Praga – 10 Najlepszych Atrakcji i Ciekawych Miejsc

fotografia – Pixabay

Praga nie bez powodu uznawana jest za jedną z najpiękniejszych stolic Europy. To miasto z kilkusetletnią historią, w którym na każdym kroku można spotkać wspaniałe pozostałości po minionych wiekach. Piękna praska architektura, wyjątkowy klimat i dziesiątki atrakcji dla całej rodziny to główne powody, dla których warto odwiedzić to miasto.

1. Zamek na Hradczanach (Zamek Praski)

Zamek na Hradczanach to największy zamek na świecie. Zajmuje powierzchnię aż 45 hektarów, a w skład kompleksu wchodzą nie tylko budynki pałacowe, ale również kościoły, kaplice i obiekty mieszkalne. Jego historia sięga już IX wieku, a przez wieku powstawały kolejne budynki, które zwiększały powierzchnię kompleksu. Do najważniejszych miejsc na Hradczanach należą:

Stary Pałac Królewski – niegdysiejsza siedziba praskich władców. Obecnie zwiedzić tu można m.in. apartamenty króla Karola IV, salę tronową z XII wieku, kaplicę Wszystkich Świętych, a także ekspozycję muzealną dotyczącą historii zamku.

Ogrody Królewskie i Belweder – letnia rezydencja, która otoczona jest przez wspaniały kompleks ogrodów. Belweder wybudowany został w XVI wieku dla Anny Jagiellonki, żony króla Ferdynanda I. W środku organizowane są czasowe wystawy dzieł sztuki.

Złota Uliczka – dawna dzielnica żydowska zamieszkała przez państwowych złotników. Uliczka dostępna jest dla zwiedzających, a w klimatycznych, niewielkich domkach obecnie znajdują się kameralne galerie, sklepiki i punkty usługowe.

2. Most Karola

Wśród wielu zjawiskowych budynków w Pradze na wyróżnienie zasługuje Most Karola. Jest to najstarszy na świecie most wybudowany w całości z kamienia, a przy tym swoista wizytówka i symbol czeskiej stolicy. Most ma długość ponad 500 metrów, a jego budowa rozpoczęła się już w połowie XIV wieku. Turystów przyciągają tutejsze figury ustawione po obu stronach mostu – jest ich aż 30 – przedstawiające postaci świętych.

3. Rynek

Praski Rynek to bez wątpienia najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce w całym mieście. Rynek Staromiejski – bo tak brzmi jego oficjalna miasta – rozciąga się między Mostem Karola i słynnym Placem Wacława. Podziwiać tu można liczne zabytkowe obiekty w stylu barokowym, rokokowym i gotyckim. Na Rynku znajdują się m.in. piękny Kościół Najświętszej Marii Panny pod Tynem, osiemnastowieczny Kościół św. Mikołaja, słynny Praski Zegar Astronomiczny oraz liczne kolorowe kamieniczki. Na Rynku odbywają się jarmarki z okazji świąt kościelnych i świeckich, pokazy artystyczne i różnego rodzaju imprezy, a dookoła nie brakuje typowych pubów czeskich, świetnych restauracji i modnych kawiarni.

4. Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Pradze to najważniejsza placówka muzealna w Czechach. Zajmuje się kolekcjonowaniem pamiątek o charakterze kulturowym i historycznym, a w swoich zbiorach posiada około 14 milionów różnych eksponatów. W głównym gmachu muzeum podziwiać można m.in. popiersia kilkudziesięciu zasłużonych dla miasta postaci historycznych oraz wspaniałe wnętrza pałacowe. Wśród kilku różnych placówek działających w ramach Muzeum Narodowego na wyróżnienie zasługuje Muzeum Etnograficzne oraz interesujące Muzeum Muzyki.

5. Katedra św. Wita

Katedra św. Wita (a w zasadzie także św. Wacława i Wojciecha) to z pewnością jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Początki tej najważniejszej chrześcijańskiej świątyni w mieście sięgają XIV wieku. Gotycka katedra przez wieki była miejscem koronacji i pochówku czeskich królów, a dziś jest ważnym obiektem turystycznym. Po południowej stronie świątyni znajduje się tzw. Złota Brama, która ozdobiona jest wspaniałą mozaiką przedstawiającą sceny Sądu Ostatecznego. W środku warto odwiedzić skarbiec z królewskimi insygniami, znajdują się tu również liczne mauzolea, oratoria i kaplice. Bogate, zabytkowe wnętrza kościoła zdobią dzieła sztuki, malowidła, rzeźby oraz gabloty z pamiątkami i relikwiami.

6. Wzgórze Wyszehradzkie

Niegdyś Wzgórze Wyszehradzkie pełniło ważną rolę. Mieścił się tu najważniejszy – choć nie największy – zamek w Pradze, z którego rządzili wybitni królowie czescy. Dziś to miejsce, które przyciąga głównie mieszkańców miasta i przyjeżdżających turystów, a na jego terenie organizowane są liczne imprezy (m.in. huczna zabawa sylwestrowa pod gołym niebem). Wciąż jednak na wzgórzu nie brakuje miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w Pradze. Zwiedzić tu można pozostałości po Twierdzy, w której znajduje się kameralna wystawa historyczna, piękny park z rzeźbami postaci z czeskich bajek i legend czy Gotycką Piwnicę, w której umiejscowiona jest mała ekspozycja muzealna. Na wzgórzu warto odwiedzić także Bazylikę św. Piotra i św. Pawła, a także zrobić kilka zdjęć na jednym z kilku punktów widokowych, z których rozciąga się widok na praską panoramę.

7. Pałac Trojski

Miłośnicy sztuki z pewnością nie mogą ominąć pięknego, barokowego Pałacu Trojskiego, w którym umiejscowiona jest galeria sztuki z dziełami pochodzącymi z XIX wieku. Pałac Trojski otoczony jest przez wspaniałe, zadbane ogrody, pełne fontann, rzeźb i oranżerii. W okolicy pałacu również nie brakuje atrakcji. W pobliżu znajduje się m.in. praski Ogród Zoologiczny oraz słynna Winnica św. Klary.

8. Kościół św. Mikołaja

Monumentalny, barokowy Kościół św. Mikołaja powstał w połowie XVIII wieku na miejscu znacznie starszej, gotyckiej świątyni. Jego cechą charakterystyczną jest duża, zielona kopuła, której średnica wynosi ponad 17 metrów. We wnętrzu kościoła można podziwiać piękne, osiemnastowieczne freski, a także wspaniałe organy, które do tej pory są wykorzystywane w nabożeństwach. Ciekawostką jest, że świątynia posiada doskonałe warunki akustyczne, przez co jest miejscem koncertów i różnych wydarzeń o charakterze religijnym. Odbywają się one już od XVIII wieku, kiedy to w świątyni grywał m.in. Wolfgang Amadeusz Mozart.

9. Ogród Zoologiczny

Praski Ogród Zoologiczny uznawany jest za jeden z najpiękniejszych i najlepszych do zwiedzania na całym świecie. Na powierzchni ponad 45 hektarów znajdują się pawilony i wybiegi dla kilku tysięcy zwierząt, które są przedstawicielami aż 680 gatunków z całego świata. W praskim Ogrodzie Zoologicznym można podziwiać m.in. rzadkie niedźwiedzie polarne oraz goryle. Nie brakuje tu również licznych atrakcji dla dzieci i młodzieży, a także punktów gastronomicznych, sklepików i miejsc do odpoczynku.

10. Lokalne tawerny

Jedną z największych atrakcji w Pradze jest wizyta w lokalnej, regionalnej tawernie. Serwowane są tu doskonałe piwa czeskie, wina z lokalnych winnic, a także słynny smażony ser podawany z frytkami i sosem tatarskim. Na obiad można spróbować tradycyjnych gulaszów z knedlikami (czyli kluskami mącznymi lub ziemniaczanymi), rozgrzewających zup (np. cebulowej i czosnkowej), a także przekąsek podawanych do piw. To doskonałe miejsce na popołudniowy relaks po całodziennym zwiedzaniu!

Praga to z pewnością miasto, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Wśród wielu atrakcji na wyróżnienie zasługują liczne muzea i galerie sztuki, wspaniała architektura i obiekty o charakterze rozrywkowym. To jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast europejskich, które ma do zaoferowania mnóstwo rozrywki dla całej rodziny.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić