Wisła jest „królową polskich rzek”, a określenie to najlepiej oddaje jej charakter. Rzeka, która łączy Beskidy z Morzem Bałtyckim, przepływa przez cały kraj i liczy aż 1047 km długości. Przez wieki najdłuższa w kraju rzeka spełniała ważną rolę. To nad nią powstawały ważne osady i miasta, to nią spławiano towary do Gdańska. Dziś nad jej brzegami chętnie zatrzymują się turyści. Jakie miejscowości są dla nich najbardziej atrakcyjne?
1. Wisła
Pierwszym miastem nad Wisłą jest Wisła – popularne uzdrowisko oraz ośrodek turystyczny. Kto wybierze się tu na urlop, ten będzie mógł poszaleć na nartach lub korzystać z gęstej sieci szlaków górskich. Prowadzą one po najpiękniejszych zakątkach Beskidu Śląskiego, m.in. na zbocza Baraniej Góry, do źródeł rzeki Wisły. Kto woli spędzić czas w mieście, ten może spędzać czas w rejonie Domu Zdrojowego, podziwiać galerię z trofeami sportowymi Adama Małysza lub poszerzać wiedzę historyczną w Muzeum Beskidzkim.
2. Kraków
W Grodzie Kraka nudzić się nie można, a wycieczkowe rejsy po Wiśle to tylko jedna z wielu atrakcji czekających tu na turystów. Kraków przyciąga Zamkiem Królewskim na Wawelu i Drogą Królewską, która prowadzi przez najważniejsze punkty na Starym Mieście.
Kto chce poznać nieco mniej znane atrakcje tego miasta, ten może wybrać się do Ogrodu Botanicznego lub na spacer po Lesie Wolskim, znanym jako zielone płuca małopolskiej stolicy. Zachwycają też żydowski Kazimierz i socrealistyczna Nowa Huta, znana z wystaw poświęconych czasom zimnej wojny. Wiele uroku na też Podgórze, znane m.in. z Apteki pod Orłem, którą prowadził Tadeusz Pankiewicz – farmaceuta, który w czasie wojny ratował Żydów z krakowskiego getta.
3. Ustroń
Dawniej Ustroń był ważnym ośrodkiem hutniczym, jednak w XX wieku jego gospodarkę zdominowała turystyka. To ważny punkt wypadowy dla tych, którzy chcą się wybrać w rejon Równicy lub Czantorii, oraz cenione uzdrowisko, którego wizytówką stały się słynne „piramidy”. Ustroń to również atrakcje dla dzieci, które chętnie spędzają czas na terenie Leśnego Parku Niespodzianek, oraz spacerowe tereny nad Wisłą i wpadającymi do niej potokami.
4. Sandomierz
Założony na siedmiu wzgórzach Sandomierz to miasto kuszące lessowymi wąwozami, tajemniczymi podziemiami oraz Górami Pieprzowymi, które częścią najstarszych gór w Polsce (Gór Świętokrzyskich). Co warto zobaczyć w tym mieście? Obok dobrze znanych atrakcji, czyli Bramy Opatowskiej, Wąwozu św. Jadwigi i Rynku, warto zobaczyć zamek królewski, w którym mieści się dziś ciekawe muzeum. Warto też zajrzeć do Gotyckiego Domu Długosza, w którym prezentowane są cenne zabytki sakralne, oraz do Collegium Gostomianum – jednej z najstarszych szkół w Polsce, która może się pochwalić historią sięgającą początków XVII wieku.
5. Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny to raj dla miłośników spacerów po lessowych wąwozach i renesansowych budowli. To nadwiślańskie miasteczko zachwyca ruinami zamku z czasów Kazimierza Wielkiego oraz kamienicami, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują kamienice Przybyłów. W mieście tym można zwiedzić dawną synagogę oraz kościół parafialny, który znalazł się na Szlaku Renesansu Lubelskiego.
Kazimierz Dolny to również spichlerze nad Wisłą – reprezentacyjne magazyny, w których dawniej przechowywano transportowane do Gdańska towary. O portowej przeszłości miasta przypominają dziś wycieczkowe statki, z pokładu których można podziwiać panoramę Kazimierza oraz jego najbliższą okolicę.
6. Warszawa
Warszawa to nie tylko stolica kraju i najważniejsze miasto Mazowsza, ale też największy ośrodek miejski nad Wisłą. To miasto przyciąga licznymi zabytkami i muzeami, a miasto można zwiedzać na wiele sposobów. Jednych oczarują miejsca związane z polskimi królami (m.in. Zamek Królewski, Łazienki i Wilanów), innych miejsca związane z Chopinem. Warszawa to również Muranów z Muzeum Polin oraz Mokotów ze słynnym Parkiem Arkadia. Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po mieście jest Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście, kusi też Stadion Narodowy oraz nowy gmach Biblioteki UW, z którego dachu można podziwiać panoramę miasta oraz dolinę Wisły.
7. Gdańsk
Nad Zatoką Gdańską, do której wpada Wisła, ulokowało się jedno z najpiękniejszych miast nad Bałtykiem – Gdańsk. Znany z tak ważnych wydarzeń historycznych, jak obrona Westerplatte czy strajk w Stoczni Gdańskiej. To również miasto znane z cennych perełek dawnej architektury, które najpiękniej pokazują, jak wielkie dochody przynosił przed wiekami handel morski. Jak można spędzić tu wolny czas? Na spacerach po Drodze Królewskiej, przy której skupiły się najpiękniejsze kamienice i bramy miejskie. Warto wybrać się na spacer nad Motławę, nad którą wznosi się Żuraw (najsłynniejszy dźwig portowy w kraju), warto zajrzeć do Bazyliki Mariackiej oraz do Muzeum Bursztynu.
8. Toruń
Miasto ceglanych świątyń, pierników i Mikołaja Kopernika – tak najczęściej nazywany jest Toruń. Miasto to jest bardzo atrakcyjnym punktem i dla miłośników astronomii, którzy chętnie zwiedzają Dom Mikołaja Kopernika, i dla historyków, którzy mogą zwiedzić ruiny krzyżackiego zamku, majestatyczny ratusz oraz miejskie fortyfikacje z Krzywą Wieżą na czele. Toruń to również malownicze tereny spacerowe nad Wisłą oraz placówki muzealne, w których skupiono się na dziejach miejscowych pierników. Na najmłodszych turystów czeka tu z kolei ciekawy ogród zoologiczny oraz Dom Legend Toruńskich, w którym można spojrzeć na dzieje miasta z wyjątkowej perspektywy.
9. Płock
Płock to jedno z ciekawszych miast Mazowsza, na terenie którego nudzić się nie można. Spacery nad Wisłą, relaks na miejskiej plaży oraz wizyta na Starym Rynku – oto wybrane atrakcje dla zaglądających tu turystów. Wizyta w Płocku nie może się obejść bez wizyty na Wzgórzu Katedralnym oraz wizyty w Świątyni Miłosierdzia i Miłości (jedynej na świecie katedry mariawickiej).
W Płocku czekają też dwie ciekawe placówki muzealne. Pierwszą z nich jest Muzeum Żydów Mazowieckich, mieszczące się w dawnej synagodze, drugą – Muzeum Mazowieckie, w którego zbiorach można ujrzeć sporo cennych zabytków archeologicznych. Muzeum to znane jest też miłośnikom sztuki, na których czekają tu prace Stanisława Wyspiańskiego, Zofii Stryjeńskiej i innych znanych artystów.
10. Chełmno
Chełmo to obowiązkowy punkt w programie wycieczki po województwie kujawsko-pomorskim, przy czym na jego teren najchętniej zaglądają zakochane pary. Dlaczego? Bo w tutejszym kościele parafialnym znajdują się relikwie św. Walentego, dzięki czemu Chełmno stało się wymarzonym celem romantycznych wypraw. Dla par odwiedzających to miasto ważną atrakcją jest też „Ławeczka Zakochanych” na Nowych Plantach. Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście? Na długiej liście atrakcji znajduje się m.in. ratusz z ciekawą wystawą na temat Ziemi Chełmińskiej i jej historii oraz spore odcinki murów miejskich z Bramą Grudziądzką oraz Basztą Prochową.
11. Tczew
Tczew to jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Kociewia, a jednocześnie jedno z najstarszych miast Pomorza Gdańskiego. Kto zatrzyma się na jego terenie, ten zobaczy m.in. malowniczy rynek, XIII-wieczny kościół parafialny oraz zabytkowe kamienice, do dziś przyciągające uwagę swoimi elewacjami. Tczew to również Wisła, nad którą można spacerować po bulwarach, podziwiając jednocześnie XIX-wieczny mosty kolejowy. To również jedyne w Polsce muzeum, w którym skupiono się na rzece Wiśle. Można tu poznać przyrodnicze walory królowej polskich rzek, zapoznać się z dziejami żeglugi po Wiśle i sprawdzić, jaką rolę odegrała rzeka w rozwoju wielu miast.
12. Tarnobrzeg
Tarnobrzeg leży na terenie województwa podkarpackiego, w malowniczej dolinie Wisły. To miasto znane jest m.in. jako ośrodek przemysłu siarkowego, o czym przypomina miejscowe muzeum (Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego) oraz Jezioro Tarnobrzeskie – popularne miejsce wypoczynku i rekreacji, które powstało w wyniku zalania wodą z Wisły dawnej kopalni siarki. W mieście tym warto zwiedzić również Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, mieszczące się z zamku Tarnowskich, oraz Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej, w którym znajduje się słynący łaskami obraz. Spore wrażenie robi też miejski rynek, w pobliżu którego można ujrzeć sporo zabytkowych kamienic.
13. Puławy
Puławy leżą na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły, w pobliżu miejsca, gdzie granice województwa lubelskiego stykają się z Mazowszem. Miasto to może się pochwalić malowniczą okolicą i historią, która sięga XVI stulecia. Współczesne Puławy są ważnym ośrodkiem przemysłu chemicznego oraz farmaceutycznego, dużą rolę odgrywa tu również turystyka.
Gości przyciąga tu piękny zespół pałacowo-parkowy z Muzeum Czartoryskich. Można tu zdobyć sporo informacji na temat księżnej Izabeli, która założyła pierwsze na ziemiach polskich muzeum narodowe. Warto też zwiedzić Świątynię Sybilli i Domek Gotycki – kolejne cenne pamiątki z czasów Czartoryskich.
14. Grudziądz
Grudziądz leży na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, a ze względu na swoją historię i cenne zabytki jest jednym z najważniejszych punktów na mapie Pomorza Nadwiślańskiego. Kto odwiedzi to miasto, ten zobaczy m.in. pozostałości krzyżackiego zamku z Wieżą Klimek, z której można podziwiać panoramę miasta oraz dolinę Wisły. Warto też odwiedzić Rynek, przy którym czeka wiele zabytkowych kamienic, oraz wybrać się na spacer po bulwarach nad Wisłą. Czekają tu potężne spichrze, przypominające o roli, jaką Wisła odegrała w rozwoju lokalnej gospodarki. A kto dysponuje czasem, ten może wybrać się na spacer śladem Twierdzy Grudziądz, którą wzniesiono w czasach zaborów z woli pruskiego króla Fryderyka II.