Kopalnia Guido – Informacje i Ciekawostki

kopalnia guido
foto – Autorstwa Przemasban – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21714264

Zabytkowa kopalnia Guido wchodzi w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i od niemal czterdziestu lat jest udostępniona do zwiedzania. Dla miłośników podziemnych przygód, ale także osób żywo zainteresowanych historią Górnego Śląska, to miejsce idealne na wspólny rodzinny wypad pełen wrażeń.

Oto garść ciekawostek i informacji praktycznych o Kopani Guido

1. Sama kopalnia dzieli się na kilka poziomów udostępnionych zwiedzającym, którzy w trakcie spaceru mogą wcielić się w rolę górników, którzy przebywali pod ziemią niezliczoną ilość godzin.

2. Nazwa kopalni pochodzi od imienia założyciela tego miejsca Księcia Guido Henckela von Donnersmarcka, który był potężnym magnatem ziemskim i wziętym przemysłowcem. Kopalnia węgla kamiennego Guido powstała w 1855 roku. Dopiero w sytuacji, kiedy zorientowano się, że wszystkie złoża węgla zostały wyeksploatowane kopalnię przekształcono i od tego momentu stanowiła miejsce odwadniania.

3. Lata starań doprowadziły kopalnię Guido do momentu, kiedy stała się atrakcyjna turystycznie i od 2007 roku jest udostępniona jako zabytek, by koniec końców stać się oddziałem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

4. Poziom św. Barbary, czyli tzw. poziom 170 to poziom znajdujący się w jednym z najstarszych miejsc całej kopalni. To właśnie w tym miejscu można obejrzeć zabytkowe już wyrobiska, stajnie oraz komory technologiczne. To miejsce o wyjątkowym klimacie, w którym można odnieść wrażenie, że czas na dobre się zatrzymał. Uważniejsi zwiedzający z pewnością odkryją tutaj mnóstwo śladów pracy górników, a także ciekawe korytarze, które powstawały z pomocą materiałów wybuchowych.

5. Na miejscu znajduje się także kaplica św. Barbary, która od lat funkcjonuje jako patronka górników.

6. W trakcie wycieczki zobaczymy również w jakich warunkach pracowały konie, które pojawiwszy się na poziomie 170, zostawały w pracy już do końca własnego życia, które trwało nawet do kilku lat.

7. Kolejnym ważnym miejscem na mapie Guido jest poziom 320, czyli jeden z najgłębszych poziomów w całej kopalni. Korytarz powstawał na przełomie XIX i XX wieku i obecnie składa się z nieco ponad dwóch kilometrów korytarzy.

8. Trasa wycieczkowa na tym poziomie to także solidna porcja wiedzy teoretycznej, w trakcie której dowiemy się, czym tak naprawdę jest słynny przodek, spąg, strop czy ociosy. Miejsce jest także zaopatrzone w szereg gablot z eksponatami, które kiedyś służyły górnikom w czasie pracy.

9. Po przebytej trasie Kopalnie Guido proponuje odpoczynek w podziemnym pubie, w którym będzie można zdegustować jedyne w swoim rodzaju piwo i naładować baterie przed wyruszeniem na kolejny poziom.

10. Jedną z większych atrakcji jest poziom 355, który udostępniono dopiero w 2016 roku i wbrew niezadowoleniu młodszych zwiedzających, jest dostępny dopiero od 18 roku życia. To jedno z najbardziej enigmatycznych i klimatycznych miejsc, w którym surowość stanowi o atrakcyjności. Niewielkie źródło światła, a także przeszywająca cisza sprawiają, że miejsce na długo zapada w pamięci zwiedzających.

11. W grudniu 2022 kopalnię wyróżniono najbardziej prestiżową nagrodą w polskiej turystyce – Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej.

Przed zjazdem każdy z uczestników otrzymuje strój oraz ekwipunek oraz pewną misję do zrealizowania. Emocje i dobra zabawa gwarantowane!

Kopalnia Guido to miejsce, w którym można spędzić spory kawałek dnia, dowiadując się nieco więcej o specyfice pracy w tym regionie oraz aktywnie spędzić czas.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić