Wiedeń – Najpopularniejsze Atrakcje i Ciekawe Miejsca

fotografia – Pixabay

Wiedeń to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Słynie ze wspaniałych zabytków architektonicznych, wyjątkowej atmosfery i wyjątkowych przysmaków. To światowa stolica sernika i sznycli, kolebka walca i miejsce, które pokochało wielu wybitnych artystów. Piękna architektura, liczne muzea i galerie sztuki, doskonała kuchnia oraz liczne centra rozrywkowe sprawiają, że Wiedeń to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w całej Europie.

Największe atrakcje Wiednia

1. Hofburg

Jedną z najwspanialszych wiedeńskich budowli jest Hofburg – majestatyczny pałac, którego początki sięgają XIII wieku. Już wtedy stanowił on siedzibę austriackich władców. Rozległa budowla utrzymana jest w stylu barokowym i klasycystycznym, z widocznymi elementami gotyku. We wnętrzach pałacu znajduje się m.in. siedziba prezydenta Austrii, a także muzeum poświęcone cesarzowej Elżbiecie (znanej jako cesarzowa Sisi), w którym podziwiać można wspaniałe pałacowe wnętrza, a także wyjątkową kolekcję sreber królewskich.

2. Pałac Schonbrunn

Jeszcze większe wrażenie robi zjawiskowy Pałac Schonbrunn, który wybudowany został na przełomie XVII i XVIII wieku. W budynku znajduje się ponad 1400 komnat, z których część (około 45) udostępnionych jest dla zwiedzających. Znajdują się tu m.in. barokowe, wyjątkowo bogate apartamenty Marii Teresy, w których podziwiać można wspaniałe naścienne malowidła i freski, a także sale wypełnione złotem i dziełami sztuki. Dookoła rozciągają się cudowne ogrody francuskie pełne kwiatów, romantycznych zagajników, fontann i rzeźb, a z pobliskiego wzgórza rozciąga się wspaniały widok na rozległy kompleks pałacowy. Podczas zwiedzania pałacu warto także odwiedzić tutejsze Muzeum Powozów, a także umiejscowioną w ogrodach palmiarnię.

3. Ogród Zoologiczny

Wiedeński Ogród Zoologiczny znajduje się tuż przy Pałacu Schonbrunn. Ciekawostką jest, że obiekt ten to najstarsze ZOO świata, którego początki sięgają 1752 roku. Na ogromnym terenie podziwiać można wyjątkowo rzadkie zwierzęta, takie jak orangutany, niedźwiedzie polarne oraz pandy wielkie. Znajduje się tu m.in. grota z przelatującymi nietoperzami oraz duże zbiorniki pełne skrzypłoczy – tzw. żywych skamielin, które nie zmieniły swojej formy od milionów lat. W wiedeńskim Ogrodzie Zoologicznym znajdują się również liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży, akwaria i pawilony z tropikalnymi zwierzętami, a także dobrze rozwinięta baza gastronomiczna.

4. Park Prater

Prater to z pewnością miejsce wyjątkowe – gwarne, głośne, gwarantujące wspaniałą rozrywkę dla całej rodziny. Centralną część parku zajmuje wysoki Diabelski Młyn, z którego szczytu rozciąga się wspaniały widok na miasto. Znajdują się tu liczne karuzele, domy strachu, gabinety luster, strzelnice i wodne atrakcje. Nie brakuje w nim torów z gokartami i elektrycznymi samochodzikami, stoisk z watą cukrową i pysznymi przekąskami, a także grillów i budek z jedzeniem.

5. Belweder

Wśród najpiękniejszych wiedeńskich budowli z pewnością na wyróżnienie zasługuje Belweder. Ten wspaniały, gotycki pałac powstał w XVIII wieku, a wkrótce po wybudowaniu został wykupiony przez Marię Teresę, która przechowywała w nim rodzinną kolekcję dzieł sztuki. Kompleks składa się z dwóch budynków (Dolnego i Górnego Belwederu) oraz otaczających je pięknych ogrodów. Obecnie okazałe budowle pełnią funkcję muzeów, w których znajduje się najznamienitsza kolekcja sztuki austriackiej w całym kraju. Podziwiać tu można m.in. dzieła Oskara Kokoshki oraz duży zbiór obrazów Gustava Klimta. Dla zwiedzających udostępniane są również malownicze ogrody alpejskie, a także Oranżeria i Powozownia.

6. Kościół Wotywny

W samym sercu miasta znajduje się najbardziej charakterystyczna wiedeńska świątynia – neogotycki Kościół Wotywny, który równocześnie stanowi najważniejszy obiekt sakralny miasta. Budynek powstał w XIX wieku, a jego charakterystyczną fasadę zaprojektował architekt Heinrich von Ferstel, którego celem było jak najdokładniejsze odwzorowanie chrześcijańskich świątyni niemieckich. W środku podziwiać można piękne witraże okienne, szesnastowieczne marmurowe pomniki oraz liczne rzeźby i malowidła, w tym tryptyk przedstawiający sceny z ukrzyżowania Chrystusa.

7. Muzeum Historii Naturalnej

Wiedeńskie Muzeum Historii Naturalnej mieści się w pięknym, dziewiętnastowiecznym budynku, w którym znajduje się prawie 40 sal tematycznych, w których zgrupowane są eksponaty. Znajduje się tu bogaty zbiór mineralogiczny, w którego skład wchodzą meteoryty, ważący około 1000kg halit z polskiej kopalni soli w Wieliczce i bazaltowa skała z Księżyca. W części antropologicznej znajduje się kilkadziesiąt tysięcy czaszek, z których najstarsze liczą prawie 30 tysięcy lat. W muzeum znajdują się także sale poświęcone ewolucji planety, dinozaurom, a także mikrobiologi, ptactwu i kulturze starożytnej.

8. Katedra św. Szczepana

Katedra św. Szczepana to jeden z najważniejszych symboli Wiednia. Początki świątyni sięgają XIV wieku, jednak przez setki lat wielokrotnie ją remontowano i przebudowywano. Obecnie stanowi ona wspaniały przykład architektury gotyckiej z charakterystycznymi portalami, bramami i strzelistymi wieżyczkami. W wieżach znajdują się 22 dzwony, w tym największy Pummerian o wadze ponad 20 ton. W środku podziwiać można zabytkowe posągi świętych, zjawiskowy ołtarz główny, a także liczne kapliczki i grobowce. Podziemia Katedry św. Szczepana kryją Mauzoleum Habsburgów, w których pochowani są najwybitniejsi i najbardziej wpływowi przedstawiciele rodziny.

9. Wiedeński Dom Mozarta

Przy Domgasse 5 znajduje się wyjątkowa kamienica, która od 1784 do 1787 zamieszkiwana była przez jednego z najwybitniejszych światowych kompozytorów – Wolfganga Amadeusza Mozarta. Od 2006 roku miejsce to udostępniane jest dla turystów: znajdują się tu liczne sale poświęcone pamięci muzyka. Zobaczyć tu można m.in. dokumenty i ilustracje, sprzęty muzyczne, a także stylizowane wyposażenie i płyty pamiątkowe.

10. Muzeum Zygmunta Freuda

Wśród wielu kameralnych muzeów, na wyróżnienie zasługuje Muzeum Zygmunta Freuda – wybitnej postaci związanej z psychologią i psychoanalizą, słynącą z kontrowersyjnych opinii i niesławnych teorii. W kamienicy przy Berggasse 19 znajduje się mieszkanie, które niegdyś było zajmowane przez wybitnego profesora – to tu tworzył on swoje dzieła, opracowywał terapie i przyjmował pacjentów. W środku znajdują się oryginalne, odrestaurowane wnętrza, zbiór sztuki współczesnej, a także liczne pamiątki i dzieła związane ze światową psychologią i odkryciami naukowymi w jej zakresie.

Wiedeń – czego warto spróbować?

Wiedeń to miasto, które słynie z doskonałej kuchni. Z pewnością podczas pobytu w austriackiej stolicy warto próbować prawdziwego sznycla wiedeńskiego – cienkiego kotleta z cielęciny, który tradycyjnie podawany jest z kartoffelsalat czyli sałatką ziemniaczaną. To miasto pokochają łasuchy: Wiedeń jest stolicą sernika, jednak wśród wielu dostępnych tu łakoci z pewnością warto wybrać się również do jednej z kilku tradycyjnych lodziarni, które od dziesiątek lat przygotowują wspaniałe przysmaki z rodzinnych receptur. W Wiedniu nie brakuje również budek i stoisk z przysmakami, w których zakupić możemy pyszne kiełbaski, węgierskie langosze, a także długie kanapki z regionalnymi wędlinami.

Wiedeń jest miastem, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Gwarne centrum słynie z całonocnych imprez, klubów i dyskotek, zaś w dzień zmienia się w prawdziwy raj dla miłośników architektury. To miasto, które z pewnością ma wiele do zaoferowania.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4/5 - (27 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić