Zalew Sosina znajduje się w Jaworznie, a dokładnie w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, który leży częściowo wśrodkowo-wchodniej części województwa śląskiego, wschodniej części Górnego Śląska i zachodniej części Małopolski. Cieszy się ogromną popularnością wśród zwiedzających, osób zainteresowanych sportami wodnymi, rybaków i osób lubiących odpoczywać na łonie natury. Dlaczego?
1. Górnośląski Okręg Przemysłowy w którym znajduje się Zalew Sosina jest największym okręgiem przemysłowym w Polsce
2. Zalew Sosina jest odpowiedni do pływania, lecz jedynie w części południowo-zachodniej, gdzie znajduje się strzeżone kąpielisko. Plaże są piaszczyste i bardzo zadbane. Woda znajdująca się w zalewie jest II klasy czystości, widać w niej pływające ryby i wodną roślinność.
3. Na środkowym obszarze Zalewu Sosina znajduje się rezerwat ptactwa wodnego. Las składa się głównie z brzóz, sosen i modrzewi. W sezonie jesiennym las ten obfituje w grzyby, więc zapaleni grzybiarze również bez wątpienia docenią uroki okolic Sosiny.
4. Ze względu na kształt linii wodnej i dna zalewu (średnio dwa metry, maksymalnie trzy) świetnie nadaje się on do uprawiania sportów wodnych. Istnieje możliwość wypożyczania sprzętu pływackiego.
5. Przy kąpielisku znajduje się amfiteatr.
6. Niedaleko terenów Zalewu Sosina od 2008 roku odbywa się co rok Festiwal Energii. Początkowo poświęcony był muzyce elektronicznej, zaś w kolejnych latach można było usłyszeć tam zarówno szanty jak i muzykę metalową. W 2013 roku doszło tam do skandalu związanego z wokalistą zespołu Lady Pank – Januszem Panasewiczem.
7. Zalew Sosina powstał w latach 60. XX wieku. Został wybudowany przez Kopalnię Piasku „Szczakowa”. Ma powierzchnię 50 hektarów, a 30 hektarów zajmuje sam kompleks leśniczo-łąkowy. Są to naprawdę piękne warunki przyrodnicze do odpoczynku.
8. Zalew swoim kształtem przypomina wydłużoną literę L.
9. Ogromnym zainteresowaniem Sosina cieszy się nie tylko wśród osób poszukujących wrażeń muzycznych czy wypoczynku na plaży. Zapaleni wędkarze wspominają, że można złowić tu okazałe amury, a także karpie, leszcze, szczupaki, okonie, płotki, liny – szczególnie późną wiosną. Wędkarze często odwiedzający ten zalew wspominają o wielkich sumach i węgorzach, które często dają im się we znaki niszcząc sprzęt do łowienia ryb.
10. Od lipca 2018 roku tereny wokół Zalewu Sosina poddane zostały remontowi. Powstały ścieżki rowerowe, pomost, plac zabaw, boiska (do koszykówki, siatkówki, gry w bule i do siatkówki plażowej) oraz 12 toalet. Woda w zbiorniku została oczyszczona i odfiltrowana.
11. Rewitalizacja Zalewu oraz bliskich mu terenów kosztowała aż 30 milionów złotych, część tej kwoty została dofinansowana z Unii Europejskiej. Już po samym nakładzie finansowym widać do jak wielkich zmian doszło w tych terenach!
12. Wstęp na teren Zalewu Sosina jest darmowy, tak samo jak korzystanie z atrakcji typu plac zabaw czy boiska.