12 Ciekawostek o Route 66 w USA

route 66
foto – Pixabay

Jaka jest najsłynniejsza droga w Ameryce? Oczywiście, że trasa 66!

Ta biegnąca z Chicago do Los Angeles autostrada, zwana też drogą-matką, stała się legendą. powstało nawet wiele filmów związanych z tą mityczną trasą.

1. Jedzenie i napoje

Route 66 jest pełna jadłodajni i restauracji, z których wiele jest ikonami samymi w sobie. Iloraz kiczu jest tu nie do opisania. Wzdłuż całej trasy można znaleźć takie kulinarne przysmaki jak smażone pikle, kanapki ze Spamem, koktajle z ciasta i lody sodowe (które zazwyczaj składają się z trzech gałek lodów oblanych wodą sodową i zwieńczonych bitą śmietaną).

2. Na Route 66 znajdują się tylko dwie płatne drogi, ale mogą być mylące, jeśli nie wiesz, co robić. W większości stanów kierowcy płacą gotówką po dotarciu do budki, ale w Illinois i Missouri używają elektronicznego systemu transponderów zwanego I-PASS (Illinois) lub MOZARK (Missouri). Jeśli przejedziesz przez te stany bez transpondera, może się okazać, że nie zostaniesz w ogóle obciążony opłatą – zamiast tego kamera zrobi zdjęcie twojej rejestracji.

3. Route 66 to autostrada, która uczyniła naród mobilnym. Żadna inna amerykańska droga nie była tak sławna w pieśniach i opowieściach, tak zmitologizowana, ani tak istotna dla narodowej psychiki.

4. Route 66 została oddana do użytku w 1926 roku i prowadziła z Chicago przez Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk i Arizonę, a kończyła się w Santa Monica. Była to pierwsza całoroczna autostrada dla samochodów, biegnąca od wybrzeża do wybrzeża.

5. Pierwotny dystans Route 66 wynosił 2448 mil/3940 km.

6. W 1938 roku US Highway System zmienił jej trasę z centrum Los Angeles na Santa Monica Pier, aby uniknąć sytuacji, w której droga kończy się w domu pogrzebowym!

7. Słynne logo tarczy Route 66 zostało wprowadzone w 1936 roku i było używane do 1964 roku.

8. Najdłuższy objazd z Route 66 znajdował się w Arizonie, gdzie z powodu podmytego mostu zostałeś wysłany na 375-milową obwodnicę.

9. Route 66 stała się jedną z najbardziej znanych dróg w Ameryce po klasycznej powieści Johna Steinbecka “Grona gniewu” i piosence Bobby’ego Troupa “(Get Your Kicks On) Route 66”. Davis również miał przebój z własną wersją piosenki Troupa. Ostatnio, Route 66 została przedstawiona w filmie Pixara Cars i jego sequelu Cars 2, a także w powtarzającym się serialu telewizyjnym The Simpsons.

10. Pierwszy znak drogowy przedstawiający Route 66 został postawiony w Springfield w stanie Illinois 30 października 1926 roku przez urzędników Biura Dróg Publicznych Departamentu Rolnictwa USA i członków Amerykańskiego Stowarzyszenia Autostrad. Na znaku widniał napis: Springfield-Chicago Route No. 66 (US66).

11. Ta trasa zaczyna się w Yukon na przedmieściach OKC i wiedzie przez El Reno i Clinton, zanim trafi do Canute i Elk City. Te dwa ostatnie miasta są szczególnie pełne od zabytkowych moteli i jadłodajni.

12. Wracając do Nowego Meksyku, droga rozdziela się w Tucumcari na I-40, która zabierze Cię do Tucumcari.

 

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić