Muzeum Śląskie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Muzeum Śląskie
foto – Autorstwa Marek Mróz – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38350976

Muzeum Śląskie to duma Katowic. Nowoczesna siedziba, ciekawe wystawy z ekspozycją ukazującą burzliwe dzieje Górnego Śląska na czele – oto główne powody, dla których warto odwiedzić to miejsce. Co warto wiedzieć o Muzeum Śląskim?

1. Muzeum Śląskie i jego dzieje

Historia Muzeum Śląskiego zaczyna się w 1929 roku, kiedy to Sejm Śląski powołał do życia instytucję mającą gromadzić cenne zabytki i pamiątki związane z historią regionu. Od tego czasu w zbiorach muzeum znalazło się ponad 118 tysięcy eksponatów, związanych ze sztuką, etnografią, archeologią i historią.

2. Nowa siedziba MŚ

Od 2015 roku Muzeum Śląskie może się pochwalić nową siedzibą. Nowoczesne budynki z podziemną ekspozycją powstały na terenie dawnej kopalni węgla „Katowice”, o czym przypominają m.in. zabytkowa maszynownia oraz szyb, obecnie wykorzystywany jako punkt widokowy.

3. Udogodnienia

Muzeum Śląskie to placówka otwarta na potrzeby wszystkich gości: seniorów, dorosłych, młodzieży szkolnych, rodzin z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Po obiekcie można poruszać się wózkiem, a ekspozycje zostały przystosowane do potrzeb osób niewidomych (dotyczy to również galerii malarstwa).

4. Dojazd do MŚ

Do muzeum można bez problemu dość z centrum Katowic, przy placówce zatrzymują się też autobusy jadące w stronę Sosnowca i Tychów. Osoby zmotoryzowane mogą skorzystać z parkingów, na które wjeżdża się od strony ul. Dobrowolskiego.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w Katowicach 🗺️


5. Galeria Polskiej Sztuki Nowoczesnej

Jedną z ważniejszych atrakcji MŚ jest Galeria Polskiej Sztuki Nowoczesnej, w której prezentowane są obrazy z lat 1800-1945. Znajdująca się tu kolekcja obrazów jest jedną z najbogatszych w Polsce, a wśród prezentowanych tu dzieł znajdują się m.in. dzieła Józefa Chełmońskiego, Stanisława Wyspiańskiego i Olgi Boznańskiej.

6. Żydówka z cytrynami

Jednym z cenniejszych dzieł sztuki w zbiorach Muzeum Śląskiego jest „Żydówka z cytrynami” Aleksandra Gierymskiego. Obraz ten powstał w 1881 roku, a jego główną bohaterką jest uboga Żydówka, sprzedająca owoce na ulicach miasta.

7. Galeria Sztuki Sakralnej

W nowoczesnym gmachu można zobaczyć wystawę, która powstała z połączenia zbiorów Muzeum Śląskiego i katowickiego Muzeum Archidiecezjalnego. To Galeria Sztuki Sakralnej, w której nie brak gotyckich, renesansowych i barokowych rzeźb, cennych przykładów rzemiosła artystycznego i obrazów o tematyce religijnej.

8. Grupa Gwarek 58

W MŚ znalazło się miejsce na prace twórców nieprofesjonalnych, reprezentowanych m.in. przez grupę Gwarek 58. Powstała ona z inicjatywy Józefa Rockstoha., który dostrzegł wśród pracowników KWK „Katowice” kilku młodych ludzi z wielkim talentem plastycznym. Dziś ich prace można oglądać w nowoczesnym gmachu muzeum, które ma przypominać i o kopalni, i o ludziach z nią związanych.


⇒ Jakie jeszcze ciekawe muzea można odwiedzić w okolić ? Zobacz najlepsze muzea na Śląsku


9. Światło historii – wystawa historyczna

Wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” to ważna część muzealnej ekspozycji. Można tu poznać burzliwe i skomplikowane dzieje Górnego Śląska – regiony znanego z rozwoju ciężkiego przemysłu, powstań śląskich oraz trudnych lat II wojny światowej. Ukazano tu wiele ważnych zagadnień społecznych i narodowościowych, sporo uwagi poświęcono też śląskiej kulturze.

10. Na tropie Tomka

Wystawa inspirowana losami Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego, to jedna z ważniejszych atrakcji dla małych gości MŚ. W tym miejscu dzieci mogą dowiedzieć się, gdzie rośnie pieprz, mogą też zobaczyć, jak wygląda tipi. Na zwiedzających czekają tu również ciekawe zagadki i zadania, dzięki którym wizyta na wystawie staje się ciekawą przygodą.

11. Nagrody i wyróżnienia

Muzeum Śląskie może się pochwalić licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in.: 4 Buildings Awards w kategorii „Projekty – przestrzeń publiczna”, Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2018 i Grand Prix oraz nagroda w kategorii „Inwestycje”.

12. Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Ponieważ nowa siedziba MŚ zajmuje pokopalniane tereny, placówka znalazła się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Ta trasa turystyczna łączy ok. 40 obiektów, dzięki którym można poznawać przemysłowe dzieje regionu. Są to głównie obiekty związane z górnictwem i hutnictwem, choć na trasie nie brak stacji wodociągowych, zabytkowych browarów oraz zakładów włókienniczych.

13. Moodro bistro & cafe

Na terenie Muzeum Śląskiego działa Moodro bistro & cafe – lokal, w którym można odpocząć przy kawie i deserze. Kto chce, może tu wpaść na lekki lunch lub śniadanie, spotkać się ze znajomymi i podzielić się wrażeniami związanymi z wizytą w muzeum.

14. Strefa Kultury

Muzeum Śląskie znajduje się w Strefie Kultury, którą stworzono z myślą o organizacji ważnych wydarzeń kulturalnych. Na terenie tym znajdują się również:

– Spodek;

– Międzynarodowe Centrum Kongresowe;

– Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

15. Osiedle Gwiazdy

Z terenów Muzeum Śląskiego widać doskonale katowickie Osiedle Walentego Roździeńskiego, znane jako „Gwiazdy”. To ze względu na charakterystyczny kształt wieżowców, które wzniesiono w latach 70. XX wieku według projektu Henryka Buszko, Tadeusza Szewczyka i Aleksandra Franty.

4.1/5 - (34 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić