49 Ciekawostek o stanie Alabama

foto – Pixabay

1. Najpopularniejsza piosenka o Alabamie? Zdecydowanie:

2. Stolicą stanu jest Montgomery liczący 199 tys. mieszkańców. Skrótem nazwy Alabama jest AL.

3. W 2017 roku rekordowa liczba 26 milionów turystów odwiedziła Alabamę, wydając rekordową sumę 14,3 miliarda dolarów.

4. Nazwa stanu pochodzi od rzeki Alabama. Uważa się, że słowo Alabama pochodzi od dwóch słów “Alba i Amo”. Alba odnosi się do warzyw, ziół i roślin, podczas gdy Amo oznacza zbieracza lub zbieraczkę. Połączenie tych słów “zbieracze roślin” opisuje Indian z Alabamy, którzy byli pierwszymi osadnikami w tym regionie.

5. Alabama zajmuje 30. miejsce pod względem powierzchni oraz 23. pod względem liczby ludności wśród stanów Stanów Zjednoczonych.

6. Słynni ludzie pochodzący z Alabamy

  • Nat “King” Cole – artysta rozrywkowy
  • Henry Louis (Hank) Aaron- gracz w baseball
  • Helen Keller- pisarka i aktywistka
  • Rosa Parks- działaczka na rzecz praw obywatelskich
  • Channing Tatum- aktor
  • Terrell Owens- zawodnik footballu amerykańskiego

7. Stan powstał 14 grudnia 1819 r., stając się 22. stanem, który przystąpił do unii.

8. W pierwszej połowie XIX wieku bawełna i praca niewolników odgrywały główną rolę w gospodarce stanu.

9. Według badań PEW, Alabama jest najbardziej religijnym stanem w USA.

10. W Aniston, w stanie Alabama, można zobaczyć największe na świecie Krzesło Biurowe. Jest ono wykonane z 10 ton stali.

11. Alabama jest domem dla największej populacji ślimaków w Stanach Zjednoczonych. 43% wszystkich ślimaków w Stanach Zjednoczonych żyje w Alabamie.

12.

Alabama na mapie

13. 11 stycznia 1961 roku Alabama odłączyła się od Unii. Delegaci z sześciu stanów spotkali się w Montgomery i utworzyli Skonfederowane Stany Ameryki. Montgomery zostało wybrane na stolicę. Z tego powodu Montgomery znane jest jako “Kolebka Konfederacji”. Flaga Konfederacji została zaprojektowana i po raz pierwszy powiewała w Alabamie w 1861 roku.

14. Alabama ma różne pseudonimy: “Yellowhammer State”, “Cotton State”, “Heart of Dixie”.

15. Przydomek “Yellowhammer State” wziął się stąd, że wojska Konfederacji w czasie wojny secesyjnej umieszczały na swoich mundurach żółte obszycia. Yellowhammers to ptaki z żółtymi łatami pod skrzydłami.

16. Założone przez francuskich kolonistów w 1702 roku, Mobile jest najstarszym miastem w stanie

17.

18.

19.

20. Aresztowanie Rosy Parks w 1955 roku, kiedy odmówiła ustąpienia miejsca w autobusie białemu mężczyźnie w Montgomery, stało się kluczowym wydarzeniem w ruchu praw obywatelskich. Nazywa się ją “matką ruchu praw obywatelskich”.

21. Ostatnia całkowicie wodna trasa pocztowa w Stanach Zjednoczonych znajduje się w Magnolia Springs, Alabama. Zresztą Magnolia Springs jest jedynym miastem w Stanach Zjednoczonych, w którym poczta dostarczana jest w całości łodzią.

22. Hiszpanie byli pierwszymi Europejczykami, którzy dotarli do Alabamy. Stało się to w 1540 roku. Ale to Francuzi osiedlili się pierwsi.

23. Znajduje się tutaj największe na świecie muzeum motocykli. Jest nim Barber Vintage Motorsports Museum w Birmingham, Alabama.

24. Miasto Mobile w Alabamie jest miejscem narodzin oryginalnego amerykańskiego Mardi Gras. Parada powstała w 1703 roku w portowym mieście.

25. Ukryty wodospad w Alabamie

Never Sink Pit, Fackler jest jednym z najbardziej malowniczych wapiennych zapadlisk. Woda spływa kaskadami w dół 162-metrowego skalnego portalu. Nurkowie jaskiniowi często odwiedzają to miejsce i robią niesamowite zdjęcia zapierającego dech w piersiach zjawiska. Jest to największa atrakcja dla turystów pieszych, podróżników i poszukiwaczy przygód.

26. Najbogatsza Kolekcja Sztuki Afroamerykańskiej

Uniwersytet Alabamy otrzymał w 2008 roku w darze od Paula R. Jonesa dzieła sztuki o wartości 4,8 miliona dolarów. Kolekcja zawierała ponad 1700 sztuk, wśród których znajdowały się najbardziej poszukiwane dzieła sztuki afroamerykańskiej.

27. Orzeszkowa stolica świata

Nnajwiększy festiwal orzeszków ziemnych w Stanach Zjednoczonych odbywa się każdej jesieni w Dothan w stanie Alabama. Miasto to zostało okrzyknięte światową stolicą orzeszków ziemnych.

28. Ostatnia konstytucja przyjęta przez Alabamę w 1901 roku jest najdłuższą ze wszystkich konstytucji stanowych. Dokument ten liczy ponad 376 000 słów. Vermont ma najkrótszą konstytucję (8,565 słów) wśród 50 stanów

29. Dom Męczenników: w Montgomery Civil Rights Landmarks znajduje się centrum pamięci o przywódcach, którzy zginęli podczas wojny o prawa obywatelskie w latach 1954-68. Znajduje się tam Ściana Tolerancji, gdzie goście zobowiązują się do walki z nienawiścią i tolerancją.

30. Mercedes Benz założył swoją pierwszą amerykańską fabrykę w Vance, Tuscaloosa, Alabama. Była to również pierwsza w historii fabryka samochodowa w tym stanie. Fabryka rozpoczęła produkcję samochodów w styczniu 1997 roku.

31. Alabama jest drugim co do wielkości producentem sumów w USA, ustępuje tylko Mississippi.

32. Pod względem spożycia alkoholu Alabama jest jednym z najbardziej abstynenckich.

33.

34. Marsz z Selmy do Montgomery w Alabamie w 1965 roku zagwarantował prawo do głosowania wszystkim Afroamerykanom. Dr Martin Luther King Jr. wziął udział w tym marszu. Wcześniej, w 1964 roku, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, co pomogło mu zwrócić uwagę na trudności, z jakimi borykali się czarni wyborcy, oraz na potrzebę wprowadzenia krajowego Voting Rights Act

35. W 1836 roku Alabama była pierwszym stanem USA, który ogłosił Boże Narodzenie świętem. Jako ostatnia uczyniła to Oklahoma w 1907 r.

36. Talladega Superspeedway, dawniej nazywany Alabama International Motor Speedway (AIMS), to kompleks sportów motorowych położony na północ od Talladega, w stanie Alabama. Jest to najdłuższy tor NASCAR o długości 2,66 mili (4,281 km).

37. Carl Lewis, słynny lekkoatleta, który zdobył dziewięć złotych medali olimpijskich w latach 80. i 90. urodził się w Birmingham, w stanie Alabama. Zdobył również jeden srebrny medal olimpijski i 10 medali Mistrzostw Świata, w tym osiem złotych.

38. Pomnik Praw Obywatelskich w Montgomery, Alabama, upamiętnia osoby, które zginęły w walce o równość rasową. Na pomniku znajduje się również oś czasu kluczowych wydarzeń oraz nazwiska 40 ofiar wyryte w czarnym granicie.

39. W 1910 roku bracia Wright otworzyli pierwszą w historii USA szkołę lotnictwa cywilnego na starej plantacji bawełny na obrzeżach Montgomery w Alabamie Jednak nie działała ona zbyt długo.

40. Co ciekawe, ze względu na obecność zakładu budowy rakiet w Huntsville, zyskał on (Huntsville) miano “Rocket City U.S.A.”.

41. Marie Bader, 26-latka z Mobile w Alabamie, jest rekordzistką świata w najszybszym biegu na 10 km po piasku. Ukończyła ten niezwykły bieg w 55 minut i 1 sekundę.

42. Condoleezza Rice, pierwsza Afroamerykanka na stanowisku sekretarza stanu USA, urodziła się w Birmingham w Alabamie.

43. W Alabamie zaobserwowano spektakularne zjawisko deszczu meteorytów. Był on tak intensywny, że wielu ludzi myślało, że nadchodzi koniec świata. “Noc, w której spadły gwiazdy” jest wspomniana w kilku opowieściach o Ray County.

44. Mary Anderson, urodzona w Greene County w Alabamie, jest uznawana za wynalazczynię wycieraczek samochodowych. Patent na swój wynalazek uzyskała w 1903 roku. W 1922 r. Cadillac jako pierwszy producent samochodów wprowadził je do standardowego wyposażenia.

45. Martin Luther King, Jr. rozpoczął swoją karierę jako lokalny pastor w Dexter Avenue Baptist Church w Montgomery w Alabamie.

46. “Dopóki sprawiedliwość nie spłynie jak woda, a prawość jak potężna para”. – To są jego słowa, które są wypisane na pomniku praw obywatelskich w Montogomery w Alabamie.

47. Explorer 1 był pierwszym udanym amerykańskim satelitą. Został wystrzelony na rakiecie Jupiter C, która została zbudowana w Wojskowej Agencji Rakietowej w Huntsville w stanie Alabama.

48. 15 kwietnia 1886 roku Montgomery w stanie Alabama stało się pierwszym miastem w USA, które zainicjowało system elektrycznych tramwajów do transportu, The Capital City Street Railway, znany również jako Lightning Route. System ten został jednak wycofany dokładnie po 50 latach 15 kwietnia 1936 roku i został zastąpiony przez autobusy.

49. Posąg Vulcan, symbol miasta Birmingham w Alabamie, jest największym żeliwnym posągiem na świecie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like