położonego w jej obrębie Jeziora Pławniowickiego, które jest popularnym celem wypoczynku turystów i mieszkańców okolicznych miasteczek. Jednak w okolicach Pławniowic znajduje się wiele atrakcji dla całej rodziny. Przedstawiamy 14 ciekawostek i praktycznych informacji dla turystów, wypoczywających w okolicach Pławniowic!

1. Zespół parkowo-pałacowy

Największą atrakcją Pławniowic jest rozległy zespół parkowo-pałacowy, nazywany niekiedy Pałacem Bellestremów. Piękny, dziewiętnastowieczny budynek dziś pełni funkcję muzeum: w środku znajdują się oryginalne zachowane i umeblowane wnętrza, niegdyś zamieszkiwane przez członków rodu Bellestremów. Podziwiać tu można zjawiskowe korytarze pełne trofeów i dzieł sztuki, kaplicę z pięknym, zdobionym ołtarzem, sypialnie i gabinety.

Pałac otacza rozległy zespół parkowy o powierzchni około 2,5 hektara. Choć sto lat temu w miejscu tym znaleźć można było kilkaset gatunków roślin, dziś rosną tu 63 gatunki drzew i krzewów. W parku znajdują się rzeźby, fontanny, romantyczne zagajniki i kwiatowe rabaty.

2. Dom Kawalera

Jedną z najbardziej charakterystycznych części Pałacu Bellestrermów jest ceglany Dom Kawalera (Kavalier Haus), który wybudowany został dla Leona Bellestrema- jednego z synów pierwszego właściciela posiadłości. Luksusowe wnętrza budynku pełniły funkcję mieszkania, a także domu gościnnego, w którym nocowali najważniejszy przedstawiciele arystokracji.

3.  Ruiny zamku w Pławniowicach

Poza majestatycznym pałacem, w Pławniowicach znajdują się również ruiny zamku, który wybudowany został w XIV wieku. Według zapisków, znajdowała się tutaj ogromna warownia, w której przechowywano broń. Ostatnie wykopaliska z lat 60-tych ubiegłego wieku pozwoliły na odkopanie części murów fortyfikacji, do której sprowadzano uzbrojenie z Krakowa.

4. Jezioro Pławniowickie

Jedną z największych atrakcji Pławniowic jest duży zbiornik wodny o nazwie Jezioro Pławniowickie. Zalew ma powierzchnię 250 hektarów, a jego maksymalna głębokość dochodzi do 16 metrów. W pobliżu jeziora przechodzą dwa ważne szlaki turystyczne: Szlak Stulecia Turystyki (oznaczony kolorem zielonym) i Szlak Ziemi Gliwickiej (koloru czerwonego). To doskonałe miejsce do uprawiania różnych sportów wodnych (m.in. kajakarstwa i żeglarstwa). Przy Jeziorze Pławniowickim została otwarta również publiczna plaża, a dookoła zbiornika znajdują się pola namiotowe, restauracje, smażalnie ryb i bary.

5. Pławniowice dla aktywnych

Pobyt w Pławniowicach z pewnością usatysfakcjonuje wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku. Poza pływaniem w jeziorach, żeglowaniem i uprawianiem kajakarstwa, miejsce to zapewnia idealne warunki do wędkowania – zbiornik zamieszkują m.in. szczupaki, okonie i leszcze. Okolice Pławniowic świetnie sprawdzają się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, a w okolicach przebiega wiele ciekawych szlaków turystycznych (np. Szlak Ziemi Gliwickiej).

6. Zamek w Toszku

Zaledwie kilkanaście kilometrów od Pławniowic położony jest malowniczy Zamek w Toszku. Piękna, renesansowa budowla powstała już w XV wieku, jednak w ubiegłym stuleciu częściowo została odbudowana i odrestaurowana. W środku znajduje się duża ekspozycja historyczna udostępniona do zwiedzania przez turystów. Placówka organizuje także wiele wydarzeń i zajęć dla dzieci, seniorów, a także dla wszystkich pasjonatów historii całego regionu.

7. Gliwice- największe atrakcje

Gliwice to największe miasto położone w pobliżu Pławniowic. Na terenie tej śląskiej aglomeracji znajduje się wiele atrakcji dla całej rodziny. Podczas pobytu w Gliwicach warto odwiedzić słynną Palmiarnię Miejską, bogate Muzeum Miejskie w Willi Caro oraz zabytkowy Zamek Piastowski. Dużą atrakcją miasta jest dawna wieża radiostacji, przy której obecnie funkcjonuje niewielkie muzeum.

8. Jezioro Dzierżno Duże

Zaledwie kilka kilometrów od Pławniowic znajduje się kolejny duży zbiornik wodny o turystycznym charakterze. Jezioro Dzierżno Duże utworzone zostało w 1964 roku, kiedy to doszło do zalania ogromnych wyrobisk piaskowych. Zbiornik ma powierzchnię 516 hektarów, a jego maksymalna głębokość to 20 metrów. W przeciwieństwie jednak do Jeziora Pławniowickiego, w pobliżu Dzierżna Dużego nie ma żadnych kąpielisk – miejsce to jednak słynie z przepięknych ścieżek przyrodniczych, przy których można obserwować rzadkie gatunki ptactwa.

9. Sztolnia Czarnego Pstrąga

Sztolnia Czarnego Pstrąga to prawdopodobnie jedna z najciekawszych atrakcji w pobliżu Pławniowic. Podziemne korytarze położone są na terenie Tarnowskich Gór i stanowią część większego kompleksu sztolni “Fryderyk”. Miejsce to w 2017 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Turyści mają tu wyjątkową okazję do spływu 600-metrowym odcinkiem podziemnych kanałów. Wycieczki po sztolni odbywają się z przewodnikiem i trwają około 60 minut. W miejscu tym organizowane są również raftingi, wycieczki ekstremalne oraz imprezy dla miłośników morsowania.

10. Góra Świętej Anny

Góra Świętej Anny położona jest około 30 kilometrów od Pławniowic. Słynie przede wszystkim ze wspaniałego, często odwiedzanego przez turystów sanktuariów. Na wzniesieniu znajduje się 26 kaplic, które powstały w XVIII wieku. W samej miejscowości znajduje się również kilka muzeów – Muzeum Czynu Powstańczego, Muzeum Krzyża Świętego oraz kameralne Muzeum Misyjne. Góra Świętej Anny objęta jest ochroną parku krajobrazowego, na którego terenie działa ekspozycja muzealna, prezentująca ciekawą wystawę geologiczną i mineralogiczną.

11. Park Miniatur w Olszowej

Park Miniatur w Olszowej położony jest około 20 kilometrów od Pławniowic. Na terenie 2,5 hektara umiejscowionych zostało wiele miniaturowych modeli różnych słynnych budowli. Zobaczyć tu można odwzorowanie takich zabytków, jak Krzywa Wieża w Pizie, paryska Katedra Notre Dame, Kościół Mariacki w Krakowie i wspaniała Bazylika św. Piotra i Pawła w Watykanie. Dodatkowo na terenie kompleksu znajdują się place i sale zabaw dla najmłodszych, park linowy i kilka obiektów gastronomicznych.

12. Zabytki Ujazdu

Ujazd to niewielkie miasto, które położone jest 15 kilometrów od Pławniowic. Pierwsze wzmianki o Ujeździe pochodzą już z połowy XII wieku. Do dziś w miejscowości zachowało się wiele zabytków o dużym znaczeniu historycznym. W Ujeździe warto zobaczyć przepiękny rynek, przy którym umiejscowione są budynki pochodzące z XIX wieku. Na zwiedzenie czekają również dwa zabytkowe kościoły (barokowy Kościół św. Andrzeja oraz neogotycki Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny) oraz ruiny średniowiecznego zamku biskupiego.

13. Pławniowice – baza noclegowa

Mimo, że Pławniowice to mała, śląska miejscowość, w pobliżu tutejszego zalewu znajduje kilka obiektów noclegowych. Funkcjonują tu przede wszystkim pola kempingowe i miejsca, w których można wynająć małe, całoroczne domki wypoczynkowe, a także kilka niewielkich, prywatnych pensjonatów.

14. Co i gdzie zjeść w Pławniowicach?

W okolicach Jeziora Pławniowickiego znajduje się wiele obiektów gastronomicznych. Wśród turystów wyjątkową popularnością cieszy się Restauracja Minoas, która słynie z serwowania doskonałych dań kuchni greckiej. Spróbować tu można świeżych sałatek, aromatycznych zup i pysznych mięs, a ciekawą propozycją restauracji są serwowane przez nią płyty z greckimi przystawkami.

Podczas pobytu w Pławniowicach warto odwiedzić również Restaurację Panorama, która usytuowana jest przy brzegach Jeziora Pławniowickiego. Lokal specjalizuje się w przygotowaniu wyśmienitych dań rybnych, w tym ryb wędzonych i grillowanych, które podawane są ze świeżymi dodatkami.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić