Berlin – 10 Najlepszych Atrakcji i Ciekawych Miejsc

fotografia – Pixabay

Berlin to jedno z największych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Europie. Zajmuje ono powierzchnię prawie 900km kwadratowych i zamieszkałe jest przez przeszło 3,8mln osób, co stawia je na piedestale wśród wszystkich stolic europejskich. Najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają 13 tysięcy lat p.n.e., a samo miasto istniało już w XII wieku. Berlin to miasto multikulturowe, w którym czuje się wpływ różnych religii i kultur. To także wyjątkowo atrakcyjna metropolia, w której znajdziemy mnóstwo atrakcji dla całej rodziny.

1. Brama Brandenburska

Brama Brandenburska to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli Berlina. Monumentalna budowla powstała w latach 1788-1791 i osiąga wysokość 26 metrów i szerokość ponad 65 metrów. Reprezentuje styl wczesnoklasycystyczny, a na jej fasadzie możemy dostrzec m.in. płaskorzeźby przedstawiające mitologiczne prace Herkulesa oraz wizerunek bóstw rzymskich – Minerwy i Marsa. Obecnie Brama Brandenburska to ponadczasowy symbol zjednoczenia i pokoju i jedna z najważniejszych budowli w całym mieście.

2. Muzeum Pergamońskie

Muzeum Pergamońskie to wyjątkowo ciekawe miejsce, które zainteresuje przede wszystkim fascynatów kultury starożytnej. Placówka zajmuje się kolekcjonowaniem rzadkich artefaktów i dzieł sztuki pochodzących z czasów hellenistycznych oraz starożytnych metropolii basenu Morza Śródziemnomorskiego. W Muzeum Pergamońskim podziwiać można m.in. liczne dzieła sztuki starożytnej (w tym Wielki Ołtarz Zeusa z II wieku p.n.e.), a także wiele obiektów związanych z architekturą sumeryjską i babilońską. Ciekawą ekspozycję stanowi wystawa sztuki islamskiej, gdzie znajdują się liczne obiekty znalezione podczas wykopalisk w Egipcie czy w Iranie.

3. Katedra Berlińska

Wśród wielu zabytkowych świątyń berlińskich na wyróżnienie zasługuje Katedra Berlińska, która wzniesiona została na przełomie XIX i XX wieku. Przestawia wspaniałe połączenie stylu barokowego i renesansowego, a jej cechą charakterystyczną są duże, zielone kopuły. Poza dziełami sztuki i wyjątkowo bogatym wnętrzem kościoła, w środku warto zwiedzić Kryptę Hohenzollernów, w której pochowanych zostało ponad 90 przedstawicieli wybitnej dynastii władców europejskich.

4. Alexanderplatz

Alexanderplatz to najważniejszy plac handlowo-receprezentacyjny w całym Berlinie. Odwiedzić tu można słynną wieżę telewizyjną “Berliner Fernsehturm”, która sięga wysokości 368 metrów. Na wysokości 203m znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama miasta. Na Alexanderplatz podziwiać można także zegar Urania pokazujący czas w kilkudziesięciu strefach czasowych, a także fasady pięknych, zabytkowych domów handlowych. Na Alexanderplatz odbywają się liczne imprezy, takie jak coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy, Festiwal Piwa czy Festiwal Świateł, a także okazjonalne koncerty, festyny, pokazy artystyczne i teatralne. Dookoła placu znajduje się wiele restauracji, barów i kawiarni, które czynne są do późnych godzin nocnych. To miejsce spotkań towarzyskich, wydarzeń kulturowych i życia nocnego, które latem pełne jest ogródków piwnych i miejsc wypoczynkowych, które przyciągają mieszkańców centralnej części Berlina.

5. Berliński Ogród Zoologiczny

Berliński Ogród Zoologiczny zajmuje powierzchnię 35 hektarów i może poszczycić się posiadaniem aż 14 tysięcy zwierząt, które reprezentują około 1,5 tysiąca gatunków. Sprawia to, że niemieckie ZOO jest jednym z najbardziej licznych na świecie! Podziwiać tu można nawet bardzo rzadkie zwierzęta, takie jak panda wielka, wilki polarne czy małpy człekokształtne – goryle, szympansy i orangutany. W berlińskim Ogrodzie Zoologicznym nie brakuje też licznych gatunków płazów, gadów i ptaków, wybiegów dla ssaków i pawilonów z owadami i stawonogami. Na ogromnym terenie znajduje się również wiele atrakcji dla najmłodszych dzieci (m.in. małpie gaje i place zabaw), a także duża ilość sklepików z przekąskami, barów szybkiej obsługi i restauracji serwujących dania obiadowe.

6. Pałac Charlottenburg

Pałac Charlottenburg uznawany jest za jeden z najpiękniejszych obiektów w całym Berlinie. Ogromny kompleks parkowo-pałacowy powstał na przełomie XVII i XVIII wieku, był jednak niejednokrotnie remontowany i rozbudowywany. Niegdysiejsza rezydencja pruskich władców dziś stanowi ważne muzeum, w którym można oglądać wspaniałe rokokowe i barokowe wnętrza. W środku zobaczyć można m.in. wspaniałą kolekcję zabytkowej porcelany, liczne dzieła sztuki, zabytkowe meble i oryginalne, wiekowe wyposażenie pałacowych komnat. W całym kompleksie znajduje się aż pięć budynków udostępnianych do zwiedzania, które można oglądać na własną rękę, wykupić usługi przewodnika lub zdecydować się na wypożyczenie przewodnika audio.

7. Niemieckie Muzeum Historyczne

Niemieckie Muzeum Historyczne mieści się w pięknym, barokowym budynku Zeughaus, który wybudowany został na przełomie XVII i XVIII wieku. W środku znajduje się stała ekspozycja podzielona na kilka stref czasowych, które przedstawiają zabytki pochodzące z różnych wieków i rozwoju państwa niemieckiego. Muzeum organizuje również wystawy czasowe, spotkania z historykami, prelekcje i wydarzenia o charakterze kulturowym.

8. Tropical Island

Zaledwie godzina jazdy samochodem dzieli Berlin od wyjątkowej atrakcji – Tropical Island czyli kawałka prawdziwego, egzotycznego raju w samym sercu Europy. Tropical Island to ogromny kompleks basenów, który w środku przypomina rajską wyspę. Znajduje się tu m.in. sztuczna plaża z palmami, niewielkie domki do odpoczynku i pełen zieleni las tropikalny. W środku korzystać można ze strefy saun, licznych atrakcji dla dzieci i młodzieży (m.in. atrakcji wodnych, zjeżdżalni, sztucznych fal, rwących rzek) i basenów sportowych. Odpoczynek zapewnią leżaki umiejscowione na sztucznej piaszczystej plaży i bary z kolorowymi drinkami, dzięki których można poczuć się jak podczas urlopu w dalekich, ciepłych krajach.

9. Stara i Nowa Galeria Narodowa

Stara Galeria Narodowa to jedno z największych w Berlinie muzeów poświęconych sztuce. Wystawa mieści się w dziewiętnastowiecznym, klasycystycznym budynku i podzielona jest na trzy piętra. Na pierwszym piętrze znajduje się ekspozycja rzeźby i malunku związanych z secesją i naturalizmem. Drugie piętro poświęcone jest malarstwu realistycznemu i impresjonistycznemu, zaś trzecie – klasycyzmowi i romantyzmowi.
Wystawa sztuki nowoczesnej umiejscowiona jest w Nowej Galerii Narodowej, której budynek otoczony został przez rozległe ogrody będące również oryginalną wystawą rzeźby z XX i XXI wieku.

10. Aquadom

Aquadom to największe na świecie akwarium słonowodne, które znajduje się na terenie hotelu DomAquaree. Ogromny zbiornik wodny ma cylindryczny kształt i znajduje się w nim aż milion litrów wody morskiej. Mierzy aż 16 metrów wysokości i ponad 11 metrów średnicy. Akwarium jest domem dla 1500 ryb i zwierząt morskich, przedstawicieli niemal 100 różnych gatunków. Ciekawą częścią dnia jest moment czyszczenia akwarium, czym znajdują się specjalnie wykwalifikowani nurkowie. Zbiornik wodny można podziwiać zarówno z dołu, jak i ze specjalnego tarasu.

Choć Berlin bez wątpienia zachwyca licznymi atrakcjami, wspaniałymi zabytkami i doskonałym jedzeniem, to klimatyczna, radosna atmosfera sprawia, że warto zatrzymać się w tym mieście na dłużej. To miasto, które nigdy nie zasypia, przez cały rok pełne jest młodych ludzi, studentów i turystów, którzy czerpią z niego całymi garściami.

Po więcej informacji turystycznych o mieście Berlin warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić