Preikestolen – klif w południowo-zachodniej Norwegii, który znajduje się nad fiordem Lysefjorden (norw. jasny fiord), w gminie Forsand, w okręgu Rogaland. Stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii.
1. Klif ma prosto opadające ściany, a wznosi się na wysokość 604 m. Na wierzchołku znajduje się płaska półka skalna o wymiarach ok. 25×25 m. Długość samego fiordu wynosi 42 km.
2. Preikestolen oznacza ambonę, co odzwierciedla wygląd tej naturalnej atrakcji. W lokalnej tradycji przyjęła się nazwa Hyvlatonnå, co można przetłumaczyć jako strugarkę. W opisach pojawia się również określenie Pulpit Rock (ang. ambona).
3. Klif powstał ok. 10 tys. lat temu, w trakcie trwania epoki lodowcowej. W wyniku działania wietrzenia mrozowego prawdopodobnie powstały szczeliny, które doprowadziły do osunięcia się sąsiednich części i uformowania się w efekcie półki skalnej w obecnym kształcie.
4. Na szczyt klifu prowadzi szlak o długości 3,8 km, którego przejście zajmuje ok. 2 godz. Różnica poziomów wynosi według różnych danych od 350 do 500m. Szlak rozpoczyna się z płatnego parkingu samochodowego Preikestolhytta.
5. Na parkingu Preikestolhytta wytyczonych jest 1000 miejsc postojowych. Opłata parkingowa wynosi 250 koron norweskich za samochód (ok. 113-114 zł). Na parkingu znajdują się toalety.
6. Atrakcja dostępna jest przez cały rok. Największe oblężenie przeżywa w miesiącach letnich. W miesiącach zimowych, ze względu na szybkie zapadanie zmroku, nie zaleca się rozpoczynania wędrówki po godz. 11-12. Można skorzystać z opcji wyprawy z przewodnikiem, a także z podziwiania klifu z pokładu statku na Lysefjorden.
7. Prikestolen został odkryty w 1900 r. Wypatrzył go z pokładu płynącego przez Lysefjord statku sportowiec Thomas Peter Randulf. W późniejszym czasie dotarł on do klifu górską drogą.
8. Miejsce jest popularne wśród spadochroniarzy uprawiających BASE jumping oraz wśród wingsuiterów, skoczków ubranych w specjalne kombinezony, które umożliwiają im po skoku szybowanie.
9. Na Preikestolen zostały wytyczone drogi wspinaczkowe. 13 czerwca 2016 r. Øyvind Salvesen i Jon Egil Auestad wytyczyli „Norwegianstyle”. W tym samym roku, nieco ponad tydzień przed Norwegami Marcin Tomaszewski wspiął się trasą o nazwie „Thor”.
10. W 2012 r. premierę miał film „I believe I can fly”. Opowiada o grupie Francuzów uprawiających slackline, czyli chodzenie po wąskiej taśmie rozwieszonej pomiędzy dwoma punktami. Materiał obejmuje również spacer po taśmie rozpiętej między Preikestolen a krawędzią innego klifu. Jedna z osób przemierzyła drogę nad przepaścią bez uprzęży zabezpieczającej.
11. Jesienią 2017 r. na Ambonie nagrywane były sceny do filmu „Mission: Impossible – Fallout” w reżyserii Christophera McQuarrie’a. Klif imitował górski płaskowyż w Indiach.
12. W 2020 r. Preikestolen znalazł się na liście norweskiego programu o nazwie Narodowe szlaki turystyczne (norw. Nasjonale turiststier). Ma on na celu ochronę walorów przyrodniczych szczególnie uczęszczanych obszarów. Obejmuje również kompleksowe zarządzanie ruchem turystycznym w wybranych regionach.
13. Klif znalazł się na szczycie listy 50 cudów natury opublikowanej przez CNN. Słynne wydawnictwo turystyczne Lonely Planet wymieniło Preikestolen wśród 10 najwspanialszych punktów widokowych na świecie, które wraz z innymi ciekawymi miejscami na Ziemi znalazły się w publikacji „1000 Ultimate Sights”.