10 Ciekawostek o Lotnisku Ławica Poznań

lotnisko poznańfoto – Autorstwa Junx – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48039741

Poznań jak wiadomo jest miastem targowym. Dziwne by było, gdyby takie miasto nie posiadało lotniska. Targi i to jeszcze w przypadku Poznania o międzynarodowym zasięgu, wymagają lotniczego połączenia ze światem. Jest to, wystarczający argument przemawiający za portem lotniczym w Poznaniu. Historia lotnictwa nie jest zbyt długa, to i historia lotnisk nie może mieć setek lat, tylko zdecydowanie mniej.

A jak to się przedstawia w Poznaniu?

1. Lotnisko w Poznaniu powstało w czasach kiedy miasto wraz z częścią Wielkopolski znajdowało się w zaborze pruskim. Dlatego nie dziwi fakt, że inicjatorami budowy lotniska w Poznaniu były władze niemieckie.

2. 26 sierpnia 1913 roku ówczesny cesarz niemiecki Wilhelm II dokonał uroczystego otwarcia lotniska.

3. Lotnisko zlokalizowane było w podpoznańskiej wsi Ławica. Lotnisko zajmowało obszar 300 hektarów i posiadało hangary mogące pomieścić 30 samolotów. Lotnisko miało charakter wojskowy.

4. W czasie budowania polskiej państwowości po zakończeniu I wojny światowej, Poznań i część Wielkopolski, znajdował się w granicach Rzeszy niemieckiej. 27 grudnia 1919 roku w Poznaniu i w „niemieckiej” części Wielkopolski, wybuchło powstanie, w wyniku którego już 6 stycznia, powstańcy odbili z niemieckich rąk lotnisko w Ławicy, zdobywając przy okazji 26 sprawnych samolotów. Od tego momentu, aż do dziś lotnisko w Ławicy Poznań i cała Wielkopolska jest w granicach Polski z krótką przerwą na czas II wojny światowej.

5. 10 maja 1921 roku w czasie trwania I Targu Poznańskiego z lotniska Ławica, odbył się pierwszy lot komercyjny na trasie Poznań-Warszawa i Poznań-Gdańsk

6. Dziś Lotnisko Poznań-Ławica obsługuje ruch na 30 międzynarodowych kierunkach. Startujące i lądujące tu samoloty obsługuję lotnicze linie komunikacyjne latające do 15 krajów.

7. Z poznańskiego lotniska wykonywane są także loty czarterowe do wielu, nawet bardzo egzotycznych krajów np. do Omanu, Kenii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Maroka, Tunezji na położoną na Morzu Karaibskim Dominikanę itp.

8. W Poznaniu obok cywilnego lotniska na Ławicy funkcjonuje też lotnisko wojskowe w Krzesinach. Sprawia to, że sporadycznie dochodzi do pomyłek i niektórzy piloci próbują omyłkowo lądować na wojskowym lotnisku.

9. Lotnisko Ławica jest sklasyfikowane na 7 miejscu pośród polskich portów lotniczych, obsługujących cywilny ruch pasażerski.

10. Port Lotniczy Poznań-Ławica znajduje się obecnie w granicach administracyjnych miasta, stanowiąc część dzielnicy Ławica. Oddalony jest o około 7 kilometrów od centrum miasta, i jest położony w jego zachodniej części.

3.8/5 - (45 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić