Wrocław to miasto, które przyciąga do siebie studentów, oferując im bogatą bazę naukową, oraz turystów, dla których ma wiele atrakcji. Wśród ich licznej oferty warto jest skorzystać z okazji i skierować swoje kroki ku Panoramie Racławickiej, by „dotknąć” odrobiny historii.
Kilka ciekawych faktów o Panorama Racławicka:
1. Panorama Racławicka zlokalizowana jest w Parku Juliusza Słowackiego, nieopodal Urzędu Wojewódzkiego.
2. Muzeum eksponuje cykloramiczny obraz „Bitwa pod Racławicami”, który namalowany został w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierownictwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.
3. Niezwykłość obrazu „Bitwa pod Racławicami” jest wynikiem ukazanej panoramy, gry świateł i wielowymiarowości dzieła. Sprawia to, że obraz zdaje się być stworzonym za pomocą współczesnej technologii, nie zaś być dziewiętnastowiecznym dziełem.
4. Stanowi oddział Muzeum Narodowego założonego we Lwowie w 1893 roku, od 1980 we Wrocławiu.
5. Obraz „Bitwa pod Racławicami” ma 114 metrów długości oraz 15 metrów szerokości. Jego stworzenie było uczczeniem setnej rocznicy Powstania Kościuszkowskiego (1794 rok).
6. Panorama Racławicka otwarta jest od wtorku do niedzieli: od wtorku do piątku w godzinach 9:30:-17:00, w soboty w godzinach 9:30-19:00, w niedziele w godzinach 9:30-17:00.
7. Posiadając bilet umożliwiający zwiedzenie Panoramy Racławickiej, można również zwiedzić wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficzne i Pawilon Czterech Kopuł – jest to możliwe w terminie do 3 miesięcy od daty seansu wydrukowanej na bilecie.
8. Panoramę Racławicką można zwiedzać po godzinie jej zamknięcia – opcja ta jest dostępna dla grup co najmniej 25 osób, z dwutygodniowym wyprzedzeniem, z wcześniejszą płatnością do 7 dni przed datą seansu. Cena wynosi 100 złotych od osoby.
9. Podczas zwiedzania Panoramy Racławickiej możliwy jest komentarz w jednym z niniejszych języków: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, czeskim, hiszpańskim, włoskim, greckim, niderlandzkim, duńskim, chorwackim, japońskim, koreańskim, chińskim, esperanto, PJM (Polski Język Migowy), audiodeskrypcja.
10. Niezwykłość obrazu „Bitwa pod Racławicami” jest wynikiem ukazanej panoramy, gry świateł i wielowymiarowości dzieła. Sprawia to, że obraz zdaje się być stworzonym za pomocą współczesnej technologii, nie zaś być dziewiętnastowiecznym dziełem.
11. „Bitwa pod Racławicami” ukazuje bitwę stoczoną 4 kwietnia 1794 roku przez wojska powstańcze z udziałem kosynierów pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Aleksandra Tormasowa.
12. Obraz trafił do Wrocławia po II wojnie światowej, przez długi czas był niedostępny dla zwiedzających, na co wpłynęły względy polityczne i aktualna sytuacja w Polsce.
13. W latach 60. XX wieku postanowiono zbudować specjalną kopułę, która przeznaczona będzie Panoramie Racławickiej, przez co obraz wywieziono do Warszawy. Pomysł ten się jednak nie powiódł, dzieło wróciło do Wrocławia i od 1985 roku można je podziwiać.
14. Dzieło „Bitwa pod Racławicami” zostało namalowane na płótnie żeglowym sprowadzonym w piętnastu kawałkach z Belgii. Po dotarciu do Lwowa płótno zostało zostało zszyte, a następnie rozpięte na rusztowaniu, które sprowadzono z Wiednia. Zagruntowanie obrazu wymagało użycia 750 kilogramów farby.
15. Zagruntowanie obrazu wymagało użycia 750 kilogramów farby.
16. Obraz wystawiany jest w specjalnie zbudowanej rotundzie, jednak Muzeum to również inne pomieszczenia, między innymi mała rotunda – znajduje się tutaj plastyczna mapa terenu pokazująca topograficzny układ na obszarze, gdzie doszło do bitwy racławickiej – czy przedsionek, gdzie zobaczyć można szkice i projekt planu „Bitwy pod Racławicami”.