Góry Orlickie – Informacje i Ciekawostki

góry orlickie
Schronisko Masarykova chata / foto – Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34499162

Góry Orlickie to pasmo górskie w Sudetach Środkowych, które położone są na granicy Polski i Czech. Zdecydowana większość pasma górskiego położona jest po stronie czeskiej, jednak polska część Gór Orlickich cieszy się wyjątkową popularnością wśród turystów. Znajdują się tu malownicze szlaki, kameralne, góralskie wsie oraz duża i słynna miejscowość wypoczynkowa: Duszniki-Zdrój.

1. Najwyższym szczytem Gór Orlickich jest położona w Czechach Wielka Desztna (1115m n.p.m.). Na jednym ze stoków góry zobaczyć można pozostałości po bunkrach, schronach i umocnieniach wojskowych z czasów II wojny światowej. Na szczyt góry prowadzą dwa piesze szlaki turystyczne.

2. Najwyższym szczytem w polskiej części Gór Orlickich jest Orlica, która znajduje się na granicy polsko-czeskiej. Góra ma wysokość 1084m n.p.m., a wierzchołek znajduje się na terenie Polski – granica przebiega około 4 metry pod szczytem wzniesienia. Na szczyt Orlicy prowadzi zielony szlak pieszy, który rozciąga się pomiędzy Lewinem Kłodzkim i Dusznik-Zdrojem.

3. Na Orlicy znajduje się schronisko PTTK “Orlica”, które oferuje gościom miejsca noclegowe oraz dostęp do jadłodajni i schroniskowej stołówki. W pobliżu położone są liczne wyciągi narciarskie, które pozwalają na przejazdy malowniczymi trasami o różnym stopniu trudności.

4. Góry Orlickie były niezwykle popularne wśród turystów już od końca XIX wieku. Pierwsze schronisko pod szczytem Orlicy otwarto już w roku 1883. W kolejnych latach powstała wieża widokowa, pięć kolejnych schronisk górskich oraz uruchomiono pierwsze trasy narciarskie.

5. W najwyżej położonych rejonach Gór Orlickich śnieg utrzymuje się średnio przez 110 dni w roku.

6. W Górach Orlickich znajduje się wiele pozostałości po dawnych umocnieniach militarnych i fortyfikacjach, które powstały przed II wojną światową.

7. Największym miastem na obszarze Gór Orlickich są Duszniki-Zdrój. Piękne, zabytkowe miasteczko ma charakter uzdrowiskowy. W miejscowości warto zwiedzić Muzeum Papiernictwa, Dworek im. Fryderyka Chopina oraz wspaniały Park Zdrojowy, w którym znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych.

8. Przez pasmo górskie przebiega ścieżka dydaktyczna “Betonowa Granica”, która zatacza ogromną pętle o długości 12 kilometrów. Na jej terenie znajduje się 13 stanowisk informacyjnych, które dotyczą dawnych obiektów militarnych Czechosłowacji.

9. Przez teren Gór Orlickich przechodzi fragment Głównego Szlaku Sudeckiego (oznaczonego czerwonym kolorem), który ma łączną długość 440 kilometrów.

10. Polska część pasma górskiego (wraz z pobliską doliną, przez którą przepływa Bystrzyca Dusznicka) jest objęta ochroną instytucji Natura 2000, która ma na celu chronienie rzadkich, naturalnie występujących miejsc lęgowych różnych gatunków ptaków.

11. Roślinność Gór Orlickich jest bardzo zróżnicowana. Występują tu przede wszystkim lasy świerkowe, jednak w niektórych miejscach podziwiać można lasy jesionowe i bukowe. W wielu dolnych częściach gór występują mokradła i torfowiska.

12. Dużą atrakcją Gór Orlickich jest Zieleniec, oficjalnie uznawany za część Dusznik-Zdroju. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski, na terenie którego funkcjonuje niemal 50 wyciągów. Ciekawostką jest, że w Zieleńcu panuje alpejski mikroklimat – jest to jedyne tego typu miejsce w całej Polsce.

4.6/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić