Hamburg – 10 Najlepszych Atrakcji i Ciekawych Miejsc

fotografia – Pixabay

Hamburg to jedno z największych i najważniejszych miast niemieckich. Leży w północnej części kraju w pobliżu ujścia rzeki Łaby do Morza Północnego. Hamburg jest ogromnym ośrodkiem przemysłowym i gospodarczym, a także może poszczycić się posiadaniem największego portu morskiego w całych Niemczech. Jego początki sięgają IV wieku p.n.e., a przez okres całego średniowiecza było to dobrze rozwijające się miasto, które czerpało zyski dzięki handlowi i rybołówstwu. Kilkusetletnia historia miasta pozostawiła po sobie wiele pamiątek w postaci wspaniałych cudów architektury i licznych atrakcjami. Przedstawiamy 10 miejsc w Hamburgu, które warto zobaczyć!

1. Kunsthalle

Kunsthalle to jedno z największych muzeów sztuki w całych Niemczech. Zbiory znajdują się w trzech oddzielnych budynkach, które poświęcone są kolejno sztuce dawnej, sztuce XIX wieku i sztuce nowoczesnej. Podziwiać tu można dzieła artystów światowej sławy, takich jak Lukas Cranach Starszy, Rembrandt i Claude Lorrain. Najstarsze dzieła sztuki w Kunsthalle to gotyckie ołtarze autorstwa Brata Francke i Mistrza Bertrama (XIV wiek). Na wyróżnienie zasługuje bogata kolekcja niemieckiego malarstwa romantycznego oraz malarstwa holenderskiego z XVIII wieku.

2. Ogród Zoologiczny w Hamburgu

Ogród Zoologiczny w Hamburgu zajmuje powierzchnię 25 hektarów. Liczne wybiegi i pawilony zamieszkuje około 14,3 tysiąca zwierząt, które reprezentują 530 różnych gatunków. Na terenie Ogrodu Zoologicznego znajduje się m.in. specjalny pawilon dla zwierząt zamieszkujących surowe tereny arktyczne oraz ogromne terrarium o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych. W ZOO znajdują się także liczne atrakcje dla najmłodszych dzieci (m.in. place zabaw i małpie gaje), prowadzone są panele edukacyjne i zabawy z animatorami, a także funkcjonuje wiele obiektów gastronomicznych.

3. Muzeum Morskie

Muzeum Morskie w Hamburgu zajmuje ogromny, dziewięciopiętrowy budynek, w którym zgrupowane zostały liczne eksponaty związane z międzynarodową żeglugą morską. W środku podziwiać można tysiące modeli statków, okrętów i łodzi powstałych w różnych wiekach (od prymitywnych łodzi rybackich, przez ogromne statki średniowieczne, aż po nowoczesne okręty wojenne), a niektóre z nich wykonane są z niebanalnych materiałów i mają ogromną wartość historyczną. W muzeum obejrzeć można również kolekcję medali i umundurowania żołnierzy marynarki wojennej z całego świata, wystawę dzieł sztuki związanej w tematyką marinistyczną, a także wynalazki i sprzęty, które przez wieki służyły do określania pozycji podczas wypraw morskich.

4. Podziemia Hamburga (Hamburg Dungeon)

Podziemna trasa Hamburg Dungeon została otwarta w 2000 roku i prowadzi przez ciemne korytarze pod główną częścią miasta. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem-aktorem, który w ciekawy sposób opowiada o legendach i historii Hamburga. Nie znajdziemy tu jednak miłych i przyjemnych opowiastek: historia kręci się wokół wielkiego pożar, który strawił większość miasta czy kolejne epidemie, najazdy i katastrofy. Uczestnicy zabawy odgrywają swoje role i mają za zadanie poradzenie sobie z różnymi sytuacjami (m.in. muszą przebyć labirynt luster lub odważyć się na przepłynięcie niewielką tratwą). Hamburg Dungeon to doskonała rozrywka dla osób o mocnych nerwach!

5. Ratusz w Hamburgu

Ratusz w Hamburgu to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na terenie miasta. Ogromny budynek został zbudowany w XIX wieku na miejscu wcześniejszego ratusza, który spłonął w pożarze w 1842 roku. Długość fasady obiektu to 111 metrów, a w jej środkowej części znajduje się strzelista wieża o podobnej wysokości. Na dziedzińcu przed Ratuszem umiejscowiona została fontanna z wizerunkiem Higiei – mitologicznej bogini zdrowia, odrodzenia i długowieczności. Piękne wnętrza Ratusza w wybrane dni są udostępniane zwiedzającym.

6. Kościół św. Michała

Kościół św. Michała to najbardziej znana i rozpoznawalna świątynia chrześcijańska w Hamburgu, która charakteryzuje się wysoką, strzelistą wieżą z umiejscowionym na niej zabytkowym zegarem. Świątynia ta uznawana jest za najpiękniejszą budowlę barokową w północnej części Niemiec. Z wieży kościelnej dwa razy dziennie rozbrzmiewa hejnał, który jest znany wszystkim mieszkańcom Hamburga. Z pewnością warto zwiedzić zabytkowe wnętrza świątyni, w której znajdują się m.in. wspaniały, neobarokowy ołtarz główny, osiemnastowieczna chrzcielnica wykonana z białego marmuru oraz unikalny kompleks organów powstały z połączenia aż czterech zabytkowych instrumentów.

7. Miniatur Wunderland

Miniatur Wunderland to ogromna makieta, która składa się z torów kolejowych przebiegających przez 9 stref geograficznych m.in. Hamburg, Niemcy Środkowe, Stany Zjednoczone, Półwysep Skandynawski, Szwajcarię czy Włochy. W sumie Miniatur Wunderland zajmuje 4 tysiące metrów kwadratowych, w tym około 11 tysięcy metrów samych linii kolejowych. Poza torami makiety zawierają także dokładnie odwzorowane miniatury miast, w tym budynków, wyjątkowych miejsc przyrodniczych i ważnych obiektów architektonicznych.

8. Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Hamburgu zajmuje się kolekcjonowaniem eksponatów zdobytych podczas wykopalisk archeologicznych na terenie miasta i okolicznych powiatów. Wystawa obejmuje w sumie około 2,5 miliona różnych obiektów z czasów prehistorycznych, a najstarsze z okazów pochodzą nawet sprzed 40 tysięcy lat. W muzeum podziwiać można m.in. jedno z najstarszych zachowanych wioseł na świecie (wiosło Duvensee), pozostałości po meblach z epoki brązu oraz liczne figurki i biżuteria z czasów paleolitycznych i neolitycznych. Dodatkowo w muzeum odbywają się liczne wykłady, prelekcje, spotkania z historykami i wydarzenia o charakterze kulturowym.

9. Muzeum Etnologiczne

Hamburskie Muzeum Etnologiczne jest jednym z największych tego typu placówek w całej Europie. Znajduje się w nim około 350 tysięcy różnych eksponatów związanych z kulturą, przyrodą i historią regionu. To jednak nie wszystko! We wnętrzach budynku podziwiać można liczne eksponaty związane z kulturą Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Znajdują się tu regionalne i ceremonialne stroje z całego świata, dewocjonalia i przedmioty związane z egzotycznymi wierzeniami, a nawet sprzęty codziennego użytku pochodzące z niewielkich wysp Oceanii i dalekich państw afrykańskich.

10. Park Miejski (Stadpark)

Park Miejski w Hamburgu to miejsce, które chętnie odwiedzane jest przez turystów i mieszkańców miasta. Ogromny teren zielony pełen jest alejek pieszych i ścieżek rowerowych, które służą spacerom i uprawianiu sportu na świeżym powietrzu. Na terenie parku znajdują się miejsca do odpoczynku, ławki i fontanny, a w samym jego sercu umiejscowione jest niewielkie jeziorko, które latem zmienia się w bazę do letniego relaksu. Jezioro przystosowane jest m.in. do kajakarstwa i kąpieli przy piaszczystej plaży, a latem funkcjonuje tu także dmuchany plac zabaw. W sezonie letnim nie brakuje w parku stoisk z lodami i szybkimi przekąskami.

Mroczna historia Hamburga bez wątpienia odcisnęła piętno na mieście. Niewiele zachowało się ze średniowiecznych zabytków, które spłonęły podczas pożarów lub zostały zniszczone w czasie wojen światowych. Równocześnie to miasto, które powstało z kolan i do dziś stanowi ważny ośrodek gospodarczy i turystyczny Niemiec. To także wyjątkowo ciekawe miasto pełne atrakcji dla całej rodziny, do którego warto wybrać się choćby na kilkudniowy pobyt.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić