Muzeum Śląskie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Muzeum Śląskie
foto – Autorstwa Marek Mróz – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38350976

Muzeum Śląskie to miejsce, które warto odwiedzić, by na własne oczy przekonać się, że muzeum nie musi kojarzyć się z archaiczną i nudną instytucją, w której niemiłosiernie dłuży się czas. Usytuowane w miejscu starej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice stanowi nie lada atrakcję zarówno dla mieszkańców Śląska, jak i turystów przybywających z innych zakątków Polski.

Najważniejszą częścią muzeum stanowi budynek składający się z ośmiu kondygnacji, z czego aż połowa znajduje się całkowicie pod ziemią. Połączenie dziewiętnastowiecznej architektury z nowoczesnym stylem sprawiają, że miejsce już z zewnątrz przyciąga uwagę i zasługuje na słowa uznania. Historia kopalni “Katowice” sięga początków dziewiętnastego wieku. Na samym początku powstawała na terenie majątku Mieroszewskich, a ostatecznie wystartowała w roku 1823 roku. Głównymi założycielami kopalni byli Stanisław Mieroszewski oraz Ferdynand von Beym. Emerytowany rotmistrz był inicjatorem całego przedsięwzięcia i właśnie dlatego kopalnia została nazwana “Ferdynand”. U schyłku lat trzydziestych XIX wieku Mieroszewscy postanawiają sprzedać majątek wraz z kopalnią Wincklerom. Franz von Winckler to przemysłowiec i człowiek, który na kartach historii Górnego Śląska zapisuje się jako niezwykle wpływowy człowiek, współwłaściciel wielu kopalń, ale także osoba, której miasto Katowice zawdzięcza w pewnym stopniu nadanie praw miejskich.

Kopalnia funkcjonuje pod pierwotną nazwą do 1936 roku, by potem przemianować się na Kopalnię Katowice. Ciekawostką jest fakt, że w trakcie drugiej wojny światowej kopalnia zostaje przyłączona do koncernu “Hermann Goering”.

Obecne Muzeum Śląskie to kompleks kilku budynków, którym warto się przyjrzeć dokładniej. Do tych najbardziej interesujących szczególnie zalicza się nadszybie z wyciągową wieżą szybu o nazwie “Bartosz” z dziewiętnastego wieku. Równie interesująca jest wieża wyciągowa szybu “Warszawa”, ale również maszynownia szybu “Gwarek” czy licząca sobie aż 40 metrów wieża ciśnień. Projekty Muzeum Śląskiego powstawały według koncepcji niezwykłych architektów z Riegler Rewe Architekten w Austrii. Projekt od samego początku zakładał, że większość kluczowych miejsc znajdzie się całkowicie pod ziemią. Rozwiązaniem, które umożliwia oglądanie ekspozycji w świetle dziennym są nowoczesne boksy znajdujące się na powierzchni, dzięki którym podziemne sale są doświetlane w ciągu dnia.

Miłośnicy sztuki powinni natychmiast udać się na kondygnację P-2, gdzie znajduje się galeria sztuki polskiej obejmującej dzieła powstałe od 1800 do 1945 roku. Również na tej kondygnacji można obejrzeć galerię sztuki, która powstawała po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Entuzjaści malarstwa z pewnością zachwycą się niezwykłymi zbiorami Muzeum Śląskiego, wśród których znajduje się niezwykły obraz Aleksandra Gierymskiego o tytule “Żydówka z cytrynami” czy obrazy Zdzisława Beksińskiego, Jana Matejki i Jacka Malczewskiego.

Na kondygnacji P-4 znajdziemy wystawę “Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, która zachwyca innowacyjnym podejściem do ukazywania przekroju oraz zmian zachodzących w regionie. To wystawa, która przyciąga wielu zwiedzających i zachwyca od samego początku. Wystawa zaczyna się bowiem od bramy kopalni Katowice, która została zrekonstruowana na podstawie zachowanych zdjęć. Kolejne etapy wystawy zdają się być korytarzem pełnym niespodzianek, w którym krok po kroku i dekada po dekadzie odkrywamy Górny Śląsk na nowo, oglądając pomieszczenia z czasów PRL, ale także z lat wcześniejszych.

Kuratorem wystawy jest Jarosław Racięski wraz z Krystyną Pieronkiewicz-Pieczko, którzy dołożyli wszelkich starań, aby każdy element wystawy był odwzorowaniem poszczególnych lat. Dbałość o każdy detal i precyzja twórców zasługują na najwyższe słowo uznania. Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem od 2016 roku, kiedy została udostępniona zwiedzającym. Od tamtego czasu zobaczyło ją niemal dwieście tysięcy osób.

4.3/5 - (17 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić