15 Ciekawostek o Stadionie Śląskim 🗺️

stadion ślaski
foto – Autorstwa DzejKej86 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68407713

Stadion Śląski znajduje się w Chorzowie – jednym z głównych miast Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej. W tym wielofunkcyjnym obiekcie organizowane są różne wydarzenia sportowe, handlowe, kulturowe i muzyczne. Choć stadion przyciąga przede wszystkim miłośników sportu i muzyki, sam obiekt jest niezwykle ciekawy i możliwy do zwiedzania z przewodnikiem. Przedstawiamy 15 ciekawostek i praktycznych informacji o Stadionie Śląskim – jednym z największych budynków sportowych w całej Polsce!

1. Stadion Śląski wybudowany został w latach 1951-1957. Przez dziesięciolecia obiekt ten stanowił największy i najważniejszy obiekt sportowy w całej Polsce. Dopiero w roku 2011, kiedy doszło do modernizacji i przebudowy warszawskiego Stadionu Narodowego, chorzowski stadion spadł na drugie miejsce wśród największych obiektów sportowych w kraju.

2. Pod Stadionem Śląskim znajduje się długi na ponad 60 metrów tunel, który został zaprojektowany w taki sposób, by tłumić odgłosy dochodzące z boiska. Dzięki temu sportowcy wychodzący na murawę są ogłuszani krzykami publiczności, co dla wielu stanowi doskonałą motywację i zastrzyk adrenaliny.

3. Dookoła boiska umiejscowione zostały rozległe trybuny, które mogą pomieścić ponad 54 tysięcy widzów i kibiców. Podczas wydarzeń muzycznych część siedzeń jest składana, dzięki czemu w imprezie może wziąć udział około 85 tysięcy osób.

4. Nie bez powodu krzesełka na trybunach są w żółto-niebieskiej kolorystyce. Są to oficjalne barwy Górnego Śląska.

5. Zadaszenie stadionu ma powierzchnię ponad 43 tysięcy metrów – jest to największe zadaszenie obiektu sportowego w całej Europie. Nocą strop podświetlany jest czerwonym, białym i żółtym światłem, co z zewnątrz sprawia wrażenie kolorowej łuny unoszącej się nad budynkiem.

6. Na terenie Stadionu Śląskiego znajduje się rozległe centrum konferencyjne, w którym umieszczono liczne sale – największe mogą pomieścić nawet 360 osób. Dodatkowo w obiekcie umieszczono kilka loży VIP z widokiem na boisko, w których również organizowane są spotkania biznesowe, warsztaty, konferencje i prelekcje.

7. W 2009 roku na stadionie zorganizowane zostały pierwsze europejskie zawody Monster Jam. Ten wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych sport motorowy polega na wyścigach ogromnymi, specjalnie zaprojektowanymi pojazdami – Monster Truckami. Dodatkowo kierowcy pojazdów rywalizują ze sobą pokazując swoje umiejętności i możliwości Monster Trucków, co stanowi wspaniałe widowisko i przyciąga wielu widzów.

8. Stadion Śląski można zwiedzać pod opieką przewodnika. Uczestnicy wycieczki mają okazję przejść się tunelem na zieloną murawę boiska, zobaczyć sale VIP i tutejsze SPA, z którego korzystają sportowcy przed i po rozgrywkach sportowych, a także obejrzeć galerię, w której zaprezentowane są pamiątki po najważniejszych wydarzeniach, które organizowane były w tym obiekcie. Dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzenia pomieszczeń, do których kibice i uczestnicy koncertów nie mają wstępu: lożę prasową i pomieszczenie dla ochrony i służb mundurowych.

9. 26 metrów nad boiskiem znajduje się punkt widokowy, z którego można obserwować murawę i trybuny Stadionu Śląskiego.

10. Na Stadionie Śląskim zagrało wiele światowej sławy gwiazd sceny muzycznej. Swoją muzykę zaprezentowali tu takie zespoły muzyczne jak: AC/DC, The Rolling Stones, Guns N’ Roses, U2, Metallica, Rammstein i Red Hot Chilli Peppers.

11. Jedną z największych i najbardziej znanych imprez o charakterze muzycznym jest coroczny Sylwester z Polsatem, który odbywa się właśnie na Stadionie Śląskim. Wydarzenie w tym miejscu organizowane jest od 2018 roku i stanowi jedną z najhuczniejszych imprez sylwestrowych w kraju.

12. Stadion Śląski jest organizatorem akcji “Aktywny Śląsk”, w ramach której wszyscy chętni mogą wziąć udział w nieodpłatnych zajęciach sportowych. Odbywają się tu treningi m.in. nordic walking, zumby, tabaty i treningu funkcjonalnego. Uczestnicy wszystkich zajęć sportowych mogą liczyć na opiekę doświadczonych instruktorów i trenerów, a także skorzystać z umiejscowionych w obiekcie szatni, pryszniców i miejsc do odpoczynku.

13. Obiekt świetnie przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przed wejściem znajdują się specjalne miejsca parkingowe dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. W środku umiejscowiono specjalną windę, podjazdy dla wózków inwalidzkich, a także specjalne loże, które przystosowane są do potrzeb osób o różnym stopniu niepełnosprawności.

14. Ambasadorami Stadionu Śląskiego są znane gwiazdy sportu, takie jak Anita Włodarczyk, Dawid Tomala, Maria Andrejczyk i Paweł Fajdek.

15. Stadion Śląski znajduje się na terenie Parku Śląskiego – ogromnego, zielonego terenu, który skrywa mnóstwo innych atrakcji. Na terenie Parku Śląskiego umiejscowione jest ogromny Ogród Zoologiczny, największe i najstarsze w kraju Planetarium Śląskie oraz wyjątkowo ciekawy skansen Górnośląski Park Etnograficzny. Dużą atrakcją dla rodzin z dziećmi jest Legendia czyli rozległe wesołe miasteczko, w którym znajdują się karuzele, wodne atrakcje i kolejki górskie. Latem funkcjonują tu dwa kąpieliska, a najmłodsi mogą skorzystać także z dużych, doskonale wyposażonych placów zabaw na świeżym powietrzu.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić