20 Ciekawostek o Sowach

sowy
foto – Pixabay

Sowy to piękne ptaki o charakterystycznej budowie, które od wielu lat symbolizują mądrość. Ich specyficzny tryb życia i uroda od wieków fascynują ludzi. Na przestrzeni dziejów bywały różnorodnymi symbolami w zależności od kultury. Oto kilka ciekawostek na temat tych niezwykłych ptaków.

1. Istnieje około 200 gatunków sów, z czego w Polsce występuje tylko 13. Gatunki te różnią się upierzeniem i wielkością, a także nawykami żywieniowymi.

2. Największą sową występującą w Polsce jest puchacz, w przypadku którego rozpiętość skrzydeł wynosi nawet 170 centymetrów. Najmniejszą sową w Polsce jest sóweczka, która ma wymiary nieco większe niż gołąb, ale poluje na zwierzęta o tej samej wielkości. Największą sową na świecie jest sowa siwa.

3. Większość sów poluje na małe ssaki, owady i inne ptaki. Zazwyczaj są również aktywne w nocy, ale są wyjątki – sowa błotna i sóweczka funkcjonują za dnia.

4. Sowy po złapaniu swojej ofiary miażdżą ją za pomocą szponów, a następnie rozszarpują i zjadają w całości. Niektóre gatunki potrafią również polować na ryby.

5. Sowy słyną z doskonałego wzroku, dzięki któremu bardzo dobrze widzą w nocy. Obraz widziany oczami sowy jest czarno-biały, a sam narząd jest zupełnie nieruchomy. Na szczęście sowy potrafią obracać głowę o 270 stopni, dzięki czemu znacznie poszerza się ich pole widzenia.

6. Większość gatunków sów ma asymetryczne uszy, które zwiększają zasięg słuchu. Jest on zresztą ich podstawowym zmysłem. Dzięki niemu mogą usłyszeć ofiarę, która znajduje się pod śniegiem albo grubą warstwą liści.

7. Sowy nie posiadają ucha zewnętrznego, jest to jedynie specyficzny układ piór na głowie, który służy im do okazywania emocji i nastroju.

8. Samica sowy jest bardziej agresywna niż samiec, a niektóre puchacze kuszą się nawet na atakowanie młodych jeleni. Zazwyczaj jednak wystarczają wiewiórki, owady, ptaki, a nawet mniejsze sowy.

9. Brak zębów powoduje, że sowy muszą rozrywać jedzenie dziobem. Przez to śmierć ich ofiar bywa wyjątkowo okrutna.

10. Młoda sowa opuszczająca gniazdo bardzo często przeprowadza się na inną gałęź tego samego drzewa, a rodzice wciąż przynoszą jej pokarm. Jeśli uda jej się przetrwać pierwszą zimę, znacznie wzrastają jej szanse na przeżycie. Ciekawostką jest, że sowy raczej nie budują swoich własnych gniazd, tylko zajmują już istniejące gniazda albo dziuple.

11. Pióra sów pokryte są wyciszającym meszkiem, dzięki któremu nie generują hałasu podczas latania. Mogą one zatem polować zupełnie bezszelestnie, co znacznie zwiększa ich szansę na zdobycia pożywienia.

12. W starożytnej Grecji sowy były symbolem bogini mądrości, ale wierzono również, że są one złym omenem. Do dziś sowa w symbolice uważana jest przede wszystkim za wcielenie mądrości i inteligencji.

13. Z kolei starożytni Egipcjanie wierzyli, że sowy mają zdolność chronienia duchów zmarłych podczas ich podróży do zaświatów. Miały więc one wówczas dość szczególny status.

14. Rodzice sów zawsze karmią przede wszystkim najstarszą i najsilniejszą sowę w gnieździe. Jeśli jedzenia zabraknie, młodsze sowy skazane są na głodowanie.

15. Największa różnorodność gatunków sów zamieszkuje Azję. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie żyje łącznie tylko 19 gatunków.

16. Ogólnie sowy zamieszkują wszystkie kontynenty, poza Antarktydą. Można je spotkać w różnych warunkach, ponieważ swoje siedliska zakładają nie tylko w lasach, ale również na przedmieściach i w sadach.

17. Pójdźka, syczek albo płomykówka to gatunki, które osiedlają się najbliżej ludzi, dlatego też są najczęściej obserwowane.

18. Białe sowy występują przede wszystkim na północy, a kolor ten stanowi dla nich idealny kamuflaż w śnieżnej scenografii. Sowy występujące w południowych częściach świata zazwyczaj mają brązowe albo szare upierzenie, które również pozwala im maskować się w lasach, sadach i innych siedliskach.

19. Oczy sów mają zdolność powiększania obserwowanych obiektów, zupełnie tak jak teleobiektyw z zoomem. Obraz przedstawia się tunelowo, zupełnie tak jakby człowiek patrzył przez lornetkę.

20. Do mrugania sowy używają górnej powieki oraz migotki, którą określana jest trzecia powieka.

4.3/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić