Park Mużakowski to park znajdujący się na terenie Polski i Niemiec, który zajmuje ponad 728 hektarów i usytuowany jest po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej stanowiącej polsko-niemiecką granicę. Jest to największy park w stylu angielskim w Polsce, a ze względu na swoje walory przyrodnicze przyciąga wielu turystów z Polski, Niemiec i nie tylko. Zaliczany jest do najpiękniejszych miejsc w Polsce.
Co warto o nim wiedzieć oraz jakie atrakcje znajdują się na jego terenie i w okolicy? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat Parku Mużakowskiego.
1. Założycielem parku był Hermann Ludwig Heinrich von Puckler-Muskau, czyli niemiecki pisarz, podróżnik i ogrodnik z książęcym rodowodem. Podróże do Anglii sprawiły, że zakochał się w angielskich ogrodach, a kiedy w 1811 roku odziedziczył posiadłość w Muskau, postanowił urządzić kompleks w tym stylu. W 1815 roku poprosił o pomoc mieszkańców miejscowości.
2. W ciągu kilku dekad teren przy rezydencji znacząco się rozrósł, a przez Nysę wybudowano mosty. Na terenie ogrodu zasadzono tysiące drzew i krzewów, a przy organizacji ogrodu pracowali architekci, malarze i ogrodnicy. Całe przedsięwzięcie kosztowało ogromną ilość pieniędzy i doprowadziło właściciela do bankructwa.
3. Pod koniec XIX wieku kolejnym właścicielem ogrodu został książę Fryderyk Niderlandzki, który dołożył wszelkich starań, aby kontynuować dzieło poprzednika. Za jego czasów w ogrodzie powstało arboretum, w którym umieszczono kilka tysięcy nowych roślin.
4. Zamek w Mużakowie, zwany również Schloss Muskau, to imponująca budowla, która została wzniesiona w XVI wieku, kiedy to pełniła funkcje administracyjne. Zamek bardzo ucierpiał podczas drugiej wojny światowej, ale obecnie jest w świetnym stanie i stanowi nieodłączną część tutejszego krajobrazu.
5. Park Mużakowski był pierwszym geoparkiem znajdującym się na terenie Polski. Jest to rodzaj parku, w którym znajdują się stanowiska dziedzictwa geologicznego oraz geostanowiska, które są niezwykle pomocne w zrozumieniu historii Ziemi. Można tutaj dowiedzieć się sporo nie tylko na temat geologii, ale również na temat archeologii, historii oraz ekologii.
6. Obecnie Park Mużakowski stanowi połączenie starych elementów z elementami całkiem nowymi. Zniszczenia wojenne nie były tutaj naprawiane jednocześnie i zaraz po wojnie. Na przykład Stary Zamek został odbudowany w latach sześćdziesiątych XX wieku, a podpalony przez Sowietów Nowy Zamek dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Z kolei wysadzone mosty odtworzono dopiero w 2003 i 2011 roku.
7. Na terenie parku znajduje się tak zwany Kamień Pucklera. Został umieszczony w Parku Mużakowskim pod koniec XIX lub na początku XX wieku i upamiętnia założyciela tego niezwykłego miejsca. Na kamieniu widnieje płaskorzeźba przedstawiająca profil księcia oraz oraz data jego urodzenia i śmierci.
8. Park Mużakowski to teren, który cechuje się niezwykle bogatą przyrodą, ale również warstwą historyczną i dydaktyczną. W 2004 roku polska część Parku Mużakowskiego została uznana za pomnik historii, a kilka miesięcy później cały obiekt wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.
9. Park jest dostępny dla turystów przez całą dobę i świetnie sprawdzi się w przypadku osób ceniących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Można go zwiedzać pieszo, na rowerze lub bryczką. Zakazane jest natomiast poruszanie się po parku za pomocą pojazdów mechanicznych, ponieważ mogłyby one uszkodzić tutejsze alejki.
10. Park można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. Druga opcja doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które chcą poznać szczegóły osobliwości przyrodniczych znajdujących się na terenie obiektu. Można tutaj poznać nie tylko ciekawostki geologiczne oraz florę, ale również stałych mieszkańców parku takich, jak wiele gatunków ssaków czy ptaków. Zwiedzanie z przewodnikiem można połączyć z piknikiem oraz grami terenowymi.
11. Okolice Parku Mużakowskiego ze względu na jego położenie są również rajem dla wielbicieli spływów pontonowych i kajakowych. Po polskiej stronie można zarezerwować miejsca na spływie w Łęknicy. Uczestnicy przepłyną dwa kilometry po Nysie Łużyckiej i finalnie znajdą się w sercu parku.
12. Kolej Leśna w Bad Muskau to obecnie jedynie część przemysłowej linii kolejowej, którą wybudowano pod koniec XIX wieku. Jest to jedna z największych atrakcji w okolicy, a trasa prowadzi z Weisswasser do Bad Muskau znajdującego się siedem kilometrów dalej, a później do Parku Rododendronów. Wycieczka obfituje w przepiękne widoki i pozwala przyjrzeć się okolicom z zupełnie innej perspektywy.
13. Podwórze gospodarcze Folwarku Zamkowego to miejsce, gdzie do dziś znajdują się dawne stajnie zamienione na salę bankietową do wynajęcia, reprezentacyjna masztarnia, warsztat garncarski oraz wypożyczalnie rowerów, z których można korzystać w parku. Znajduje się tutaj również kawiarnia Cafe Vorwerg oraz sklepik z pamiątkami. Z kolei w dawnych budynkach mieszkalnych stworzono efektowne apartamenty do wynajęcia.
14. Na terenie Parku Mużakowskiego regularnie odbywają się liczne imprezy kulturalne, edukacyjne i wszelkiego rodzaju eventy dla dzieci i dorosłych. Jednym z nich jest “Jabłoniowy zawrót głowy”, czyli kiermasz roślin i owoców, gdzie można również kupić rzadkie i trudno dostępne sadzonki. Odbywa sie tutaj również polsko-niemiecka gra terenowa, podczas której można poznać historię całego regionu.
15. Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w Bad Muskau jest włoska restauracja Zur Grenze Il Confine, która zachwyca świetną atmosferą, a przede wszystkim znakomitym jedzeniem. Jest tutaj serwowana tradycyjna włoska kuchnia na cienkim cieście, a także wiele włoskich past do wyboru. Ponadto miejsca na zewnątrz zapewniają widok na piękny most.