Park Narodowy Bory Tucholskie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

foto – Pixabay

Park Narodowy „Bory Tucholskie” – znajduje się w północnej Polsce, na terenie województwa pomorskiego. Usytuowany jest przede wszystkim na Równinie Charzykowskiej. Jego południowo-wschodnia część znajduje się w Borach Tucholskich, a południowa część na Pojezierzu Krajeńskim.

1. Park powstał 1 lipca 1996 r. i należy do grona najmłodszych parków narodowych w Polsce. Zajmuje powierzchnię 46,13 km2. Otulina parku liczy 129,8 km2. Siedziba dyrekcji parku znajduje się w Charzykowach, wsi w gminie Chojnice. Park stanowi część utworzonego w 2010 r. Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie”. Symbolem parku jest głuszec.

2. Na terenie parku wyznaczonych zostało 9 obszarów ochrony ścisłej. Należą do nich: Kacze Oko, Głuche, Olbrachta, Rybie Oko, Gacno Małe, Kocioł, Kociołek, Błotko i Nierybno. Do zwiedzania udostępnione są Gacno Małe i I Kacze Oko.

3. Świat roślin reprezentowany jest przez 680 gatunków roślin naczyniowych, w tym przez 43 gatunki chronione, takie jak rosiczki, widłaki i pływacze. Charakterystyczną cechą w skali kraju jest liczna obecność gatunków reliktowych, takich jak bagno zwyczajne, borówka bagienna, bażyna czarna, zimoziół północny i trzcinnik prosty. Z jeziorami związane są m.in. lobelia jeziorna, poryblin jeziorny, wywłócznik skrętoległy, elisma wodna czy jeżogłówka pokrewna.

4. Wśród ryb w parku dwa gatunki objęte są ochroną częściową. Należą do nich koza i różanka. Płazy reprezentuje 11 gatunków, a wśród nich żaby, ropucha szara i zielona, traszka zwyczajna i grzebieniasta, rzekotka drzewna oraz kumak nizinny. Wśród gadów znajduje się żmija zygzakowata, padalec zwyczajny, zaskroniec oraz jaszczurki zwinka i żyworodna. Ptaki reprezentuje 130 gatunków, w tym 98 gatunków lęgowych, m.in. bielik, sóweczka, puchacz, włochatka, żuraw, zimorodek, czajka, błotniak stawowy, lerka i lelek. Wśród 42 gatunków ssaków znajduje się 9 gatunków nietoperzy, ryjówka malutka, zając szarak, bóbr europejski, borsuk czy dzik.

5. 83% powierzchni parku zajmują lasy, a wśród nich przeważającą część stanowią bory. 11% powierzchni stanowią ekosystemy wodne, a wśród nich Struga Siedmiu Jezior. Liczba wszystkich jezior znajdujących się na terenie parku wynosi 21. Wyróżnić wśród nich można m.in. Jezioro Charzykowskie, największe i najgłębsze jezioro Ostrowite, Gacno Wielkie, Jeleń, Olbrachta czy Skrzynka. 6 % powierzchni parku stanowią zbiorowiska nieleśne, m.in. łąki i pastwiska, wrzosowiska, murawy piaskowe, torfowiska wysokie, niskie i przejściowe, szuwary trzcinowe i turzycowe.

6. Przez park przebiega 5 znakowanych szlaków pieszych. Należą do nich czerwony Szlak Kaszubski im. Juliana Rydzykowskiego, niebieski Szlak Brdy, zielony Szlak Strugi Siedmiu Jezior oraz żółty i czarny szlak łącznikowy. Wśród szlaków rowerowych zlokalizowane są tu szlak czarny i szlak niebieski. Dodatkowo w powiecie chojnickim wybudowanych zostało ok. 200 km tras rowerowych, które określane są mianem „Kaszubskiej Marszruty”.

7. Zwiedzanie parku ułatwiają 4 ścieżki dydaktyczne. Niebieska ścieżka dydaktyczna „Piła Młyn” ma długość ok. 5,8 km i prowadzi od miejscowości Bachorze do puntu widokowego na Jezioro Charzykowskie. Czerwona ścieżka dydaktyczna „Łąki Józefowskie” zatacza pętlę o długości ok. 5,3 km, z początkiem i końcem przy miejscu postojowym znajdującym się ok. 2 km na północ od wsi Klosnowo. Zielona ścieżka dydaktyczna „Wokół Jeziora Lobeliowego Wielkie Gacno” ma 6,6 km długości i wiedzie od leśniczówki w Bachorzu do Funki. Botaniczna ścieżka dydaktyczna usytuowana jest przy siedzibie parku w Charzykowach i pozwala na zapoznanie się z florą regionu.

8. Bilet jednorazowego wstępu do parku wynosi 4 zł w przypadku biletu normalnego i 2 zł w przypadku biletu ulgowego. Darmowym wejściem objęte są m.in. dzieci do lat 7. Na stronie internetowej parku można zapoznać się z listą miejsc, w których nie obowiązują opłaty. Należą do nich m.in. punkt widokowy w Bachorzu, ścieżka botaniczna przy siedzibie w Charzykowach czy ścieżka rowerowa „Kaszubska Marszruta”.

9. Na północno-wschodnim brzegu Jeziora Charzykowskiego znajduje się punkt widokowy. Wysokość brzegu dochodzi w tym miejscu do 25 m. Z punktu rozciąga się widok na zbiornik i usytuowaną na nim Wyspę Bachorską zwaną również Wyspą Miłości dla Zaawansowanych. W 1941 r. ukrywali się na niej partyzanci Armii Krajowej. Przed wojną stanowiła zaś miejsce chętnie odwiedzane przez harcerki z Funki.

10. W Chocińskim Młynie znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. W budynku po byłej kuźni zorganizowana została wystawa poświęcona historii miejscowości, owczarstwu i bartnictwu. W Zagrodzie Pokazowej Zwierząt zobaczyć można zwierzęta gospodarskie, takie jak kury zielononóżki, owce świniarki czy koniki polskie, a także zwierzęta dzikie, m.in. bieliki, myszołowy i pustułki. W Muzeum Przyrodniczym nowoczesna ekspozycja pozwala poznać od podszewki takie ekosystemy jak torfowiska, lasy i jeziora, przyjrzeć się z bliska królestwu grzybów, nietoperzom, ptakom, płazom i ważkom czy też przenieść się w przeszłość i poznać działalność lądolodu na tym terenie.

11. Na wschód od wsi Małe Swornegacie znajduje się pomnik przyrody Dąb Bartuś. Jest to dąb szypułkowy o wysokości 25 m i obwodzie 691 cm. Status pomnika przyrody posiada od 1991 r. Polana pod dębem stanowi węzeł szlaków turystycznych. W pobliżu dębu rozciąga się jezioro Płęsno. Drewniany pomost prowadzi natomiast wokół niewielkiego jeziora Kacze Oko.

12. Wśród atrakcji parku wymieniany bywa często drewniany pomost na jeziorze Wielkie Gacno. Wielu odwiedzającym przypomina on swoim kształtem serce. Powstał on w celu ułatwienia poznawania roślin otaczających akwen. Wędrując zielonym szlakiem prowadzącym do jeziora Wielkie Gacno napotkać można jedyną wydmę śródlądową znajdującą się na terenie parku.

13. Struga Siedmiu Jezior jest rzeką o długości ok. 14 km, która łączy siedem jezior rynnowych. Wypływa ona z jeziora Ostrowite, a swoje ujście znajduje w Jeziorze Charzykowskim. Po drodze przepływa przez jeziora Zielone, Jeleń, Bełczak, Główka, Płęsno, Skrzynka i Mielnica. Podczas swojej krótkiej podróży Struga Siedmiu Jezior pokonuje w korycie zaledwie 1,9 km.

14. Dla tych, których interesuje poznanie specyfiki całego regionu Borów Tucholskich, propozycję stanowi Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi. Wystawy stałe obejmują historię miasta, rekonstrukcję borowiackiej chaty, florę i faunę Borów Tucholskich, a także zagadnienia etnograficzne. Bilet normalny kosztuje 6 zł, a ulgowy 3 zł. Dzieci do lat 7 obowiązuje wstęp wolny.

15. Jezioro Charzykowskie stanowi popularne miejsce wypoczynku i rekreacji. Na jego brzegach zlokalizowane są ośrodki wypoczynkowe, plaże i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Można również skorzystać z oferty rejsu wycieczkowego statkiem „TUR”, stylizowanym na okręt piracki. Rejsy odbywają się w sezonie letnim, a czas trwania wynosi 45 min. W lecie nad Jeziorem Charzykowskim odbywają się regaty, imprezy żeglarskie i związane z żeglarstwem.

4.3/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić