Kopalnia Guido ­čŚ║´ŞĆ Informacje i Ciekawostki

kopalnia guido
foto – Autorstwa Przemasban – Praca w┼éasna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21714264

Zabytkowa kopalnia Guido wchodzi w sk┼éad Muzeum G├│rnictwa W─Öglowego w Zabrzu i od niemal czterdziestu lat jest udost─Öpniona do zwiedzania. Dla mi┼éo┼Ťnik├│w podziemnych przyg├│d, ale tak┼╝e os├│b ┼╝ywo zainteresowanych histori─ů G├│rnego ┼Ül─ůska, to miejsce idealne na wsp├│lny rodzinny wypad pe┼éen wra┼╝e┼ä.

Oto gar┼Ť─ç ciekawostek i informacji praktycznych o Kopani Guido

1. Sama kopalnia dzieli si─Ö na kilka poziom├│w udost─Öpnionych zwiedzaj─ůcym, kt├│rzy w trakcie spaceru mog─ů wcieli─ç si─Ö w rol─Ö g├│rnik├│w, kt├│rzy przebywali pod ziemi─ů niezliczon─ů ilo┼Ť─ç godzin.

2. Nazwa kopalni pochodzi od imienia założyciela tego miejsca Księcia Guido Henckela von Donnersmarcka, który był potężnym magnatem ziemskim i wziętym przemysłowcem. Kopalnia węgla kamiennego Guido powstała w 1855 roku. Dopiero w sytuacji, kiedy zorientowano się, że wszystkie złoża węgla zostały wyeksploatowane kopalnię przekształcono i od tego momentu stanowiła miejsce odwadniania.

3. Lata starań doprowadziły kopalnię Guido do momentu, kiedy stała się atrakcyjna turystycznie i od 2007 roku jest udostępniona jako zabytek, by koniec końców stać się oddziałem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

4. Poziom ┼Ťw. Barbary, czyli tzw. poziom 170 to poziom znajduj─ůcy si─Ö w jednym z najstarszych miejsc ca┼éej kopalni. To w┼éa┼Ťnie w tym miejscu mo┼╝na obejrze─ç zabytkowe ju┼╝ wyrobiska, stajnie oraz komory technologiczne. To miejsce o wyj─ůtkowym klimacie, w kt├│rym mo┼╝na odnie┼Ť─ç wra┼╝enie, ┼╝e czas na dobre si─Ö zatrzyma┼é. Uwa┼╝niejsi zwiedzaj─ůcy z pewno┼Ťci─ů odkryj─ů tutaj mn├│stwo ┼Ťlad├│w pracy g├│rnik├│w, a tak┼╝e ciekawe korytarze, kt├│re powstawa┼éy z pomoc─ů materia┼é├│w wybuchowych.


Ôçĺ Co jeszcze oferuje Zabrze ? Zobacz najlepsze atrakcje w Zabrzu ­čôŹ


5. Na miejscu znajduje si─Ö tak┼╝e kaplica ┼Ťw. Barbary, kt├│ra od lat funkcjonuje jako patronka g├│rnik├│w.

6. W trakcie wycieczki zobaczymy również w jakich warunkach pracowały konie, które pojawiwszy się na poziomie 170, zostawały w pracy już do końca własnego życia, które trwało nawet do kilku lat.

7. Kolejnym ważnym miejscem na mapie Guido jest poziom 320, czyli jeden z najgłębszych poziomów w całej kopalni. Korytarz powstawał na przełomie XIX i XX wieku i obecnie składa się z nieco ponad dwóch kilometrów korytarzy.


Ôçĺ Zwiedzasz okolic─Ö ? Zobacz najlepsze atrakcje w wojew├│dztwie ┼Ťl─ůskim ­čŚ║´ŞĆ


8. Trasa wycieczkowa na tym poziomie to tak┼╝e solidna porcja wiedzy teoretycznej, w trakcie kt├│rej dowiemy si─Ö, czym tak naprawd─Ö jest s┼éynny przodek, sp─ůg, strop czy ociosy. Miejsce jest tak┼╝e zaopatrzone w szereg gablot z eksponatami, kt├│re kiedy┼Ť s┼éu┼╝y┼éy g├│rnikom w czasie pracy.

9. Po przebytej trasie Kopalnie Guido proponuje odpoczynek w podziemnym pubie, w którym będzie można zdegustować jedyne w swoim rodzaju piwo i naładować baterie przed wyruszeniem na kolejny poziom.

10. Jedn─ů z wi─Ökszych atrakcji jest poziom 355, kt├│ry udost─Öpniono dopiero w 2016 roku i wbrew niezadowoleniu m┼éodszych zwiedzaj─ůcych, jest dost─Öpny dopiero od 18 roku ┼╝ycia. To jedno z najbardziej enigmatycznych i klimatycznych miejsc, w kt├│rym surowo┼Ť─ç stanowi o atrakcyjno┼Ťci. Niewielkie ┼║r├│d┼éo ┼Ťwiat┼éa, a tak┼╝e przeszywaj─ůca cisza sprawiaj─ů, ┼╝e miejsce na d┼éugo zapada w pami─Öci zwiedzaj─ůcych.

11. W grudniu 2022 kopalni─Ö wyr├│┼╝niono najbardziej presti┼╝ow─ů nagrod─ů w polskiej turystyce – Z┼éotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej.

Przed zjazdem ka┼╝dy z uczestnik├│w otrzymuje str├│j oraz ekwipunek oraz pewn─ů misj─Ö do zrealizowania. Emocje i dobra zabawa gwarantowane!

Kopalnia Guido to miejsce, w kt├│rym mo┼╝na sp─Ödzi─ç spory kawa┼éek dnia, dowiaduj─ůc si─Ö nieco wi─Öcej o specyfice pracy w tym regionie oraz aktywnie sp─Ödzi─ç czas.

4.3/5 - (29 votes)
Dodaj komentarz

Tw├│j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s─ů oznaczone *

Mo┼╝esz R├│wnie┼╝ Polubi─ç