Toszek Turystycznie – Co Warto Tutaj Zobaczyć w 2024 ?

fotografia – Pixabay

Toszek to ciekawa, malownicza miejscowość położona na Wyżynie Katowickiej. Leży w obrębie województwa śląskiego nad niewielką rzeką – Potokiem Toszeckim. Początki tego zabytkowego miasta sięgają XII wieku – założony został prawdopodobnie w roku 1163 przez króla Bolesława Chrobrego.

Zamek w Toszku

Największą atrakcją miejscowości jest zabytkowy, gotycki zamek, który powstał w XV wieku. Wcześniej na terenie obecnego zamku znajdował się drewniany gród pochodzący z przełomu X i XI wieku. Zamek został zniszczony przez wojska husyckie w 1429 roku, następnie odbudował go książę oświęcimskich Przemysław Toszecki, który uczynił z niego swoją główną siedzibę. Przez setki lat pałac znajdował się w posiadaniu różnych rodów magnackich, najpierw stał się własnością Habsburgów, a następnie rodziny Redernów, którzy przebudowali obiekt nadając mu dzisiejszą, renesansową formę. Obecnie w środku znajduje się Centrum Kultury, które prowadzi zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży. Część zamku udostępniana jest do zwiedzania jako ekspozycja muzealna. Dodatkowo na terenie obiektu organizowane są wesela, przyjęcia okolicznościowe i imprezy integracyjne.

Pozostałe zabytki i atrakcje Toszka

Wśród wielu zabytkowych budynków miasta z pewnością warto zobaczyć dworzec oraz fasadę szpitala psychiatrycznego. Na dobrze zadbanym rynku wznosi się dziewiętnastowieczny ratusz. W mieście znajduje się również kilka obiektów sakralnych, a do najważniejszych należy Kościół św. Katarzyny wybudowany w XV wieku oraz neobarokowy Kościół św. Barbary, w którym podziwiać można wspaniałe malowidła naścienne. Ciekawostką jest, że całej miejscowości znajduje się aż 13 pomników Jana Nepomucena, patrona ofiar powodzi, który miał pomagać mieszkańcom w czasie największych klęsk żywiołowych.
Będąc w Toszku warto również wybrać się na ścieżkę przyrodniczo- edukacyjną Fazaniec. Jest to duży kompleks leśny, który obejmuje wiekowe, nawet dwustuletnie okazy buków, dębów i grabów. W lesie znajduje się wiele alejek, które przemierzać możemy pieszo lub rowerowo. Dodatkowo znajdują się tu , tablice informacyjne, duże oczko wodne w otoczeniu unikalnych roślin oraz stanowiska do odpoczynki i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.6/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić