20 Ciekawostek o stanie Mississipi

mississippi
foto – Pixabay

Missisipi to nazwa dzielona przez amerykańską rzekę i jeden ze stanów. Ten drugi okazuje się być fascynującym miejscem, o czym można się przekonać, czytając ciekawostki poniżej.

Ciekawostki o stanie Missisipi:

1. Leży w południowo-wschodnim regionie Stanów Zjednoczonych.

2. Stan osiągnął państwowość 10 grudnia 1817 r., stając się 20. stanem, który przystąpił do związku.

3. Graniczy z czterema stanami, a są to Luizjana, Tennessee, Alabama i Arkansas.

4. Stan dzieli się na 82 hrabstwa.

5. Stolicą stanu Missisipi jest Jackson.

6. Francuzi założyli pierwszą stałą osadę na terenie dzisiejszej Missisipi w 1699 roku. Przed przybyciem Europejczyków miejsce to zamieszkiwały trzy grupy ludzi: Natchez, Chickasaw i Choctaw.

7. Nazwa stanu pochodzi od rzeki Missisipi. Osadnicy w regionie nazwali państwo od słowa misi-ziibi (oznaczającego „Wielka Rzeka”) z Ojibwe. Rzeka Missisipi tworzy zachodnią granicę stanu i wpada do Zatoki Meksykańskiej.

8. Przeciętnie Mississippi jest dotkniętych 27 tornadami każdego roku. Należy również zauważyć, że dwa z pięciu najbardziej śmiertelnych tornad w historii USA miały miejsce w tym stanie.

9. Elvis Presley („Król Rock and Rolla”), urodzony 8 stycznia 1935 roku, uważany za jedną z najważniejszych ikon kultury XX wieku, urodził się w Tupelo w stanie Mississippi.

10. „Dzień Pamięci” lub „Dzień Dekoracji” ma swój początek w Columbus. Kobiety 25 kwietnia 1866 r. udekorowały groby żołnierzy zarówno konfederatów, jak i Unii na Cmentarzu Przyjaźni w mieście, wyznaczając początek obchodów tego dnia ku czci tych, którzy stracili życie podczas służby w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych .

11. Alicja z Alicji w Krainie Czarów była prawdziwą dziewczyną, Alice Liddel, mieszkającą w Oksfordzie ze swoim ojcem, dziekanem Christ Church. Miał on przyjaciela o imieniu Charles Dodgson, znanego również jako Lewis Carrol. Lewis spędzał dużo czasu z Alice i jej rodziną. Dlatego właśnie na tej dziewczynie oparł postać głównej bohaterki swojej powieści z 1865 roku.

12. W Missisipi stoczono ponad 750 bitew wojny domowej. I niestety, stolica Jackson została w tym okresie trzykrotnie spalona.

13. Pierwsze butelkowanie coca-coli rozpoczęło się w 1894 roku w Vicksburg w stanie Mississippi.

14. Mississippi produkuje ponad 50% sumów hodowlanych w Ameryce. Belzoni w stanie Mississippi jest również znane jako „Sumowa Stolica Świata”.

15. Stan ma największą populację czarnych mieszkańców (ponad 35%) ze wszystkich stanów USA.

16. Ponad 50% powierzchni stanu zajmują dzikie lub uprawne drzewa.

17. Ustanowiony w 1884 r. „Mississippi University for Women” był pierwszą publiczną uczelnią dla kobiet w Stanach Zjednoczonych.

18. Oprah Winfrey, słynna prezenterka telewizyjna, urodziła się w Kosciusko w stanie Mississippi w Stanach Zjednoczonych.

19. Fani Star Trek mają szczególne miejsce w swoich sercach dla Canton, ponieważ wiedzą, że to miejsce jest alternatywną lokalizacją dla Bramy Tysiąclecia. Kiedy to miasto pojawiło się w Star Trek: Voyager, fani zaczęli pytać o alternatywną lokalizację tej futurystycznej biosfery. To miasto zostało zbudowane w miejscu, w którym znajdował się dom przodka kapitana Voyagera – Kathryn Janeway.

20. Miasto Vicksburg to atrakcja dla obserwatorów UFO. Jeśli wierzy się w kosmitów i jest gotowym, aby być świadkiem ich istnienia, powinno się zaplanować wizytę w tym mieście, ponieważ witają tu setki obserwacji UFO.

 

Oficjalna strona organizacji turystycznej stanu Mississipi

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić