20 Ciekawostek o stanie Tennessee

Tennessee / foto – Pixabay

1. Stan Tennessee otrzymał swoją nazwę od słowa Indian Yuchi “Tana-see”. Słowo to oznacza “miejsce spotkania”.

2. Nashville w Tennessee jest znane jako Music City i jest światową stolicą muzyki country.

3. Dom Elvisa Presleya (króla rock and rolla) Graceland w Tennessee jest drugim najczęściej odwiedzanym muzeum w USA po Białym Domu. Odwiedzany jest przez 600 000 gości rocznie.

 

4. Giełda Bawełny w Memphis obsługuje około jednej trzeciej wszystkich zbiorów bawełny w Stanach Zjednoczonych.

5. 33-piętrowy budynek AT&T, znany na całym świecie jako “Batman Building”, jest najwyższym wieżowcem w Tennessee.

6. Stolicą stanu Tennessee i drugim co do wielkości miastem jest Nashville, które liczy 601 222 mieszkańców. Memphis jest największym miastem stanu, z populacją 655,155.

7. Rolnicy z Tennessee produkują 323 miliony jaj rocznie.

8. Tennessee jest ojczyzną napoju Mountain Dew, który został pierwotnie stworzony jako napój gazowany do mieszania z whiskey.

9. Tennessee posiada repliki co najmniej dwóch słynnych budowli: Partenonu i Wieży Eiffla. Naturalnej wielkości replika starożytnego greckiego Partenonu stoi w Nashville’s Centennial Park.

Paryżu, w stanie Tennessee, znajduje się siedmiopiętrowa replika Wieży Eiffla znajdującej się w Paryżu, we Francji.

10. Bydło jest najczęściej produkowanym towarem rolniczym w Tennessee, a następnie soja i kukurydza.

11. W Tennessee, 80 procent ziemi jest wykorzystywana do celów rolniczych, w tym leśnictwa.

12. Nieprzerwanie działający od 1925 roku Grand Ole Opry jest najstarszym istniejącym programem radiowym na żywo.

13. Sławni ludzie z Tennessee to między innymi: Miley Cyrus, Justin Timberlake, Morgan Freeman, Megan Fox, Dolly Parton, Tina Turner & Johnny Knoxville.

14. Tennessee ma ponad 3800 udokumentowanych jaskiń.

15. The Lost Sea w Sweetwater w Tennessee to ogromny system jaskiń, w którym znajduje się największe podziemne jezioro w Stanach Zjednoczonych.

16. Trzęsienia ziemi w zimie 1811-12 doprowadziły do powstania jeziora Reelfoot Lake. Nazwa jeziora pochodzi z legendy o XIX-wiecznym wodzu Indian Chickasaw, który został nazwany Reelfoot, ponieważ miał zdeformowaną stopę.

17. Około 1860 roku, jedna na cztery osoby w Tennessee była niewolnikiem. Niewolnictwo w tamtym czasie było bardzo surowym systemem w społeczeństwie, a niewolnicy mieli niewiele praw prawnych

18. Park Narodowy Great Smoky Mountain jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych, często odwiedzanym przez prawie 10 milionów turystów w ciągu roku.

19. Dr Martin Luther King, Jr. został zabity na zewnątrz motelu Lorraine w Memphis. Motel ten został zachowany jako Amerykańskie Muzeum Praw Obywatelskich.

20. Nashville, stolica Tennessee, jest domem dla najdłużej działającego na żywo programu radiowego na świecie. The Grand Ole Opry nadaje w każdy weekend od 1925 roku.

4.6/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić