Kazimierz Dolny 🗺️ Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca 2024

kazimierz dolny
foto – pixabay.com

Kazimierz Dolny jest jednym z najpiękniejszych miast nad Wisłą. To klimatyczne miasteczko leżące w zachodniej części województwa lubelskiego to świetny punkt wypadowy dla tych, którzy chcą odkrywać piękno Małopolskiego Przełomu Wisły, wędrować po lessowych wąwozach lub spędzać czas na podziwianiu perełek dawnej architektury. Atrakcji jest tu sporo, warto zatem przeznaczyć cały weekend na zwiedzanie miasta. Każdy spacer po Kazimierzu Dolnym to wyjątkowa podróż w czasie. Co warto zobaczyć w samym mieście jak i jego okolicach?

1. Rynek

Sercem Kazimierza Dolnego jest Rynek, przy którym wznosi się renesansowa fara oraz słynne kamienice braci Przybyłów. Ich renesansowe fasady robią wrażenie i pokazują, jak zamożnymi ludźmi byli miejscowi kupcy. Do najbardziej charakterystycznych obiektów na Rynku zalicza się studnia z XIX wieku, z którą wiąże się sporo legend. Ta najsłynniejsza głosi, że kto napije się wody z tej studni, ten będzie często wracać do Kazimierza. Ciekawe opowieści wiążą się też z pobliskim pomnikiem psa Werniksa. W ten sposób miejscowi artyści oddali część bezdomnym kundelkom, które zabiegają o uwagę turystów.

2. Ruiny Zamku w Kazimierzu Dolnym i baszta widokowa

Początki zamku sięgają XIII wieku, kiedy to z woli Władysława Łokietka powstała cylindryczna baszta, dziś wykorzystywana jako punkt widokowy. Murowany zamek o obronnym charakterze powstał tuż przy baszcie w czasach króla Kazimierza Wielkiego, który nadał osadzie nad Wisłą prawa miejskie i przyczynił się do jej rozwoju. W czasach Firlejów zamek został przebudowany w stylu renesansowym i stał się wygodną rezydencją magnacką. Zamek stracił na znaczeniu w XVII wieku, a wojny i pożary przemieniły go w malowniczą ruinę. Zabezpieczony po II wojnie światowej, stał się ważną atrakcją dla turystów pragnących poznać dzieje Kazimierza i spojrzeć w góry na dolinę Wisły.

3. Wąwozy lessowe

Kazimierz Dolny otoczony jest lessowymi wąwozami, które kuszą nie tylko miłośników przyrody. Każdy z nich zachwyca pięknymi widokami i ciekawym drzewostanem, każdy pozwala pospacerować w malowniczej scenerii. Gdzie warto się wybrać? W centrum miasta czekają m.in. Plebanka i Wąwóz Małachowskiego, nieco dalej znajduje się malowniczy Norowy Dół. Dumą Kazimierza Dolnego pozostaje jednak Korzeniowy Dół – najsłynniejszy wąwóz lessowy w Polsce. Kto wybierze się na spacer jego dnem, ten nacieszy się widokiem wysokich ścian oraz imponujących korzeni. Spacer w takiej scenerii to wyjątkowa przygoda, bez której żadna wycieczka po Kazimierzu nie może się obejść.

4. Góra Trzech Krzyży

Góra Trzech Krzyży to wspaniały punkt widokowy, z którego roztacza się widok na Kazimierz Dolny i dolinę Wisły. Wystarczy kilkunastominutowy spacer z rynku, by móc spojrzeć na otaczające go kamienice z innej strony. To również miejsce znane z krzyży, które mają przypominać o ofiarach epidemii nękających niegdyś miasto. Góra Trzech Krzyży jest miejscem idealnym dla tych, którzy chcą się nacieszyć pięknymi widokami oraz dla tych, których fascynuje przyroda. Na zboczach wzniesienia czeka wiele ciekawych gatunków roślin, w tym wisienka karłowata i ostnica.


→ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Kazimierzu Dolnym


5. Mały rynek (dzielnica żydowska)

W przedwojennym Kazimierzu ważną rolę odgrywała społeczność żydowska, o której do dziś przypominają budowle skupione wokół Małego Rynku (dawniej znanego jako Tył Rynku i Plac Towarowski). Wciąż można tu odwiedzić synagogę z drugiej połowy XVIII wieku, w której prezentowane są m.in. archiwalne zdjęcia miasta i jego mieszkańców. Przy Małym Rynku można też zobaczyć drewniane jatki, w których dawniej handlowano koszernym mięsem. Dziś mieści się w nich mała galeria oraz bistro „Trzeci Księżyc”, w którym można spróbować lokalnych serów i posłuchać dobrej muzyki. Mały Rynek znany jest też z targów staroci, dzięki czemu panuje tu wyjątkowa atmosfera.

6. Bulwar Nadwiślański i spichlerze

Spacery po Bulwarze Nadwiślańskim to przyjemna forma aktywności, podczas której można nacieszyć się pięknymi widokami i odkryć piękno spichlerzy. Większość z nich powstała w XVI i XVII wieku, czyli w czasach świetności miasta. Dawniej były one wykorzystywane do przechowywania towarów transportowanych Wisłą do Gdańska, dziś pełnią różne funkcje (np. hoteli lub placówek muzealnych). Każdy z nich jest cennym zabytkiem architektury, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują spichlerze:

– Ulanowskich (obecnie Muzeum Przyrodnicze)

– Kobiałki (obecnie obiekt noclegowy PTTK)

– Spichlerze Feuersteina (Krzysztofa Przybyły) i Ulanowskich (Mikołaja Przybyły);

– „Król Kazimierz” (obecnie hotel)

– „Pod Wianuszkami”.

7. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych

Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych to jedna z najmłodszych atrakcji Kazimierza Dolnego. Kto odwiedzi park w pobliżu Kamieniołomów, ten pozna dzieje Kresów i dowie się, jak ważną rolę odegrały one w dziejach Rzeczypospolitej. W miejscu tym można zobaczyć miniatury najważniejszych budowli kresowych, m.in. zamku w Kamieńcu Podolskim, można też spojrzeć z wyjątkowej perspektywy na kresowe miasta (m.in. Lwów i Wilno). Dodatkową atrakcją są tu piękne róże, w otoczeniu których można spacerować do woli. W parku można też kupić lokalne produkty, np. różaną kawę lub herbatę.

8. Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa

Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa to jedna z ciekawszych atrakcji województwa lubelskiego oraz zabytek techniki liczący sobie ponad 120 lat. Na turystów czeka tu kilka tras o długości ponad 20 dzięki czemu można skorzystać z przejażdżki na wybranym odcinku (np. Karczmiska – Polanówka). Można też postawić na podróż drezynami rowerowymi, które kursują z miejscowości Karczmiska do Pustelni, Polanówki lub Poniatowej. Każda podróż po wąskich torach to świetna przygoda i szansa na zapoznanie się z pięknymi pejzażami regionu lubelskiego.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie lubelskim 🗺️


9. Puławy – Park i Muzeum Czartoryskich

Puławy przyciągają zarówno turystów – przyrodników, jak i miłośników historii. Dumą tego nadwiślańskiego miasta jest zespół parkowo-pałacowy Czartoryskich, któremu warto poświęcić więcej uwagi. Dlaczego? Bo sam pałac to wspaniała rezydencja, dziś służąca jako siedziba muzeum. Można w nim ujrzeć wiele pamiątek narodowych oraz poznać losy rodu Czartoryskich. Najwięcej uwagi poświęcono tu Izabeli, dzięki której na przełomie XVIII i XIX wieku powstała Świątynia Sybilli – pierwsze muzeum narodowe na ziemiach polskich. Rotunda ta wciąż pozostaje najważniejszą atrakcją na terenie parku, znanego też z Domku Gotyckiego oraz pięknych drzew o pomnikowych rozmiarach.

10. Rejsy po Wiśle

Jak odkrywać piękno Kazimierza Dolnego i najbliższej okolicy? Jednym z ciekawszych sposobów są wycieczkowe rejsy po Wiśle. W okresie letnim można z takiej atrakcji korzystać każdego dnia. Standardowy rejs trwa godzinę, a w jego trakcie można podziwiać panoramę miasta, stare kamieniołomy, Mięćmierz oraz Krowią Wyspę, cieszącą się wielkim zainteresowaniem ornitologów. Można też skorzystać z przeprawy do Janowca lub z rejsu na zamówienie. Tu największym powodzeniem cieszą się wyprawy do Puław, które trwają około 3 godzin.

11. Nałęczów

Nałęczów jest popularnym uzdrowiskiem, chętnie odwiedzanym przez osoby z chorobą wieńcową i nadciśnieniem. To również atrakcyjna miejscowość dla tych, którzy chcą spacerować wśród cennych zabytków. Nałęczów znany jest m.in. z Parku Zdrojowego, który powstał w połowie XVIII wieku. Na jego terenie czeka m.in. Dom Zdrojowy z pijalnią czekolady oraz klasycystyczny Pałac Małachowskich, w którym koncentruje się życie kulturalne uzdrowiska. W kurorcie tym warto zobaczyć również muzea, które przypominają o najsłynniejszych gościach Nałęczowa: Stefanie Żeromskim i Bolesławie Prusie. Nie lada gratką są też spacery wśród zabytkowych willi, które przypominają o długiej historii uzdrowiska.

12. Skansen – wieś Mięćmierz

Wieś Mięćmierz to stara osada flisacka, leżąca w odległości 3 km od Kazimierza Dolnego, do której można dotrzeć spacerową ścieżką. Dziś świetnie sprawdza się ona w roli kameralnego letniska, chętnie odwiedzanego przez osoby lubiące wypoczywać w historycznej scenerii. Na terenie żywego skansenu czeka na gości sporo atrakcji. Willa Szukalskiego z początku XX wieku, koźlak sprowadzony tu z rejonu Puław i wzgórze zwane Albrechtówką – oto najważniejsze punkty na mapie osady. Warto też poznać lepiej pobliską Krowią Wyspę, będącą ważnym rezerwatem florystycznym oraz miejscem lęgowym dla wielu gatunków ptaków.

13. Zamek w Janowcu

W pobliżu Kazimierza Dolnego czeka na turystów jeden ciekawszych zamków w Polsce. Malownicze ruiny renesansowego zamku w Janowcu przyciągają miłośników historii i pięknych widoków, a spacer po ich terenie to świetna okazja do zapoznania się z losami takich rodów, jak Firlejowie czy Lubomirscy. Ponieważ zamek jest jednym z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego, na jego terenie czeka na gości ciekawa wystawa. Pozwala ona poznać dzieje okazałej rezydencji, która w swych dziejach była świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Nie lada gratką jest też spacer po zamkowych krużgankach, z których można podziwiać dolinę Wisły i pobliski Kazimierz.

14. Maślany kogut – symbol Kazimierza

Jedna z ciekawszych legend miejskich opowiada o kogucie, który przechytrzył diabła i tym samym stał się ulubieńcem mieszkańców Kazimierza. Do jego historii nawiązują m.in. lokalne wypieki, po które tak chętnie sięgają turyści z całego kraju. Jednym z symboli Kazimierza Dolnego jest maślany kogut – słodkawy wypiek z drożdżowo-maślanego ciasta, który idealnie sprawdza się jako pieczywo śniadaniowe lub przekąska do kawy. Gdzie można go kupić? Świeże koguty, pieczone według stuletniej receptury, czekają w Piekarni Sarzyński. Założona w 1915 roku piekarnia przyciąga nie tylko kogutami. Można tu kupić pyszne chleby (w tym Chleb Babuni i Chlebek św. Klemensa), kultowe pączki z różą oraz wyborne ciasta.

15. Magiczne Ogrody w Trzciance

Wizytę w Kazimierzu Dolnym warto zaplanować tak, by znaleźć czas na wizytę w pobliskim parku rozrywki. Magiczne Ogrody w Trzciance to wyjątkowe miejsce, chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Tu wszystkie atrakcje koncentrują się wokół autorskiej baśni, dzięki czemu spacery po ogrodach stają się niezwykłym doświadczeniem. Nie brak tu huśtawek i placów zabaw dla najmłodszych, kuszą też Ogrody Zmysłów oraz ścieżki w koronach drzew. W tym miejscu nuda nikomu nie zagrozi, a wypoczynek w pięknej scenerii każdemu sprawi wiele radości.

4/5 - (40 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić