Sztolnia Czarnego Pstrąga 🗺️ Informacje i Ciekawostki

sztolnia czarnego pstrąga
foto – Autorstwa Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61347055

Sztolnia Czarnego Pstrąga – udostępniony do zwiedzania fragment Głębokiej Sztolni „Fryderyk”. Znajduje się w Tarnowskich Górach, w województwie śląskim.

1. Sztolnia „Fryderyk” (niem. Tiefer Friedrich-Stollen) powstała w latach 1821-1834 według projektu Thürnagela i Eislebena. Celem budowy było usprawnienie odprowadzania wody z otwartej w 1784 r. królewskiej kopalni rudy ołowiowo-srebrowej „Fryderyk” (niem. Königliche Friedrichsgrube). Długość sztolni wynosiła 4568 m. Oficjalne otwarcie odbyło się 15 lipca 1834 r.

2. Jest to obecnie jedyna działająca sztolnia odwadniająca w Polsce. Temperatura utrzymuje się tu na stałym poziomie ok. 10 st. C. Głębokość sztolni waha się od 20 do 30 m, a głebokość wypeniającej ją wody od 0,7 do 1 m. Szerokość obiektu wynosi 1,2-2,5 m, natomiast wysokość dochodzi do 4 m.

3. Obiekt udostępniany jest dla turystów od 1957 r. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem. Zbiórka ma miejsce przy szybie Sylwester, skąd łodziami wyrusza się w ok. 600-metrowy podziemny rejs do szybu Ewa. Wycieczka trwa ok. 1 godz. Mogą w niej uczestniczyć osoby od 4 lat.

4. Podczas zwiedzania przewodnik opowiada historię górnictwa w Tarnowskich Górach oraz ciekawostki o budowie sztolni. Wnętrze oświetlone jest lampami karbidowymi. Podczas podróży warto zwrócić uwagę na szatę naciekową oraz pływające ryby, w tym również pstrągi.

5. W czasie rejsu łodzie przepływają przez cztery bramy. Noszą one nazwy brama Pamięci, Odważnych, Szczęśliwych i Leniwych.

6. Cena biletu normalnego wynosi 37 zł, a ulgowego 30 zł. W ofercie są również bilety rodzinne (2+1) oraz zniżki dla seniorów powyżej 65 r. życia i dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny,

7. W sztolni Czarnego Pstrąga można skorzystać z oferty „morsowania” w wodzie o temp. 6 st. C. Odbywa się ono w podziemiach szybu Sylwester. Czas trwania kąpieli wynosi 45 min. Oferta przewidziana jest dla osób od 16 lat.

8. Kolejną atrakcją jest podziemny rafting. Uczestnicy pokonują trasę samodzielnie w pontonach zwanych pacraftami. Trasa przebiega od szybu Sylwester do szybu Ewa i z powrotem, a więc jej całkowita długość wynosi 1200 m. Czas trwania wycieczki wynosi 2 godz., a uczestnikami mogą być wyłącznie osoby dorosłe.

9. Sztolnia Czarnego Pstrąga wraz z Zabytkową Kopalnią Srebra są jedynym zabytkiem w województwie śląskim wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zostały dołączone w 2017 r, jako kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.

10. Sztolnia znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Wraz z Zabytkową Kopalnią Srebra od 2004 r. zgodnie z rozporządzeniem Prezydenta RP stanowi pomnik historii.

4.2/5 - (28 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić